1. Ana Sayfa
 2. Astroloji
 3. Burç tarihleri nelerdir?

Burç tarihleri nelerdir?

Burç tarihleri nelerdir? Burç tarihleri nasıl belirlenir? Burçlar gerçekten değişti mi? Yeni burç tarihleri nedir? Burçlar konusu insanların yüzlerce yıldır ilgisini çeken bir konudur. Özellikle burç tarihleri konusunda son zamanlarda çıkan birçok habere binaen de sizler için bu konulara açıklık getirmeye kara verdik. Detaylara haberimizde ulaşabilirsiniz.

Burç Tarihleri Nelerdir?

Burç tarihleri daha önce de yazdığımız nu konuyla alakalı yazılarda da anlattığımız üzere, zodyak üzerinde belirli bir sıra ile dizilmiş burç takımyıldızlarının doğum ve batım aralıklarına göre belirlenmektedir. Bu sebepten dolayı da 12 takımyıldızı olarak bilinen 12 adet burç yılı on ikiye bölecek şekilde sıralanmıştır. Burç tarihleri binlerce yıllık tecrübeler ve gözlemler sonucunda oluşmuş bir sistemdir.

Bu sebepten dolayı da oldukça net şekilde oturmuş olan burç tarihleri, o aralıkta doğan kişiler için mevcut olan burcun özelliklerini bize yansıtma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Burç tarihleri konusunda zaman zaman spekülasyonlar ve farklı görüşler çıkmış olsa da bu konuya ayazımızın ilerleyen kısımlarında yer vereceğiz. Özellikle burç tarihleri konusunda bilgisi olmayanlar için sırasıyla burçlar şu şekilde sıralanmakta ve burç tarihleri de aynı şekilde elimizde bulunmaktadır;

Burçların tarihleri

 • Koç Burcu: 21 Mart – 20 Nisan
 • Boğa Burcu: 21 Nisan – 21 Mayıs
 • İkizler Burcu: 22 Mayıs – 22 Haziran
 • Yengeç Burcu: 23 Haziran – 22 Temmuz
 • Aslan Burcu: 23 Temmuz – 22 Ağustos
 • Başak Burcu: 23 Ağustos – 22 Eylül
 • Terazi Burcu: 23 Eylül – 22 Ekim
 • Akrep Burcu: 23 Ekim – 21 Kasım
 • Yay Burcu: 22 Kasım – 21 Aralık
 • Oğlak Burcu: 22 Aralık – 21 Ocak
 • Kova Burcu: 21 Ocak – 19 Şubat
 • Balık Burcu: 20 Şubat – 20 Mart

Burç tarihleri nasıl belirlenmiştir?

Burçların tarihleri nasıl belirlenmiştir sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu konuya açıklık getirmek adına burç tarihleri nasıl belirlenmiştir gelin hep birlikte inceleyelim. İlk başlarda insanoğlu mevsimlerin oluşumlarını takip etmeye başlamıştır. Bildiğimiz gibi mevsimler binlerce yıldır belirli bir düzen üzerinde devir daim etmektedir. Bu düzeni fark eden insan ilk önce ekinoks ve gün dönümü tarihlerini hesaplamayı başardı. İki ekinoks ve iki gün dönümü olduğunu anlayınca bunların insan üzerinde ne gibi etkileri olduğunu kavramaya çalıştı. Daha sonra ise burç tarihleri nasıl belirlenmiştir sorumuzun ilk cevaplarından biri olan dört öncü burç olduğunu keşfetti.

Bu burçlar Koç, terazi, Yengeç ve Oğlak burcudur. Güneş döngüsüne devem ederken bu dört öncü burcun haricinde sekiz adet daha takım yıldızının hizasından geçtiği anlaşıldığında ise insanoğlu onları da inceledi ve bu sayede burç tarihleri nasıl belirlenmiştir sorusuna cevap olacak verileri elde etmeye başladı. Ekinoks ve gün dönümü tarihleri dört öncü burç için başlangıç tarihleridir. Daha sonrasında ize zodyak kuşağındaki diğer burçların da başlangıç tarihleri yapılan yörüngesel takipler ile belirlenmiştir.

Sıklıkla sorulan burç tarihleri nasıl belirlenmiştir sorusu çok yerinde bir sorudur. Çünkü insanın gözlem yeteneği ve araştırma arzusunun sonucunda bu soruya cevap olabilecek veriler oluşturulmuş ve günümüze kadar kullanıla gelmiştir. Burç tarihleri nasıl belirlenmiştir sorusuna bir cevap ta zodyak şeması olacaktır. 360 derecelik bu kuşak üzerinde ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilen ilkbahar ekinoksu yani koç burcunun ilk tarihinden itibaren diğer burçlar ile arasında 30 derecelik bir fark olan zodyak burç haritası çıkarılmıştır.

Burçlar gerçekten değişti mi?

Burçlar gerçekten değişti mi iddiası üzerine birçok astrolog açıklamalarda bulunmuş ve NASA yani Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin yaptığı yörüngemiz kaydı, burçlar değişti iddialarına yanıtlar vermişlerdir. Biz de sizler adına Burçlar gerçekten değişti mi sorusunun cevabını aradık ve sizler için bu konuya açıklık getirdik. Yaklaşık iki yıl kadar önce NASA bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre dünya yörüngesinin bir derece kaydığı ve kutup noktalarının da değiştiği bildiriliyordu. Bildiğiniz üzere dünyadaki birçok araştırma enstitüsü benzer çalışmalar yapmakta bazen benzer bazen de zıt çıkışları ile gündeme gelmekteler.

Peki bu olayın aslı nedir, burçlar gerçekten değişti mi sorusu ise burçlar konusunu çok seven ve sürekli takip eden insanların kafasında soru işaretleri oluşmasına sebep olmuştur. İlk önce başta da belirttiğimiz gibi burç tarihleri açısından şu konuya değinmekte fayda var. Klasik astroloji de burçlar mevsimlere göre belirlenmiştir. Farklı astroloji ve burç görüşleri olmakla birlikte en yaygın ve en sağlam olan görüş ise klasik astroloji olarak kabul ediliyor. Tabi ki bizler her birini araştıracak ve sizlerin de konudaki görüşlerinizi öğreneceğiz. Burçlar klasik astrolojide mevsimler yani ekinoks ve gün dönümü tarihlerine göre belirlendiğinden dolayı NASA ve benzeri kurumların yaptığı açıklamalar aslında pek de önem arz etmemektedir.

Bu da burçlar gerçekten değişti mi konusunda telaşa düşen birçok insanın akıllarındaki karışıklığı gidermeye yetecek bir haberdir. Zira zaman içinde farklı dönemlerde farklı iddialar ortaya atılmaya devem edecektir. En önemli husus muhakkak ki burç tarihlerinim değişmediği ve özelliklerinin de aynı olduğudur. Bundan dolayı siz okuyucularımız akıllarından burçlar gerçekten değişti mi ya da şimdi hangi burç oldum sorularını silmeli, halen aynı burç da olduğunuzu bilmelisiniz.

Yeni burç tarihleri

Yeni burç tarihleri konusunda değişim olup olmadığı ile ilgili gerekli açıklamayı size bir önceki kısımda vermiştik. Bu kısımda da alternatif olarak sunulan ve yeni burç tarihlerini de benimseyen astrolog ve insanlar hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle yeni görüşler her zaman belirli bir kitle oluşturma konusunda atılım yapmaya çalışmaktadır. Bundan yola çıkarak da NASA ve benzeri kurumların açıklamalarına binaen yeni burç tarihleri belirleyen gruplar da vardır.

Bu sebeple bu kimselerin yeni burç tarihleri hakkında yürüttükleri bazı çalışmalar da bilinmektedir. Özellikle yeni burç tarihleri konusunda yapılan çalışmalara göre bu görüşteki insanların benimsedikleri yeni burç tarihleri oldukça farklıdır. Akıllarda soru işareti uyandıran bir diğer durum da Yılan Burcu adında 13. burcu da listeye eklemiş olmalarıdır. Yeni burç tarihleri sırasıyla şu şekilde verilmektedir;

 • Koç Burcu: 18 Nisan – 13 Mayıs
 • Boğa Burcu: 13 Mayıs – 21 Haziran
 • İkizler Burcu: 21 Haziran – 20 Temmuz
 • Yengeç Burcu: 20 Temmuz – 10 Ağustos
 • Aslan Burcu: 10 Ağustos – 16 Eylül
 • Başak Burcu: 16 Eylül – 30 Ekim
 • Terazi Burcu: 30 Ekim – 23 Kasım
 • Akrep Burcu: 23 Kasım – 29 Kasım
 • Yılan Burcu: 29 Kasım – 17 Aralık
 • Yay Burcu: 17 Aralık – 20 Ocak
 • Oğlak Burcu: 20 Ocak – 16 Şubat
 • Kova Burcu: 16 Şubat – 11 Mart
 • Balık Burcu: 11 Mart – 18 Nisan

Göründüğü gibi yeni burç tarihleri olarak belirlenen liste bu şekildedir. Akrep burcu ile yay burcu arasına yılan burcu da girmiştir. Tarihler tamamen değişmiş ve yeni burç tarihleri olarak da ilan edilmiştir. Ancak klasik astroloji bu konuyu ret ederek eski sistemin doğruluğunu savunmakta ve kullanmaya da devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap