1. Ana Sayfa
 2. Dini Konular
 3. Abdest nedir?

Abdest nedir?

Abdest nedir? Abdest nasıl alınır? Teyemmüm abdesti nedir? Gusül abdesti nedir? Abdest aslında tüm Müslümanların ibadet için terine getirdiği bir görev olduğu halde ne olduğu ve manası konusunda bilgi eksikliğimiz bulunabilmektedir. Bu yazımızda sizler için abdest nedir sorusuna cevap aradık. Konunun detayları haberimizde sizleri bekliyor.

Abdest Nedir?

Abdest nedir ve neden alınmalıdır şeklinde soruları zaman içinde farklı sebeplerden dolayı duymaktayız. Bu soru genellikle İslam dinini yeni tanıyan ya da çocukluk evresinden büyüme evresine geçen gençlerin ibadet konusunda meraklarını dindirmek adına sordukları soruların başında gelmektedir. Abdest aslında farsça bir kelimedir. Ancak terim olarak manasını karşıladığından dolayı vudü yerine kullanılagelmiş ve dilimize de abdest olarak geçmiştir. Abdest nedir sorusunu soran birisine kısaca, kıstasları belirlenmiş şekilde belli bölgelerin su ile yıkanması ve belirli kısımların da mesh edilmesi şeklinde gerçekleştirilen ve birçok ibadet için ön şart olan temizlik uygulamasıdır demek son derece doğru olacaktır.

Abdest en kolay şekilde uygulama yaparak öğrenilmektedir. Bu sebepten dolayı abdest öğretilecek kişilere bunun uygulamalı olarak öğretilmesi hem akılda kalıcı olmakta hem de sebepleri ve hikmetleri açısından net olarak anlaşılmaktadır. Abdest nedir sorusu aslında abdest konusunu hafife alan bazı kesimlerce de dile getirilmektedir. Maalesef ki abdestsiz namaz kılmak ve abdestsiz Kuran okumak gibi fikirler varlığına devam etmektedir. Abdest zahiri bir gözle bakıldığında necasetten temizlenme ve dış kirlerden kurtulma olarak görülüyor olsa da aslında manevi kirlerden arınmak için de ilk adım ve bir basamak görevi görmektedir. Çünkü namaza ve Kuran’a temiz yaklaşmak ona duyulan saygıdan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple Abdest nedir sorusuna sadece zahiren değil manen de cevap vermek gerekmektedir. Abdest nedir sorusu bir Müslüman için ilk bilinmesi gereken meselelerden birisinin cevabını almak için sorulmaktadır.

Abdest nasıl alınır?

Abdest nasıl alınır sorusunun cevabını aşlında Allah Maide Suresi ile vermiş ve Hazreti Muhammed de uygulamaları ile bunu bizler için net bir şekle sokmuştur. Abdest nasıl alınır sorusunu soran kişiye uygulamalı olarak göstermek daha doğru olsa da böyle bir şans yoksa ya da daha sonra kendi başına da uygulayabilmesi için şu şekilde tarif etmekte de fayda vardır. Bakalım abdest nasıl alınır ve tarif edelim;

 • Abdest almak için ilk önce niyet edilmelidir. Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya demek yeterli olacaktır.
 • Daha sonra euzü besmele çekilerek eller bileklere kadar, parmak araları ve tırnak aralarına da su geçecek şekilde üç kere yıkanır.
 • Sağ elimizi kullanarak ağzımıza üç kere su alıp her seferinde iyice çalkalayarak tükürürüz.
 • Hemen ardından sağ elimiz ile burnumuza üç kere su vererek her seferinde sol elimizle sümkürürüz.
 • Ardından iki avucumuza su alarak yüzümüzü saç bitiminden itibaren çene altına kadar üç kere yıkarız.
 • Daha sonra ise evvela sağ kolumuzu dirsekler ile beraber üç kere yıkarız ve aynı işlemi üç kere sol kolumuz için de uygularız.
 • Sonrasında sağ elimizi yıkar ve başımızın dörtte birini mesh ederiz.
 • Hemen akabinde iki elimizi de yıkayarak serçe parmaklar kulak içini baş parmaklar da kulak dışını mesh edecek şekilde temizleriz.
 • Ardından iki elimizi yıkayarak orta,işaret ve yüzük parmaklarının tersi ile ensemizi mesh ederiz.
 • En son olarak da ayaklarımızı yıkarız. Evvela sağ ayağımızı parmak araları ve topuklarımızı bilek hizasına kadar yıkayarak aynı işlemi sol ayağımıza da uygularız.

Abdest nasıl alınır sorusuna bu şekilde bir anlatım ve uygulama ile cevap verildiğinde kalıcı olması beklenir ve insanların abdest konusunda duyarlı olmaları için gereken bilgiler verilmelidir. Allah ibadetlere ve Kurana temiz yaklaşmamızı ve bunun için de nasıl yapmamız gerektiğini tarif etmiştir. Hal böyle olunca da abdest nasıl alınır sorusuna verdiğimiz cevaba göre uygulamanız halinde abdest almış olur ve ibadet yapabilirsiniz.

Teyemmüm abdesti nedir?

Teyemmüm abdesti nedir sorusu abdest ile alakalı en bilinmesi gereken ve en önemli sorulardan birisidir. Teyemmüm abdesti nedir sorusunun cevabını bilen bir Müslüman her koşulda ibadet yapılabileceğinin farkında olan bir kimsedir. Teyemmüm abdesti nedir sorusunun cevabına gelece olursak da oldukça net bir şekilde açıklamak mümkündür. Teyemmüm İslam dininde Maide Suresi’nde de açıkça belirtildiği gibi suyun olmadığı durumlarda ya da suya ulaşmanın değişik sebeplerden dolayı imkansızlaştığı durumlarda cünüplük de dahil olmak üzere namaz abdesti niyeti ile yapılan işlemdir. Teyemmüm abdesti nedir sorusunun sorulma nedeni ya bilinçlenmek amaçlı ya da toplum içinde bu konuyu bilmeyen kimseleri bilinçlendirmek amaçlıdır. Teyemmüm abdesti oldukça basit bir şekilde alınmaktadır.

 • Evvela cünüplükten kurtulmaya ya da abdest almaya diye güzel bir şekilde niyet edilir.
 • Daha sonra her iki elinde iç kısımları toprağa ya da toprak cinsinden bir maddeye ileri geri sürtülerek eller hafifçe çırpılır.
 • Ardından ellerimiz ile yüzümüzün tamamı hafifçe mesh edilir.
 • Daha sonra eller tekrar toprağa ileri geri sürtülerek akabinde Önce sol el içi ile sağ kol dirsekler ile birlikte mesh edilir. Aynı işlem sağ el ile sol kolumuz için de uygulanır.

Teyemmüm abdesti bu kadar kolaydır. Teyemmüm abdesti nedir diye merak eden ve soran kişiler için oldukça açık olan bu tarif yeterli olacaktır. Teyemmüm abdesti nedir diye soranların bilmesi gereken bir diğer kural ise su bulunduğu andan itibaren teyemmümün bozulmuş olmasıdır. O andan itibaren abdest alınıp namazlar kılınır. Teyemmüm ile kılınan namazlar iade edilmez.

Gusül abdesti nedir?

Gusül abdesti nedir sorusu aslında en önemli sorulardan biridir. Türkçemizde de boy abdesti olarak bilinen gusül abdesti tüm vücudu yıkamak ve büyük kirlerden arınmak maksadı ile yapılmaktadır. Gusül mecburi hallerde yapıldığı gibi mecburi olmayan durumlarda da kişinin temizlik ihtiyacı duyması ya da sünnet olduğu için yapması gibi sebeplerle uygulanabilir. Biz dilerseniz gusül abdesti nedir sorunsa yönlenelim. Kişinin boy abdesti almasını gerektirecek haller vuku bulduysa, yani eşler arası münasebet ya da rüya yoluyla münasebet gibi durumlar olduysa, kadınların lohusalın ve adet gibi zamanları bitince alması gereken abdest gusül abdestidir. Gusül abdesti nedir sorusu aslında basitçe tüm vücudu zahiren kirlerinden arındırıp kuru bir yer bırakmayacak şekilde yıkarken diğer yandan da içimizdeki manevi kirlerin yıkanmasını arzu etmek ve niyet etmektir. Gusül abdesti nedir diye soran kişiler için şu şekilde tarifi uygundur.

 • Evvela euzü besmele çekilir ve sol ayağımız ile banyoya ya da yıkanacağımız kapalı alana gireriz.
 • Ardından gusül etmek için niyet alırız ki Hanefi mezhebinde fiiliyat yeterli kabul edilmektedir.
 • Daha sonrasında belden aşağısını avret yerleri tertemiz olacak şekilde iyice yıkarız.
 • Ardından namaz abdesti alırız. Namaz abdesti esnasında üç kere ağza su verilir ve üç kere de burna su çekilir. Bu ikisi Hanefi mezhebinde guslün farzları içinde yer almaktadır.
 • Daha sonra ise üç defa sağ omza, üç defa sol omza ve ardından da üç defa başımıza su dökerek vücutta ıslak yer kalmayacak şekilde iyice yıkanır ve göbek deliği, kulak içleri ve küpe deliklerine de su ulaşmasını sağlarız.
 • En sonunda ise ayaklarımızı yıkayarak sağ ayak ile banyodan çıkarız.

Gusül abdesti nedir ve nasıl gusül alınmalıdır sorusu bu şekilde basit ve anlaşılır olarak anlatıldığında herkes muhakkak ki anlayacaktır. Gusül abdesti konusunda hem İslam dini hem de Müslümanlar çok dikkatli davranmakta ve her bir Müslüman temizliğine çokça dikkat etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap