1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Çeyrek Altın

Çeyrek Altın

Çeyrek altın nasıl alınır? Çeyrek altın kaç gram? Çeyrek altın kaç ayardır? Altın fiyatları nasıl hareket gösterir? Tüm bu sorular altın piyasasını yakından takip eden herkesin ve özellikle yastık altı denilen çeyrek altın biriktirenlerin merak ettiği sorulardır. Konuyla ilgili tüm detaylara haberimizde ulaşabilirsiniz.

Çeyrek Altın Nasıl Alınır?

Çeyrek altın nasıl alınır sorusu altın ile ilgilenmek isteyenlerin akıllarındaki sorulardan biridir. Bunda kuyumcu, elden alma ve banka gibi faktörlerin hangisinin daha uygun olacağı da insanda kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Günümüzde genellikle geleneksel bir kültür haline gelen yastık altı para ve yastık altı altın biriktirme insanları geleceklerini düşünme endişesinden ileri gelmektedir.

Çünkü altın tüm zamanlarda geçen ve muhtemelen de sonsuza değin değerini hiç kaybetmeyecek bir madendir. Bundan dolayı da paradan daha çok ilgi çekmektedir. Peki çeyrek altın nasıl alınır konusuna gelecek olursak burada birkaç farklı konuyu değerlendirmemiz gerekmektedir. Klasikleşen altın alma usulü kişilerin kuyumcular aracılığıyla altın almalarıdır. Günümüzde birçok banka altın hesapları açmakta ve bunlara insanların talepleri olmaktadır.

Bazı insanlar faiz konusundaki endişeleri ile bankalara başvurmayı tercih etmeseler de hırsızlık ve geri alma garantisi olduğundan dolayı bazı faizsiz işlem yaptığını iddia eden katılım bankalarına da talepler olmaktadır. Bizler piyasanın nabzını yokladığımızda ise en eski usul olan elden borç alma ya da direk kuyumcudan altın alma usulünün daha revaçta olduğunu biliyoruz. İnsanlar genellikle birikimlerinin bilinmemesini istemektedirler. Çünkü devlet bankası da olsa özel bankalar da olsa elindeki birikimleri asla onlara yansıtmak istemeyen kişiler de çoğunluktadır. Aylın ya da çalıştıkça köşeye altın atma mantığıyla hareket eden bu kişilerin yöntemi çeyrek altın nasıl alınır sorusuna cevap arayan herkesin eninde sonunda başvurduğu en tercih edilen kuyumcudan alma yöntemidir.

Çeyrek altın kaç gram?

Çeyrek altın kaç gram şeklinde bir soru altın ile ilgilenmeye başlayan herkesin merak ettiği sorulardandır. Bu sebeple de sizler için bu konuyu araştırdık ve çok merak edildiği için cevaplamaya kara verdir. Ülkemiz altın piyasasında en çok talep gören, biriktirmesi ve muhafazası daha kolay olan altın nedir diye sorulsa mutlaka herkesin ağzından çeyrek altın lafı çıkacaktır.

İnsanların bu kadar talep ettiği bu altının çeyrek olarak anılan formu insanların teveccühünü kazandığı gibi sıklıkla da alınıp satılan, düğün ve derneklerde sıkça el değiştiren bir metadır. O halde bu değerli madenden yapılma çeyrek altın kaç gram sorunsun cevabını da sizlerle paylaşalım. Çeyrek altın 1,754 gr değerinde gelmektedir. Bu da her çeyrek altının aynı değerde alınıp satılmasına sebep olmaktadır. Çeyrek altın ve gram atın benzerleri alınıp satılırken terazi üzerinden gram değerleri alınıp hesaplanmaz.

Piyasalardaki son durumuna göre çeyrek altın gram fiyatı belirlenir ve 1,754 gr olan çeyrek altın kendine yeni alıcılar bulmak için alınır ya da satılır. Diğer altın cinsinden olan bilezik, kolye, yüzük ve takı setleri ise alınıp satılırken gram ağırlıkları üzerinden ve işçilik maliyetlerine göre çıkarılan hesaplamalara göre alınıp satılmaktadırlar.

Buna göre çeyrek altın kaç gram sorusunu cevaplamış bulunmanın yanında diğer altın grupları hakkında da dolaylı bilgi verdik. Çeyrek altının piyasadaki önemi alım gücü yüksek olmayan kişiler için çok önemlidir. Sürekli olarak kazandıran altın, insanlara birikim yapabilmesi adını çok güzel bir imkân olarak bilinmektedir. Bu sebeple de ülkemizde geçmişten bu yana devam eden bir çeyrek altın biriktirme kültürü oluşmuştur.

