1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 475 Baz Puan Artışı İle Yeni Oran Yüzde 15 Oldu!

475 Baz Puan Artışı İle Yeni Oran Yüzde 15 Oldu!

Yeni başkan Naci Ağbal yönetiminde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz kararı çıktı. TCMB, tüm fonlamanın temel politika amacı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puan artırdı ve Ekim ayında %10,25 olarak belirlenen oran, %15 seviyesine yükseldi.

475 Baz Puan Artışı İle Yeni Oran Yüzde 15 Oldu!

Yeni başkan Naci Ağbal yönetiminde ilk kez gerçekleşen PPK toplantısından, piyasaların da beklediği gibi faiz artırım kararı çıktı. TCMB eski başkanı Murat Uysal’ın ani bir şekilde görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın atanması sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Berat Albayrak’ın istifası sonrası Lütfi Elvan’ın getirilmesi, dolar/TL’de düşüş hareketliliğini başlatan temel etkenler olmuştu.

Sonrasında TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın banka genel müdürleri ile gerçekleştirdiği toplantı ve toplantı sonrası yapılan açıklamalar, dolarda düşüş trendini sürdürmüştü. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu toplantının ardından ve partisinin grup toplantısında ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. “Ekonomide yeni dönem” başlıklı bu açıklamalar, düşüş hareketliliğini devam ettirdi.

“Ekonomide yeni dönem” açıklamaları ile birlikte piyasalarda, Kasım ayı PPK toplantısından faiz artırım kararı çıkması beklentisi oluştu. Bu beklenti dolardaki düşüşü destekledi. Dün gerçekleştirilen toplantıdan, piyasaların beklediği gibi faiz artırım kararı çıktı.

Küresel Ekonomide Covid-19’a Bağlı Belirsizlik

Naci Ağbal yönetiminde ilk kez gerçekleştirilen toplantıdan sonra yapılan duyuruda, politika faizinin %10,25’ten %15’e yükseltilmesi ve tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılması kararı açıklandı. Yapılan duyuruda, küresel ekonominin üçüncü işlem çeyreğinde kısmi toparlanma gösterdiği fakat son zamanlarda artış gözlenen Covid-19 vakaları sebebi ile önümüzdeki dönemde, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin arttığı aktarıldı.

Toplantı Sonrası Duyuruda Aktarılan Değerlendirmeler

Para politikasındaki güçlü duruş ile yaşanacak olan artışın geçici olacağı vurgulanan duyuruda şu değerlendirmelere yer verildi:

“Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir. Türk Lirası’ndaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir.”

Karar Sonrası Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dün gerçekleştirilen PPK toplantısının hemen ardından dolarda ani ver sert bir düşüş yaşanmış ve dolar/TL kuru 7,25 seviyelerine gerilemişti. Kısa süre sonra dolar, denge seyrine oturarak tekrar 7,57 seviyelerine yükselmişti. Gün kapanışını ise dolar/TL kuru, 7,55 seviyelerinde gerçekleştirdi.

Bu kapanışın ardından yeni güne nasıl başlayacağı merak edilen dolar/TL kuru, güne 7,56 seviyesinden giriş yaptı. Euro/TL kuru da dünkü hareketliliğinin ardından yeni güne 8,99 seviyesinden giriş yaptı.

Küresel Piyasalarda Covid-19 Tedirginliği

Yurtiçinde yaşanan gelişmeler ile birlikte dolar,TL karşısında düşüş mesajları vermeye devam ediyor. Son PPK toplantısı ile birlikte kısa dalgalı bir ivme çizen dolar, küresel piyasalarda ise belirsizliğini koruyor. Tüm dünyanın gündemi olan Covid-19 salgını ve uzun bir sürenin ardından yaşanan vaka sayılarındaki artış, ABD ve Avrupa ekonomilerini kısa ve orta vadede endişelendiriyor. Her ne kadar olumlu aşı haberleri gelse de salgınla ilgili belirsizlik sürüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap