1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Aşı ve Cumhurbaşkanının Açıklamaları İle Dolarda Düşüş!

Aşı ve Cumhurbaşkanının Açıklamaları İle Dolarda Düşüş!

TCMB’nin likidite çalışmaları, ABD’deki işsizlik oranı, Covid-19 teşvikleri, ABD seçimleri, yurt içi ekonomi yönetimindeki değişimler ve en son gelen olumlu aşı haberler ile birlikte düşüşe geçen dolar/TL kurundaki değişimlerin ikinci işlem haftasının son gününde hangi yönde olduğu merak ediliyor. Geçtiğimiz hafta tarihi zirvesini gören dolar/TL kurunda, bu hafta başından itibaren düşüşler yaşanmaya başlamıştı.

Aşı ve Cumhurbaşkanının Açıklamaları İle Dolarda Düşüş!

Yeni haftaya piyasalar, tüm dünyayı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme ile başladı. Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği aşının virüse karşı %90 oranında etkin olduğunu ve aşının herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını açıkladı. Bu açıklama piyasalarda risk iştahına neden oldu. Bu gelişme yurt için ve yurt dışı piyasalarında hisse senedi piyasalarında hızlı artışlara sebep olurken; altın ve dolarda gevşemelere neden oldu. Aşı haberleri ile birlikte altın fiyatları da sert düşüşe geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, “Ekonomide girdiğimiz yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi ve yatırımcılara ekonomi yönündeki gelişmeleri destekleyeceği yönünde mesaj verdi.

“Verdiğimiz Mücadeleyi Zora Sokuyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolunun fiyat istikrarından “bir başka ifade ile enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçtiğini” söyledi ve “Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada; istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlattıklarını söyledi. Serbest piyasadan ödün verilmeyeceğini dile getiren Erdoğan, TCMB’nin yanında olduklarını vurguladı.

Açıklamalar Sonrası Risk Priminde Gerilemeler Yaşandı

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası TL varlıklara olan talep hızla arttı. Dolar, 7,7 seviyelerine kadar geriledi. Bu artan taleple birlikte uluslararası piyasada Türkiye’nin risk priminde (CDS) gerileme yaşarken; yurt içinde borsa yükselişe geçti, altın ve döviz fiyatlarında gerileme yaşandı. İlerleyen dakikalarda dolar/TL kurunun nasıl bir hareket izleyeceği merak ediliyor.

Türk Lirası Yüzde 10’luk Bir Değer Kazandı

TL, dolar karşısında geçtiğimiz haftanın kapanış gününden bu yana %10’luk bir değer kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları dolar/TL kurunda düşüşler yaşanmasını sağladı ve geçen hafta 8.58 seviyesini gören dolar/TL kuru 7.7 TL seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Döviz Kurlarında Güncel Alış – Satış Fiyatları

Dolar önceki kapanışını 7,7364 TL’den yapmıştı. Bugün dolarda %0.70’lik bir hareketlilik yaşandı ve doların bugün satış fiyatı 7,7430 TL’den başladı. Dolar kurunda alış fiyatı 7,7299 TL olarak 13 Kasım Cuma gününe başlamış oldu.

Euro bir önceki kapanış fiyatını 9,1344 TL’den yapmıştı. Bugün euroda %0.68’lik bir hareketlilik yaşandı Euro satış fiyatı belirlendi. Güne dikey yönlü bir hareket ile başlayan euronun satış fiyatı 9,1595 TL’den başladı. Euro kurunda alış fiyatı 9,1094 TL olarak 13 Kasım Cuma güne başlamış oldu.

İngiliz Sterlini önceki kapanışını 10,1442 TL’den yapmıştı. Bugün İngiliz Sterlini’nde %0.58’lik bir hareketlilik yaşandı ve İngiliz Sterlini bugün satış fiyatı 10,1515 TL, alış fiyatı ise 10,1370 TL  olarak 13 Kasım Cuma gününe başlamış oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap