1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatlarını Değerlendiren Yönetici Yanıldığını Söyledi

Altın Fiyatlarını Değerlendiren Yönetici Yanıldığını Söyledi

Ünlü yönetici Barry Stuppler, dün Kitco’da konuk yazar olarak altın fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Bakış açısında yanıldığını dile getiren Stuppler, altın fiyatlarında yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Ons altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşler ile birlikte altının ons başına fiyatı geçtiğimiz haftayı 1.782 dolar seviyesinden kapatmıştı. Bu durumun iyi bir gösterge olmadığını ifade eden Barry Stuppler, diğer destek seviyelerini değerlendirdi. İşte haberin detayları…

Altın Fiyatlarını Değerlendiren Yönetici Yanıldığını Söyledi

Daha önceki altın değerlendirmesinde, bakış açısında yanıldığını dile getiren ünlü yönetici Barry Stuppler, dün Kitco’da konuk yazar olarak altın fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Ons altın fiyatları, son 4 ayın en düşük seviyesine doğru ilerlemişken, geçtiğimiz haftayı son 6 ayın en düşük seviyesinin altına inerek kapattı. Kasım ayının son işlem haftasını 90 dolarlık bir kayıpla kapatan ons altın, %4,8 değer kaybetti. Bu değer kaybı ile birlikte altın, ons başına 1.782 dolar seviyesinde haftayı kapattı. Küresel piyasalarda işlem gören ons altın fiyatları, yurtiçi piyasalarda da gram altını etkiliyor. Ons altındaki bu düşüş trendine tutunmaya çalışan gram altın, dolar/TL kurundaki yüksek seviyelerden destek bularak düşüş ivmesini yavaşlatıyor. Bu durum olası sert bir dolar kuru düşüşünde, gram altının da daha aşağı fiyatlara çekileceğini gösteriyor. Zira ons altın, düşüşüne devam ediyor. Altının ons fiyatındaki bu düşüşlerle birlikte, ünlü yönetici Barry Stuppler de Kitco’da dün konuk yazar olarak altın fiyatlarını değerlendirdi. Ons altın, Kasım ayı başlarında 1.960 dolar seviyesinden düştükten sonra, uzun vadeli 1.750 dolar destek noktasına ulaşabilecek, kısa vadeli bir düşüş eğiliminde görünüyor.

Ünlü Yönetici Çok Açık Şekilde Yanıldığını Söyledi

Barry Stuppler Kitco’da konuk yazar olarak yayınladığı yazısında, altının uzun vadeli destek seviyesine ulaşabileceğini düşünmediğini ve bunun sebeplerini dile getirdi. Altının uzun vadeli destek seviyesine ulaşamayacağını düşünen Stuppler, bunun sebebinin Kongre’nin seçimden önce büyük bir koronavirüs teşvik yasasına geçeceğine ve bu teşvik yasasının, altının 2 bin doların üzerine çıkmasına sebep olacağına inandığını ve bu konuda çok açık bir şekilde yanıldığını dile getirdi. Öte yandan Stuppler, yıllar evvel ekonomi piyasaları oyuncularının nasıl düşünerek hareket ettiğini ve bilhassa da yatırım fonu yöneticilerinin büyük miktarlarda işlem yapmasındaki motivasyon kaynağını anlamakta zorlandığını ifade etti. Stuppler, büyük bir oyuncunun kendisine, borsaların analistlerin düşündüğünden 6 – 12 ay önce hareket geçtiklerini söylediğini ifade etti.

Stuppler’a Göre Covid-19 İle Birlikte Danışıklı Dövüş Yapıldı

Ünlü yönetici Barry Stuppler, ons altın fiyatlarındaki büyük düşüşe sebep olan, satılan hisse senetlerinin neler olduğunu işaret etti ve bunun halka açık seyahat ve eğlence hisse senetleri (Yolcu gemisi hatları, havayolları, oteller, kiralık araçlar, kumarhane şirketleri gibi) olduğunu vurguladı. Öte yandan Stuppler, satın alınan halka açık hisse senetlerinin de “Evde kal” söylemleri ile Netflix, GrubHub, Amazon, Amazon, Zoom Video, Peleton gibi şirketlerin hisse senetleri olduğunu vurguladı. Ünlü yöneticiye göre, 5 haftalık süreçte şehirlerde ve eyaletlerde Covid-19 salgını yayıldıkça kapanmalar ve yasaklar gündeme geldi ve seyahat ve tatil odaklı şirketlerin hisse senetleri ve gelirleri keskin bir düşüş yaşadı ancak “Evde kal” söylemlerinin işaret ettiği şirketlerin ise hisse senetleri ve gelirleri artış yaşadı.

Stuppler Yaşananları 2008 Yılına Benzetti

Stuppler, bu gelişmelerin 2008 yılındaki Mali Krizi hatırlattığını ve büyük bir depresyona sebep olan bu krizin ilk endişelerinin birkaç hafta içerisinde bir kenara bırakıldığını ifade etti. O dönemde Federal Rezerv’in yardıma koştuğunu ve birçok büyük sanayi ve ekonomi şirketi için fon sağladığını dile getiren Stuppler, öte yandan altının ons fiyatının 7 Ekim 2008 tarihinde 900 dolar seviyesinde işlem gördüğünü ve 24 Ekim 2008 tarihinde %20’lik bir düşüşle 720 dolar seviyesine çekildiğini, yılsonunda da bu seviyenin 880 dolara ulaştığının altını çizdi.

Yorum Yap

Yorum Yap