1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 6 Kasım’da 540 TL’yi Gören Gram Altın Yüzde 5’e Varan Düşüş Kaydetti
Trendlerdeki Yazı

6 Kasım’da 540 TL’yi Gören Gram Altın Yüzde 5’e Varan Düşüş Kaydetti

Hafta sonu beklenmedik şekilde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ve yeni başkan Naci Ağbal’ın göreve başlaması, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gayri resmi istifası ve gündeme düşen korona virüs aşısının olumlu haberleri, altın ve dolar fiyatlarını doğrudan etkiledi. Yaşanan sıcak gelişmelerle birlikte Kasım ayının ikinci haftasının ilk gününde sert düşüşler yaşandı.

540 TL’yi Gören Gram Altın Yüzde 5’e Varan Düşüş Kaydetti

ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizlikler ve Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında uygulanan kısıtlamalar, açıklanan işsizlik oranları derken altın ve Dolar/TL kurunda önlenemez artışlar yaşanıyordu. 6 Kasım’da 540 TL’yi gören gram altın, Dolar/TL kurundaki gerilemenin de etkisi ile %5’e varan düşüş kaydetti. Ons altın fiyatı ve Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 500 TL’nin altını test etti. Bankacılar; perakende tarafında, yatırımcıların altın satışı yaptıklarını açıkladı.

Pfizer’in Aşı Açıklaması Piyasaya Doğrudan Etki Etti

Dolar/TL kuru, hafta sonunda yaşanan sıcak gelişmeler sonrasında, yeni haftaya sert düşüşle başladı. Ons altın fiyatında ise Pfizer’dan gelen olumlu aşı haberi sonrası %1’e varan düşüş gözlemlendi.

Pfizer ve BioNTech şirketleri, Covid-19 virüsüne karşı binlerce denek üzerinde yapılan deneylerle aşı geliştirme çalışması içerisindeydi. Bu şirketlerin geliştirdiği Covid-19 aşısının, hastalığı %90 oranında önlediği tespit edildi. Aşı gelişmesi üzerine Pfizer’ın Aşı Geliştirilmesinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı William Gruber, “Bu bütün dünyanın, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve kamu sağlığının alacağı en iyi haberlerden biri.” açıklamasını yaptı.

Yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal Banka Genel Müdürleri İle Bir Araya Geldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, göreve gelmesiyle birlikte sıcağı sıcağına, pazar günü banka genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Türkiye Bankalar Birliği yönetiminde bulunan bankaların genel müdürleri katıldı. Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan üst düzey bankacılar, toplantıda karşılıklı takipçi satın al bilgi alışverişlerinin yapıldığını ve genel olarak ekonomik değerlendirmelerin yapıldığını dile getirdi. Yetkililer toplantıda taraflar arasında oldukça rasyonel ve tutarlı konuşmaların geçtiğini ve makro ekonomik gelişmelerin masaya yatırıldığını belirtti. Toplantıda; bankacıların aktif instagram takipçi satın al rasyosundan, piyasanın para politikası beklentilerine kadar birçok sektör ihtiyacı konusunda düşüncelerini aktardığı öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstifa Etti

Hafta sonu yaşanan ve Dolar/TL kuru ile endeksli altın fiyatlarında sert düşüş yaşanmasına sebep olan gelişmelerden bir tanesi de Bakan Albayrak’ın istifası oldu. Sosyal medyada Instagram hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile istifasını bildiren Albayrak’ın gayri resmi açıklaması sonrası piyasada sert düşüşler yaşandı. Dün gece gelen haberle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Berat Albayrak’ın istifasını kabul etti ve karar artık resmen onaylanmış oldu. Bu kararın ardından piyasada neler olacağı merak ediliyor.

Güncel Altın Fiyatları Listesi

Güncel altın fiyatları listesi şu şekilde:

  • Altın/Ons Alış 1909,10 TL Satış 1908,64 TL
  • Altın/Gram Spot Alış 485,04 TL Satış 485,13 TL
  • Cumhuriyet altını Alış 3104,00 TL Satış 3163,00 TL
  • Çeyrek altın Alış 776,64 TL Satış 793,76 TL
  • Yarım altın Alış 1548,44 TL Satış 1587,51 TL
  • Gram altın Alış 486,34 TL Satış 490,60 TL
  • Ata altını Alış 3259,71 TL Satış 3345,60 TL
Yorum Yap

Yorum Yap