1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. ABD Başkanlık Seçimleri ve Koronavirüs Döviz Kurunu Nasıl Etkiledi?

ABD Başkanlık Seçimleri ve Koronavirüs Döviz Kurunu Nasıl Etkiledi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimleri sonrası oylar sayılmaya devam ediyor. Joe Biden’ın Donald Trump’a karşı önde götürdüğü seçimde net sonuçlara hala tam olarak ulaşılabilmiş değil. Süren belirsizlikle birlikte Euro/TL ve Dolar/TL oranlarında yeni zirveler görüldü. Hafta sonu dolar, Euro ve sterlinin Türk Lirası karşısındaki değerleri merak ediliyor.

ABD Başkanlık Seçimleri ve Koronavirüs Döviz Kurunu Nasıl Etkiledi?

Henüz tamamlanamamış olan ABD başkanlık seçimi ve küresel virüs salgını global çapta, ekonomik dalgalanmalara sebep oldu.

ABD başkanlık seçimini kazanmak için adayların 270 delegeye ulaşması gerekiyor. Büyük çoğunluğun sayıldığı oylar sonucunda Biden’ın 264 delegeye, Trump’ın ise 214 delegeye sahip olduğu görülüyor. Sayılacak kalan oylarla birlikte seçimi kazanma ihtimali yüksek olan taraf, Joe Biden olarak görünüyor. Kritik 4 eyalette sayımlar devam ederken, buralardan gelecek haberler seçim sonucunu beklentilerin tersinde de etkileyebilir. Bununla birlikte seçime yapılan itirazların artması ve belirsizliğin devam etmesi risk iştahı üzerinde baskı kurabilir.

Seçim Belirsizliğinin Döviz Kurlarına Etkisi

Haftanın son işlem gününde dolar, 8,50 seviyesini aşarak en yüksek banda ulaştı. Gün içinde yaşanan düşüşlerin ardından öğlen saatleriyle beraber yeniden bu seviyenin üzerine çıktı. Euro 10 TL seviyesine yakın bir noktada ilerlerken Sterlin ise 11 TL bandından işleme alındı. ABD başkanlık seçimlerinde devam eden belirsizliklerle birlikte döviz piyasasından da veriler gelmeye devam ediyor. 8,55 seviyelerinde işlem gören dolar ile birlikte Euro 10,14 seviyesinde seyretti. Kurlar arasında yüksek değere sahip İngiliz Sterlini ise 11,15 TL bandından işlem gördü.

Koronavirüs Salgını Nasıl Etkiledi?

Yaz aylarının geride kalmasıyla birlikte tekrar artış gösteren vaka sayıları sonra küresel çapta ülkeler önlemler almaya başladı. Koronavirüsle mücadele kapsamında başta Fransa, Almanya, Belçika İspanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinin yer aldığı birçok ülke ile birlikte Türkiye de çeşitli önlemlere başvurdu. Salgının etkisini azaltma kapsamında, çeşitli uygulamalar ve kısıtlamalara başvuran ülkelerde ekonomik dalgalanmalar gözlemlendi.

Virüsle mücadelede, tedbir uygulamaları kapsamında alınan ve uygulanmaya konan kararlarla birlikte Dolar/TL, Euro/TL gibi kurlarda artışlar gözlemlendi.

Hafta Sonunda Döviz Kurlarının Durumu Nedir?

Haftanın kapanmasıyla birlikte dolar kuru 8.50 TL seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bigpara’dan alınan son verilere göre dola bugün 8,52 TL’den işlem görüyor. Euro ise daha önce aştığı 10 TL barajında kısa bir süre kaldıktan sonra tekrar bu barajın altına geriledi. Haftanın son işlem gününde tekrar bu barajı aşarak 7 Kasım Cumartesi günü Euro kuru 10,14 TL’den işlem görmeye başladı. İngiliz Sterlini ise bugün itibarı ile 11,22 TL seviyesinde bulunuyor.

7 Kasım Cumartesi Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmelerin ardından hafta sonu döviz kurları şu şekilde:

  • İngiliz Sterlini 11,22 TL
  • Amerikan Doları 8,52 TL
  • Euro 10,14 TL
  • İsviçre Frangı 9,45 TL
Yorum Yap

Yorum Yap