Çeyrek altın kaç ayardır?

Çeyrek altın kaç ayardır sorusu da çeyrek altın ile ilgilenen insanların birçoğunun merak ettiği sorular içindedir. Yaptığımız araştırmalar altın ayarının, altın içindeki saf altın ve diğer maden oranlarına binaen belirlenmiş olduğunu bizlere göstermektedir. Çeyrek altın da saf altından değil içinde bakır gibi madenlerin karıştırılmış olduğu bir ayar değerine sahiptir. Ancak insanlar genellikle çeyrek altın alım satımlarında ayrından çok değerine ve biriktirme kolaylığına bakmaktadırlar. Çeyrek altın piyasada çok talep gördüğü ve çokça tercih edildiği için de insanların gözünde ayrı bir değer taşımaktadır. Kültürümüzde düğün ve derneklerde takı takma adı ile yapılan törenlerde de en çok küçük altın ya da çeyrek altın takılmaktadır. Altın da 18 ayar, 22 ayar, 24 ayar gibi içindeki saf altın miktarını belirten oranlar ile satılmaktadır.

O halde çeyrek altın kaç ayardır sorusuna da bir cevap vermek gerekirse elimizdeki verilere göre çeyrek altın 22 ayardır. Buradan da çeyrek altının değerinin belirlenmesi yapılmaktadır. Altının değeri içindeki saf altının oranında belirlenmektedir. Bu da çeyrek altının değerinin belirlenmesinde bir başka faktördür. Ancak piyasa arz talep eğrisi de göz ününe alındığında çeyrek altın kaç ayardır ya da çeyrek altın fiyatı ne kadardır diye merak eden kimselerin bilmesi gereken bir başka konuda şudur ki, çeyrek altın kapalı çarşı fiyatları da göz önünde bulundurulup değer kazanımı çok yüksek olan bir araçtır. Para biriktirmenin kar ve zararını göz önüne alan insanlar gram altın ya da gram değeri fazla olduğu içi çeyrek altın alıp biriktirmektedir. Bu yazımızda da çeyrek altın ile bilgili bilgiler vererek çeyrek altın kaç ayardır sorusunu cevaplamamızın ardından bir diğer konumuza geçiyoruz.

Altın fiyatları ne durumda?

Altın fiyatları piyasayı takip eden kimseler tarafından anlık olarak takip edilmektedir. Özellikle de altın alım satımı yapan kimseler altın fiyatları konusunda ani yükseliş ve düşüş trendlerini iyi hesaplamakta, arz talep durumuna göre işlemler yürütmektedirler. Altın fiyatları sabit değil değişken bir tutumdadır. Özellikle de günümüzde sürekli değer artışı yaşan altın yatırımcısına çok güzel paylar bırakmaya devam etmektedir.

Altın fiyatları incelendiğinde yatırımcılar açısından geçmişten bu yana en iyi uzun vadeli yatırım olarak görülen altın, bu oranları nispetinde her geçen gün alıcı bulmaya devam etmektedir. Ülkemizde en çok Kapalıçarşı olarak bilinen toptan altın alım ve satımının yapıldığı yerde günlük ve anlık olarak fiyat belirlendiği de bilinmekte, bu alım satılmalar da yüklü miktarlar içerdiğinden dolayı piyasadaki altın fiyatları bundan etkilenmektedir.

Altın fiyatları konusunda yapılan birçok inceleme ve araştırma göstermektedir ki altın her dönemde ne kadar yükselse ya da ne kadar düşse de vatandaşın gözünde en garanti yatırım aracı olma güvenini devam ettirecektir. Ekonomilerdeki çalkantılardan ve enflasyon etkisinden zaman zaman etkilen altın, birikim yapan kimseler için güvenli bir liman olarak görülmektedir. Altın fiyatlarına müdahale şansı yoktur çünkü piyasanın iç dinamikleri bu fiyatların artmasında ya da azalmasında rol oynamaktadır. O halde altın fiyatları konusunda birinci kural talep ve alım satım oranlarındaki artış ya da azalış ile alakalıdır.

Sizler için yürüttüğümüz altın fiyatları hakkındaki araştırmalara göre uzun vadede çok kazandırdığı düşünülen altın şu anda kısa vadede de alıcılarına iyi karlar elde ettirdiğinden dolayı dövizden altına doğru da rağbet oldukça artmaktadır. Bankalar da son yıllarda altın hesapları açarak sizlerin altınlarını alıp piyasa değerleri üzerinden müşterilerine gerekli karlarını da dağıtmaya devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap