1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bitcoin Boğası Geldi Sırada Altcoinler Mi Var?

Bitcoin Boğası Geldi Sırada Altcoinler Mi Var?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), yaklaşık bir hafta gibi bir zaman aralığında, tarihi zirvesini 2 kez yoklaması, piyasada çok açık bir FOMO (Fear of Missing – Kaçırma Korkusu) etkisi yarattı. Bitcoin yaklaşık bir hafta önce geri çekildiği seviyelerden adete şahlanarak geri yükseldi fakat altcoinler için aynı durum geçerli değil. Öte yandan yine de traderların uzun zamandır beklediği altcoin boğa sezonunun işaretleri yavaş yavaş görünmeye başladı. Yatırımcılar altcoin boğa sezonunu tam olarak neyin başlatacağını merak ediyor.

Bitcoin Boğası Geldi Sırada Altcoinler Mi Var?

Bitcoin (BTC) fiyatı Şükran Günü’nden bir gün sonra sert bir düşüş yaşayarak beklenen 20 bin dolar barajının epey uzağında kalmıştı. Kritik 19 bin dolar seviyesini 3 haftalık gibi bir sürede kıran lider kripto para birimi, bu seviyeden 16 bin 500 dolar seviyesine resmen çakılmıştı. Ardından bir süre 16 bin 500 dolar ile 17 bin dolar seviyeleri arasında sıkışıp kalan BTC’nin hangi yönde hareket edeceği merak ediliyordu. Birçok analist ve uzman BTC’nin bu sıkışmadan yukarı yönlü bir hareketle çıkacağını öngördü. Bu öngörüler yanıltmadı ve Bitcoin yaklaşık bir hafta gibi kısa bir sürede 2 kez tüm zamanların en yüksek seviyesini yokladı. Bu, Bitcoin için bir boğa sezonunun başlangıcı anlamı taşıyor. Fakat öte yandan altcoinler için bu durum hala gerçekleşmedi.

Altcoinler İçin Temel Start Noktası Ne Olacak?

12 Kasım tarihinde BTC’nin benzer bir hamle ile gösterdiği çıkış hamlesi sonrası kripto para piyasalarında adeta bir kıvılcım etkisi oluşturmuştu ve birçok altcoin de lider kripto para biriminin peşine takılmıştı. Yükseliş trendinin başlaması ardından altcoin piyasasındaki işlem hacimleri de arttı. Ancak Bitcoin’in son tırmanış hamlesi henüz altcoinlerde boğa sezonunu başlatamadı. Beklemede olan altcoinlerin yeni bir boğa sezonuna başlaması için gereken işaret ve sinyaller de gelmeye başladı ama yatırımcılar altcoin boğasını başlatacak olan temel etkenin ne olduğunu merak ediyor.

İşaret Çoktan Gelmiş Olabilir

Aslında altcoin boğa sezonunu başlatacak olan hamle veya hamleler, çoktan gün yüzüne çıkmış olabilir. Altcoinleri bundan yaklaşık bir ay önce harekete geçiren temel etken Ethereum (ETH) 2.0 güncelleme haberi olmuştu. Vitalik Buterin (ETH Kurucusu) tarafından yapılan duyuru, uzun bir süredir stabil kalan ETH’yi 400 dolar seviyesindeki direnç bölgesinden kurtarmıştı. ETH’nin bu direnç bölgesini kırarak 460 dolar seviyesine kadar yükselmesi ile birlikte, diğer altcoinler de tek tek hareketlenmeye başladı. Bugün ise (1 Aralık 2020) Ethereum 2.0’a geçişin ilk hamlesi olan Phase 0 hayata geçirilecek. Normal şartlarda ETH 2.0 güncellemesi için 524 bin 288 adet ETH yeterli olacaktı fakat şu sıralarda 862 bin 720 adet ETH toplandı. Yaklaşık %60 oranındaki bu fazlalık, ETH 2.0’a olan ilgiyi göz önüne seriyor.

BTC Daha Önce de Önderlik Yapmıştı

Öte yandan yatırımcılar, Bitcoin liderliğinde tıpkı 2017 yılındaki gibi bir hareketin başlaması için uygun ortamın sağlandığını düşünüyor. BTC 2017 yılında da rekorunu kırdıktan sonra yatay bir seyirde ilerlemeye başlamış ve ardından altcoinler de rekor adımları atmıştı. Şimdi Bitcoin’in bu taze rekor yoklamalarının ardından altcoinlerin benzer hamleler göstermesinin şaşırtıcı olmayacağı düşünülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap