1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bloomberg Analisti Altın Fiyatlarının 2021 Portresini Çizdi

Bloomberg Analisti Altın Fiyatlarının 2021 Portresini Çizdi

Altın fiyatlarındaki küresel düşüş devam ediyor. Ons başına 300 dolardan fazla bir düşüş yaşayan altın fiyatları, yaklaşık dört ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Yurtiçi piyasalarında gram altın fiyatları ise ons altına bağlı olarak sınırlı bir düşüş eğiliminde görünüyor zira dolar/TL kuru 7,5 ile 7,8 arasındaki seviyede hareket ediyor. Bloomberg Intelligence Analisti Mike McGlone ise geçtiğimiz hafta 1.800 dolar seviyesinin altına kadar gerileyen ons altın için, 2021 yılında bu fiyatın 2 bin doların üzerine çıkacağını söylüyor.

Bloomberg Analisti Altın Fiyatlarının 2021 Portresini Çizdi

Altın yatırımcıları, son dönemlerde düşüş grafiği çizen altın karşısındaki pozisyonlarını belirlemeye çalışıyor. Ons altın fiyatındaki düşüşler yurtiçi piyasalarında da etkisini gösteriyor. Son dört ayın en düşük seviyesine gerileyen ons altın fiyatları, 300 dolardan fazla değer kaybı yaşadı. Öte yandan yurtiçinde de gram altın fiyatları 540 TL’lik tarihi zirvesinden bu yana yaklaşık 100 TL’lik bir kayıp gördü. Altın fiyatlarındaki bu düşüşler karşısında yatırımcılar, uzmanlardan ve yatırım şirketlerinden gelen altın yorumlarını değerlendiriyor. Koronavirüs salgınındaki vaka artışları ile birlikte gelen olumlu aşı haberleri karşısında altın, düşüş eğiliminde seyrediyor. Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler, elinde altın bulunanlar için endişe yaratırken, altın tekrar yükselir mi, sorusunu da gündeme getiriyor. Bloomberg Intelligence Analisti Mike McGlone, 2021 yılı için ons altın fiyatlarının yeniden yükseleceğini ve 2 bin dolar seviyesini aşacağını düşünüyor. McGlone’a göre altın fiyatlarındaki riskler sınırlı.

McGlone Ons Altının 2021’de 2 Bin Doları Göreceğini Söylüyor

Bloomber Intellgence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, altının Aralık ayındaki görüntüsü ile ilgili olarak, 2021 yılında altın fiyatının bu yılki zirvesi olan 2.075 dolar seviyesini göreceğini iddia ediyor. Ayrıca Bloomberg analisti McGlone, niceliksel gevşemenin süreceğini ve bu durumun altın fiyatı için bir yükseliş anlamı taşıdığının altını çiziyor. Altının sağlam bir temeli olduğunu dile getiren Mike McGlone, borç ve devasa niceliksel genişlemenin, altın boğalarının gelecek sene ayakta kalmasını sağlamak için yeterli olduğunu iddia ediyor. Öte yandan Bloomberg Intelligence’ın grafiğinde, genel yükselişin bir parçası olarak ons altın fiyatının 1.800 doların altına gerilediği göze çarpıyor.

McGlone: “Altın 2021’de Yükseliş Trendini Uzatmaya Hazırlanıyor”

Aralık ayı görüntüsü ile ilgili Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone; “Altın 2021 yılında yükseliş trendini uzatmaya hazırlanıyor. Kaısm ayının sonuna doğru destek basamaklarına dalmak, daha çok fiyat kazanımı için bir temel oluşturacak. 2020 yılının sonlarına doğru 50 haftalık yukarı yönlü ortalamasına geri dönmek, altın boğa piyasasına 2021 yılında göreceli bir avantaj sağlayacaktır.” dedi. Yani deneyimli analist, altının 2021 yılı itibariyle tekrar yükselişe geçeceğini öngörüyor.

McGlone Merdiven Basamağı Rallisine Dikkat Çekti

Öte yandan McGlone altının şu sıralar ons başına 1.800 dolar ile 2 bin dolar arasında değişiklik gösteren geniş bir aralıkta, kalıcı olacağını düşündüğü bir merdiven basamağı rallisinde olduğunu ifade etti. Öğlen saatleri itibariyle Aralık Comex altın vadeli işlemleri, gün içinde yaşadığı yüzde 0,16 oranlık düşüş ile ons başına 1.779 dolar seviyesinden işleme alındı.

Yorum Yap

Yorum Yap