1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Kasım Ayını Tarihi Düşüşle Tamamladı

Altın Kasım Ayını Tarihi Düşüşle Tamamladı

Ekonomi piyasalarında Kasım ayı geride kaldı ve Aralık ayı başladı. Gram altın ise Kasım ayını oldukça dalgalı geçirdikten sonra, geçtiğimiz ayı %11,3 oranında bir düşüş ile 447,2 TL seviyesinde kapattı ve yaklaşık yüz TL kayıpla, tarihi bir değer kaybına uğradı. Küresel piyasalarda ise ons altın fiyatı geçtiğimiz ayda %5,5 değer kaybederek 1.776 dolar seviyesine geriledi. Bununla birlikte ons altın fiyatları 4 yılın en kötü aylık performansını sergilemiş oldu.

Altın Kasım Ayını Tarihi Düşüşle Tamamladı

Kasım ayında gram altın fiyatları fazlasıyla dalgalı bir grafik seyretti. Bu dalgalanmalara ise birçok etken neden oldu. Aşı haberleri, ekonomi yönetimlerindeki değişimler, yapılan açıklamalar, oluşan beklentiler, ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizlik ve daha birçok etken ile birlikte gram altın fiyatları, yurtiçi piyasalarda yönünü buldu. Gram altının fiyatının düşmesinde ise en etkili maddeler, ABD başkanlık seçimindeki belirsizliğin sona ermesi ve Covid-19 virüsüne karşı geliştirlen aşı haberleri oldu. Bu gelişmeler ışığında gram altın, Kasım ayını %11,3’lük değer kaybı ile 447,2 TL seviyesinde kapattı. Gram altın böylece, tarihi zirvesi olan 540 TL seviyesinden yaklaşık yüz TL civarında değer kaybetmiş oldu. Altının önceki dönemlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasında ise Covid-19 salgınında artan vaka sayıları ve belirsizlikler ile birlikte ekonomi yönetimlerinden gelen, salgının ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik adımları oldu.

Ons Altın Kasım Ayında Neden Yükseldi?

Ons altın, tarihi zirvesi olan 2.074 dolarlık seviyesinin ardından Kasım ayında gerileme yaşamış ve 1.965 dolar seviyesine gelmişti. Kasım ayı için en yüksek seviyesi olan bu noktadan sonra düşüş eğilimine giren ons altın, 1.775 dolar seviyesine kadar geriledi. Daha sonra Kasım ayı içinde tekrar yükseliş işaretleri gösteren ons altındaki bu yükselişler için analistler, birçok farklı etkenin etkili olduğunu dile getirdi. Covid-19 vakalarındaki artış, FED’in “varlık fiyatlarında düşüş görülebilir” yönündeki uyarıları, AB kurumlarının Covid-19’un ekonomik neticeleri ile mücadelesi kapsamında hazırlanan 750 milyar Euro değerindeki kurtarma programı ve 1 trilyon euronun üzerindeki bütçe hususunda uzlaşması gibi başlıklar ile ons altın fiyatında Kasım ayında yükseliş işaretleri gözlemlendi.

Aşı Haberleri Ons Altını Baskılamayı Sürdürüyor

Ons altın fiyatlarındaki bu yükselişlere karşılık, gelen aşı haberleri ile gerilemelerin yaşandığını vurgulayan analistler, bazı aşıların yılsonundan önce bazı ülkelerde dağıtımına ve uygulamaya başlayacağına dair gelen haberlerin ons altın fiyatı üzerinde baskı oluşturmayı sürdürdüğünü ifade etti. Ons altın fiyatı ise Kasım ayında %5,5 değer kaybetti ve 1.776 dolar seviyesine geriledi. Bu düşüşle birlikte ons altın, 4 yılın en kötü aylık performansını gerçekleştirmiş oldu. Bununla birlikte ons altın fiyatları, üst üste 4 ay boyunca düşüş yaşamış oldu.

Altın Fiyatları Aralık Ayı İle Birlikte Artışa Geçti

Kasım ayında önemli ölçüde değer kaybına uğrayan altın fiyatları, bu gerilemelerin ardından Aralık ayının ilk işlem haftası ile birlikte yükselişe geçti. Analistler altın fiyatlarındaki bu artışın sebebini ise Covid-19 salgınındaki endişelerin, aşı haberleri ile birlikte azalmasına bağlı olarak düşen risk seviyesine bağladı. Aralık ayının ilk işlem haftasında gram altın %3,1 oranında yükseliş gösterirken, ons altın da %3,4 artış gösterdi.

Yorum Yap

Yorum Yap