1. Ana Sayfa
  2. Genel Gündem
  3. BTC Markets Adeta Hırsıza Yol Gösterdi!

BTC Markets Adeta Hırsıza Yol Gösterdi!

Kripto para borsalarında genelde hack saldırıları ile duyulan skandallara bu kez farklı bir skandal türü eklendi. Avustralya’nın en büyük kripto para borsası BTC Markets, adeta hırsıza yol gösterdi! Kripto para borsası BTC Markets, yanlışlıkla 270 bin kullanıcısının isimlerini ve e-posta adreslerini açığa çıkardı. Yaşanan ifşa skandalının ardından borsa kullanıcılarını, siber saldırılara uğramaktan korkuyor.

BTC Markets Adeta Hırsıza Yol Gösterdi!

Avustralya’nın en büyük kripto para borsası olarak anılan BTC Markets, yanlışlıkla 270 bin kullanıcısının isimlerini ve e-posta adreslerini ifşa etti. Borsa platformunun bu bilgileri saklı tutması gerekirken, yanlışlıkla açığa çıkarması borsa kullanıcılarını haliyle tedirgin etti. Siber saldırılar için resmen kapıları sonuna kadar açan borsanın, ilerleyen günlerde ne gibi adımlar atacağı da merak ediliyor. Kripto para borsalarında çok sık karşılaşılmasa da bazen hack saldırıları gerçekleşiyor. Bu saldırılar her ne kadar, daha çok merkezi olmayan finans (DeFi) sektörlerinde karşımıza çıksa da BTC Markets kullanıcıları, açık hedef haline getirildi. Borsa kullanıcılarının birçoğu, platformu terk edebileceğini dile getirdi. Yaşanan ifşa skandalı, hem borsa kullanıcıları için hem de borsa platformunun kendisi için hiç iyi olmadı. Zira kullanıcılar, siber saldırılar için apaçık hedef haline gelirken, BTC Market de birçok kullanıcısını kaybederek zarara uğrayacak gibi görünüyor.

Avustralya’nın “En Büyüğü” Olduklarını Söylüyorlardı

Dün sabah saatlerinde gerçekleşen olayda, kendini Avustralya’nın en büyük kripto para borsası olarak tanımlayan BTC Markets, bu tanımlamaya hiç de yakışmayacak şekilde, yanlışlıkla 270 binden fazla borsa kullanıcısının isim ve e-posta adreslerini deşifre etti. BTC Markets gibi kripto para borsalarının, üyelerine daha sıkı güvenlik önlemleri ve gizlilik vaat edip sunması gerekirken, Avustralya’nın “en büyük” kripto para borsası BTC Markets’in bu deşifre olayı, skandal olarak adlandırıldı. Yaşanan olay karşısında şoka uğrayan borsa üyeleri, rahatsızlıklarını ve yaşadıkları şaşkınlıkları sosyal medya üzerinden ifade etti. BTC Markets ise yaşanan bu skandalın bir hata olduğunu belirterek, özür diledi.

Yanlışlıkla Toplu Mail Atılmış

Borsa kullanıcıları, kripto para borsası BTC Markets’tan gelen e-postayı açtıklarında, 270 binden fazla kullanıcının isim – soyisimlerinin ve e-posta adreslerinin listelendiği bir belge ile karşılaştı. BTC Markets tarafından yapılan açıklamaya göre, borsa platformu üyelerine güncellemeler göndermek için harici bir e-posta sistemini kullanıyor. BTC Markets, Tether (USDT) listelemesi ve SPARK token (FLR) güncellemelerini bildirmek üzere üyelerine e-posta göndermek isterken, toplu mail gönderilecek kişilerin yazılacağı bölüme e-postayı ekledi. Toplu maillerin alıcı sayısı 1.000 ile sınırlı olduğundan, her bir üyeye kendileri haricinde 999 kişinin bilgileri gitti. BTC Markets CEO’su Caroline Bowler’ın yaptığı açıklamalara göre, borsa üyelerinin tamamının bilgileri dağıtıldı ve bu yanlışlık bütün kullanıcıları etkiledi.

Borsa Şirketi Özür Diledi Fakat Çok Geç

Avustralya menşeili kripto para borsası BTC Markets, yaşanan talihsizliğin borsadaki işlemleri etkilemediğini ve şifrelerin deşifre edilmediğinin altını çizdi. Borsa şirketi, olayın yaşandığı günün akşamında Twitter üzerinden bir gönderi paylaşarak, içtenlikle özür dilediklerini ve çok üzgün olduklarını dile getirdi. Fakat gönderilen e-postaların geri gelme durumu söz konusu olmadığından, çok geç kaldılar ve bu durum pahalıya mal olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap