1. Ana Sayfa
 2. Astroloji
 3. Burçlar nedir?

Burçlar nedir?

Burçlar nedir? Zodyak nedir? Yükselen burç nedir? Burçlar ve özellikleri nelerdir? Bildiğiniz üzere burçlar konusu insanlık tarihi boyunca çok merak edilmiş ve farklı kültürlerde benzer semboller ve özellikler ile burç sistemi oluşturulmuştur. Biz de bu yazımızda sizlerle birlikte burçların dünyasına adım atacağız.

Burçlar Nedir?

Burçlar nedir ve ne işe yaramaktadırlar sorusu konuya merak saran insanların en merak ettiği konuların başında gelmektedir. İnsanlar burçların isimlerini bilmekte ve doğum tarihlerine göre burçlara bakarak kişisel özelliklerinde tutun da gelecekte olması muhtemel meseleler hakkında bilgi edinme çabası taşımaktadırlar. Ancak tüm bu bilgilere erişildiğinde ise akılda burçlar nedir sorusu uyanmaktadır. Nasıl ortaya çıkmıştır ve neye göre bir sisteme oturtulmuştur sorusu cevap aradıkları sorular içinde yer almaktadır. Burçlar Zodyak denilen hayali bir çizginin, dünyanın çevresinde ayı ve gezegenleri de içine alan bir rota ile çevrelediği varsayımına dayanmaktadır. Burçlar nedir sorusunun cevabı da tam burada gizli bulunuyor. Zodyak kuşağı üzerinde bulunan ve aralarında eşit mesafeler olduğu varsayılan takımyıldızlarına burçlar ismi verilmiştir.

Zodyak üzerinde toplam 12 takımyıldızı vardır ve her birisi bir burcu tensil etmektedir. Aralarındaki mesafe değişmez ve yerleri asla değişmemektedir. Burçlar nedir sorusuna basitçe verilecek bir cevap arayışında olanlara bu şekilde tarif edilmesi uygundur. Burçlar etkilerinde bulundukları gezegenlerin ve yıldızların konumlarına göre insan yaşantısını etkileyecek bir takım özellikler ortaya çıkarmaktadırlar. Bu sayede de burçların özellikleri ve dönemsel olarak insan üzerinde farklı konulardaki etkileri incelenebilmektedir. Diğer yandan burçlar nedir sorusuna dört başlık altında cevap verilmesi uygun olacaktır. Bunlar dört ana elementin burçları olarak ayılmıştır. Ateş burçları; Koç, Aslan, Yay burçlarıdır. Toprak Burçları; Boğa, Başak, Oğlak. Hava burçları; İkizler, terazi, Kova. Su burçları ise Yengeç, Akrep, Balık olarak geçmektedir.

Zodyak nedir?

Zodyak nedir şeklinde gelen bir soru burçlar hakkında araştırma yapmaya başlayan birisinden geldiği kesin olan bir sorudur. Zira zodyak astrolojide varlığı kabul edilen bir şerit, bir yörünge olarak kabul edilmiştir. Zodyak bilinen iki ekinoksun yani ilkbahar ve sonbahar ekinoksunun kestiği, gök ekvatoru olarak bilinen çizgiye 23 derece eğimli bulunan ve ekliptiğin iki yanında 10’ar derece açı ile genişliği ifade edilen, dünyayı çevreleyen bir kuşaktır. Zodyak nedir sorusu biraz anlaşılması zor olan konular içinde yer alsa da aslında olduk kolay şekilde ifade edilebilecek bir yapıdadır. Zodyak üzerinde güneş ve gezegenlerin yayılımları ve rotaları belirlenmektedir.

Aynı zamanda burçlar adını verdiğimiz 12 takımyıldızı da daha önce ifade ettiğimiz üzere zodyak kuşağı üzerinde eşit bir aralıkla sıralanmış bulunmaktadır. Kişilerin burçlara olan duyarlılığı ise doğun anında zodyak üzerinde bulunan burcun özellikleri ve yansıttığı kişilik tanımlamasına göre ifade edilmektedir. Bu sebepten dolayı kişi doğduğu tarihe bakarak o aralıkta zodyak üzerinde belirgin olan burç çok büyük önem arz etmektedir. Konuya bu açıdan baktığımızda özellikle zodyak nedir sorusunun cevabı daha da önem kazanır bir hal almaktadır.

Çünkü zodyak bir güzergah ve olmazsa olmaz şekilde burçların devamlılığını sağlayan yörüngelerinin adıdır. Burçlar konusu incelenirken gerek zodyak nedir sorusu cevaplanmalı gerekse de hangi burç neleri ifade etmektedir konusuna da ayrıca değinilmelidir. Bundan mütevellit zodyak konusunda bir çok aykırı görüşler ve ret içeren ifadeler yer alsa da burç konusunun temelleri zodyak nedir sorusunun cevabında gizlidir. Temel ve anlaşılır şekilde bir ifade kullanmak gerekirse, dünyamızı çevreleyen ve üzerinde güneş ve diğer gezegenlerin da rotası ile birlikte 12 takım yıldızının da eşit aralıklar ile sıralandığı bir dönüş güzergahı demek doğru olacaktır.

Yükselen burç nedir?

Yükselen burç nedir sorusu aslında en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çünkü kişinin doğum anında hüküm süren burçtan ayrı olarak yükselen burcun da insan hayatında etkisi olduğuna karşı astrolojide yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Yükselen burç nedir sorusuna klasik bir cevap vermek gerekirse, kişinin doğumu esnasında doğu ufkundan yükselen takımyıldızı yükselen burcu ifade etmektedir. Kişinin doğum haritasına bakarak doğu ufuk çizgisine denk gelen burcun yükselen burç olduğu kolayca bulunabilmektedir. Yükselen burç nedir sorusu bu kadar net bir şekilde kolayca hesaplanmaktadır. Ancak yine de yükselen burcun insan hayatındaki etkileri daha çok irdelenmesi gereken bir konu olabilmektedir. Kişiler burçlarının özelliklerini taşırlarken yükselen burçlarından ve onun gezegeninin etkilerinden de kaçamamaktadırlar. Bu sebeple doğum anındaki saatin bilinmesi doğu ufkunda yükselen burcu bulmak adına büyük önem arz eden bir konudur.

Yükselen burç nedir konusu ile alakalı olarak astrologlar çok ince detaylar ile burçların o anki etkilerini ve sonuçlarını hesaplamaktadırlar. Bilindiği üzere astrolojide burçlar hakkında kişiye özel yorum yapabilmek adına doğum haritası ya da yıldız haritası çıkarılmaktadır. Burada çıkan özellikler ve burçların konumu da kişinin özelliklerinin nelerden etkilendiği hakkında bize büyük fikirler verecektir. Buna bakarak da yine yıldız haritasına bakılarak kişinin yükselen burcu hesaplanıp olayların akış örgüsüne göre tesirli yorumlar yapılabilinmesinin de önü açılacaktır. Burçların insanlar üzerindeki etkisi incelenirken yükselen burç nedir sorusunun muhatabı olan astrologlar net ifadeler kullanarak insanlara yükselen burçların ne gibi etkileri olduğundan bahsetmelidirler. Diğer bir yandan ise yükselen burçların etkisinin şiddeti de kişinin doğduğu tarihe göre değişebilmektedir.

Burçlar ve özellikleri nelerdir?

Burçlar ve özellikleri ele alınırken onları elementlerine göre incelemekte ve sırasıyla özelliklerinden bahsetmekte fayda vardır. Bunun sebeplerinden biri de hangi elementin temsil ettiği burçlar hangi özellikleri sergiliyor görebilmektir. Bu minvalde sıralamaya göre ilk ele almamız gereken grup ateş grubu burçlarıdır. Bu burçlar sırasıyla şunlardır.

 • Koç Burcu (21 Mart-20 Nisan) : Koç burcu kendine gücen duyan ve cesur bir karaktere sahiptir. Ancak bencil tavırlar sergileme konusunda da sıkıntılar yaşamaktadır.
 • Aslan Burcu (23 Temmuz-23 Ağustos) : Aslan burcu çok güvenebileceğiniz sadık bir dost olmasının yanında egoist tavırları ile kendinden uzaklaştırabilir.
 • Yay Burcu (22 Kasım-21 Aralık) : Yay burcu çok iyimserdir bu iyimserliği zaman zaman başını derde sokabilmektedir.

Toprak grubu burçlar da şu şekilde ele alınabilir;

 • Boğa Burcu (21 Nisan-21 Mayıs) : Boğa burcu etrafına güven vermesinin yanında kendi rahatını da her şeyden üstün tutabilmektedir.
 • Başak Burcu (23 Ağustos-22 Eylül) : Çok çalışkan ve hoş görülü olmasının yanında dışa dönük olmaması eksi yönüdür.
 • Oğlak Burcu (22 Aralık-21 Ocak) : Çok esprili bir karakter olmasının yanında olaylara karşı soğuk tepkiler verebilmektedir.

Hava grubu burçlar ise şu şekilde ifade edilebilir;

 • İkizler Burcu (22 Mayıs-22Haziran) : Çok enerjik bir karaktere sahiptir ancak ani duygu değişimleri çevresinde oluşsuz etki yapabilir.
 • Terazi Burcu (23 Eylül-22 Ekim) : Hoş görü onun adı da denebilir ancak çok fazla hoş görü göstermesi yanlışa düşmesine sebep olmaktadır.
 • Kova Burcu (22 Ocak- 19 Şubat) : Çok değişik bir burçtur ve olaylara kolay çözümler üretebilir ancak sağı solu belli olmayan bir karakterdir.

Son olarak da Su grubu burçlar şöyle incelebilir;

 • Yengeç Burcu (22 Haziran-22 Temmuz) : Çok duygusal bir burçtur ancak karamsarlık onu esir aldığında büyük sıkıntılar yaşamaktadır.
 • Akrep Burcu (23 Ekim-21 Kasım) : Büyük bir kararlılıkla hareket eder ancak zayıf olan noktası ise kırılganlıktır.
 • Balık Burcu (20 Şubat-20 Mart) : Büyük bir yaratıcılık ve duygusallık timsali olmasının yanında çok da çabuk vazgeçen bir karaktere sahiptir.

Burçlar ve özellikleri bu şekilde elementlerine göre ayrılıp incelendiğinde daha net bir şekilde görülmeye değer bilgiler vermektedirler. Bu sebeple de ister sıralamaya göre ister element gruplarına göre Burçlar ve özellikleri araştırılsın fark etmeksizin aralarındaki benzerlik ve farklılıklar kolaylıkla görülecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap