1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Küçük ve büyük ölçekli yatırımcıların tercihi altın, olası kriz anlarında güvenli bir liman olarak tercih ediliyor. Tarih boyunca insanların işlediği maden, dünyanın en değerli madenlerinden biri halinde. Vatandaşların da bir yatırım aracı veya bir hediye çeşidi olarak gördüğü altın, dolandırıcıların da ilgilendiği bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşlarımızın altın alırken dikkatli olması gerekiyor.

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Ülkemizde daha çok düğün gibi merasimlerde bir takı aracı olarak hediye edilen altın, küçük ve büyük ölçekli yatırımcıların da güvenli limanı olarak dikkat çekiyor. Ülkelerde yaşanan krizlerde, o ülkenin para birimi büyük oranda zarar görürken; altın daha güvenli konumda kalıyor. Bu kapsamda vatandaşlarımız da altını hem yatırım hem de hediye aracı olarak görüyor. Ancak bu konu dolandırıcıların da ilgisini çekmiş durumda. Talebin yoğunluğuyla ve değerli olmasıyla birlikte, dolandırıcılar da iştahla kandıracakları vatandaşları bekliyor.

Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Altın alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Takı olarak altın alırken TSE belgesi alınmalı.
  • Alınacak altının üzerinde ayarına, imalatçı firmanın ya da kuyumcunun patent damgasına bakılmalı.
  • Alınan altının mutlaka faturası alınmalı.
  • Altın alırken; altının gram ağırlığı, gram fiyatı ve gram işçiliği öğrenilmeli. Hatta gerekirse yapılan hesabı bir de alıcı kontrol etmeli. (Alınan altına ödenen işçilik tutarı bilinir ise; alıcı ileride satmak durumunda kaldığında hangi oranda fiyat düşeceğini de bilir.)
  • Takı altınlarında, takının modeline göre işçiliği değişiklik gösterir. Çoğu zaman en basit altın takının işçiliği, 24 ayar altının gram fiyatının dörtte biri kadar, en özel takının işçiliği ise 24 ayar gram fiyatına eşit olur.
  • Altını tasarruf amacıyla almak isteyenler, Cumhuriyet Altını ya da az işçiliği olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih etmeli.
  • Alıcının, tanıdık ve güvenilir bir kuyumcudan altın alması gerekir.

Cumhuriyet Altını ve Osmanlı Nasıl Olmalı?

Vatandaşlarımız her gün sahte altın, dolandırıcılık vs. haberleri ile karşılaşıyor. Bu haberler karşısında daha vatandaşlarımızın altın alırken dikkatli olması gerekiyor. Dolandırıcıların tuzağına düşmek istemeyen ve Cumhuriyet Altını ile Osmanlı Altını tercih vatandaşlar bu altınların nasıl olması gerektiğini araştırıyor.

Cumhuriyet Altını

Alt baskısı net olmalı ve eğer kulpsuz ise rengi kızıla yakın bir renkte olmalı. Kulplu olan ya da kulplu iken sonradan kulpu çıkarılan altınlar, kulpsuz altına göre sarıya daha yakın bir renkte olur. Cumhuriyet altınlarının ziynet olanlarının çeyrek ve yarım boyutta olanları, hediye amaçlı olarak daha sık tercih edildiğinden, piyasada sahte baskılarına rastlanmaktadır. Bu sebeple bu tür altınların net olması ve gramlarının tam olması gerekiyor. Çeyrek altının ağırlığı 1,75 gram, yarım altın 3,50 gram ve büyük çeşitleri de çeyrek altının katları şeklinde ilerler. Cumhuriyet altınlarının tarihinin eski veya yeni olması değerinde bir şeyi değiştirmez.

Osmanlı Altını

Son padişahın altınlarının alım satımı serbesttir. Osmanlı Altınlarını alırken vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gerekir. Bu altınlar minimum 80 – 100 yıl öncesinde tedavüle girdikleri tarihten günümüze kadar çoğu kulplu halde bulunur. Bu nedenle kulpsuz Osmanlı Altınları daha değerlidir. Kulplu olanların gramının tam ataşehir escort olması, kenar çizgileri net olmalı, yeni kenar açılmamış olmalı, ön ve arka yüzü net ve yıpranmamış olmalı.

Yorum Yap

Yorum Yap