1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatları Dalgalı Grafik Çizmeye Devam Ediyor

Altın Fiyatları Dalgalı Grafik Çizmeye Devam Ediyor

Kasım ayının ikinci işlem haftası da geride kalırken; küçük ve büyük ölçekli yatırımcılar, düğün yapacak olan gelin ve damat adayları, altın birikimi olanlar, altın satın almak isteyenler güncel altın fiyatlarını merak ediyor. Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın fiyatlarının hangi seviyelerde olduğunu merak eden vatandaşlar, hafta sonu altın fiyatlarını araştırıyor.

Altın Fiyatları Dalgalı Grafik Çizmeye Devam Ediyor

Gram altın özellikle geçtiğimiz haftadan bu yana bir düşüş eğilimindeydi. Gram altının bu düşüş grafiğine bir de dolar/TL kurundaki sert düşüşler eklenince, gram altın fiyatı 458 TL seviyelerine kadar gerileyerek; sadece birkaç günde %14’ün üzerinde bir düşüş ile 80 TL’lik bir kayıp yaşamış oldu!

Çıkış eğiliminde olan gram altın fiyatı dün 469 TL seviyesinden işlem görmeye başlamıştı. Tekrar bir düşüş grafiği çizen gram altın, yine dün gün içinde 466 TL seviyelerinde işlem görmeye devam etti. Aynı zamanda çeyrek altın, yarım altın, ata altını, cumhuriyet altını ve 22 ayar bilezik fiyatlarının da küçük dalgalı bir grafik çizdiği gözlemlenmişti. Bugün ise gram altın, 467 TL seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanının Açıklamaları Risk İştahını Artırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki AK Parti Grup Toplantısı’nda ekonomi ile ilgili; “Faiz sebep, enflasyon neticedir ve bunu başaracağız. İnşallah buradaki engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte, ardından kademeli olarak orta vadeli hedeflerimize doğru indirmekte kararlıyız.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası piyasalarda düşüşler gözlemlendi. Uzmanlar, Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların piyasalar için olumlu olduğunu ve piyasalardaki risk iştahını artırdığını ve belirsizliği dağıttığını dile getirdi.

Seda Yalçınkaya Özer Değerlendirmelerde Bulundu

İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer de gram altınla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özer, gram altındaki düşüş eğiliminin 453 TL seviyesine kadar sürmesini beklediğini dile getirdi. Seda Yalçınkaya Özer konuyla ilgili olarak bir de; “19 Kasım merkez bankası para politikası toplantısında faizlerin piyasa beklentisine uyumlu bir şekilde artırılması halinde dolar kurundaki düşüşler hız kazanabilir. Bu noktada ilerleyen dönemde gram altın 430 – 440 TL bandına doğru hareketlenebilir” sözlerini dile getirdi.

Piyasalarda Olumlu Beklentiler Var

Altın fiyatları yakın geçmişte tarihi zirvelerini görmüştü. Geçtiğimiz haftaya kadar rekor tazeleyerek grafik çizen altın fiyatları, geçtiğimiz hafta sonu başlayan gelişmelerle birlikte bu hafta içine sert düşüşlerle giriş yapmıştı.

İlk olarak TCMB Başkanı görevden alınarak yerine Naci Ağbal getirildi ve ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ile birlikte, karar henüz resmiyete kavuşmamışken, dolar/TL kurunda ve altın fiyatlarında düşüşler başladı. Daha sonra Naci Ağbal’ın banka genel müdürleri ile toplantısı, piyasalarda olumlu beklentiler yaşattı.

15 Kasım Güncel Döviz Kurları

  • Gram altın: Alış 468,08 TL – Satış 470,41 TL
  • Çeyrek altın: Alış 754,95 TL – Satış 760,40 TL
  • Cumhuriyet altını: Alış 3.085,00 TL – Satış 3.160,00 TL
  • Yarım altın: Alış 1.507,24 TL – Satış 1.524,91 TL
  • Ziynet altın: Alış 2.993,80 TL – Satış 3.040,50 TL
Yorum Yap

Yorum Yap