1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Çin Hükümeti Ele Geçirilen Kripto Paraları Sattı Mı?

Çin Hükümeti Ele Geçirilen Kripto Paraları Sattı Mı?

Dün Çin’de meydana gelen dolandırıcılık haberinin ardından detaylar gelmeye devam ediyor. Çin polisi PlusToken dolandırıcılık çetesinden ele geçirdiği kripto para birimlerinin detaylarını dün açıklamıştı. Çinli kripto muhabiri Colin Wu ve diğer birkaç uzman 4,2 milyar dolar değerinde ele geçirilen kripto para birimlerinin, Bitcoin (BTC) ve Etherum’a (ETH) fiyatlarında paraya dönüştürüldüğüne ve Çin Merkez Bankası’na aktarıldığına inanıyor.

Çin Hükümeti Ele Geçirilen Kripto Paraları Sattı Mı?

Çinli kripto para muhabiri Colin Wu ve diğer birkaç uzman, Çin hükümetinin PlusToken dolandırıcılığından elde ettiği devasa miktarlardaki kripto paraların Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatında paraya dönüştürüldüğüne ve Çin Merkez Bankası’na yatırıldığına inandığını açıkladı. dün detayları gelen haberde, mahkemenin açıklamalarına göre toplamda 4,2 milyar dolar değerinde kripto para birimi ele geçirildi. PlusToken dolandırıcılık çetesinden ele geçirilen yüklü miktardaki dijital varlığın, Çin hükümetince ne yapılacağı merak ediliyordu. Colin Wu ve birkaç uzman, içerisinde 9 farklı kripto para biriminin bulunduğu ve toplam 4,2 milyar dolar değerindeki dijital varlıkların, satıldığına inandığını dile getirdi.

Colin Wu Ekran Görüntülerini Paylaştı

Colin Wu, kripto para endüstrisindeki en büyük saadet zinciri olan PlusToken kripto dolandırıcılığından elde edilen çok büyük miktarlardaki BTC ve ETH’lere el konulması ile ilgili resmi dokümanların ekran görüntülerini paylaştı. Şu anda 3 milyar 213 milyon 109 bin dolara denk gelen 190 bin BTC ve 423 milyon 474 bin 300 dolara denk gelen 830 bin adet ETH’den söz ediliyor. Dokümanlara göre Çin hükümeti bu kripto paraları satıyor ve fonları Çin Halk Bankası tarafından yönetilmekte olan Merkez Hazine’ye aktarılıyor.

Puell’e Göre BTC’ye İlk Hükümet Saldırısı Başarısız Oldu

Öte yandan kripto para piyasaları uzmanı David Puell, Twitter paylaşımlarında bu satışın geçtiğimiz yıl yapıldığını dile getirdi. İlk olarak olayların resmi halini, kripto paraya yalnızca el konulduğunu ve Çin’in ulusal hazinesinde saklandığını alıntılayan Dawid Puell, kripto paraların büyük ihtimalle satıldığına inandığını ifade etti. Hatta deneyimli uzman, işlemin gerçekleştirildiği borsaları bile açıkladı. Buna göre; Huobi ve OKEx bu işlemler için gerçekleştirilen borsalar olarak görünüyor. Uzman, Çin hükümetini imalı bir dille 2019 yılındaki en büyük BTC hedge fonu olarak tanımladı. Bir diğer yandan Çin’in eylemlerinin artık BTC’ye karşı gerçekleştirilen ilk hükümet saldırısı olarak görülebileceğini belirtti fakat bunun başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.

Puell’e Göre BTC ve ETH Satışları Borsayı da Etkilemiş

Uzman analist David Puell’in Twitter’daki paylaşımları, topluluğa; ele geçirilen BTC ve ETH’nin satılmasının kripto para piyasaları üzerinde etkili olduğunu ve fiyatları aşağı çektiğini dile getirdi. XRP Lorer CEO’su ve kurucusu Thomas Silkjaer, Çin hükümeti tarafından el konulan kriptolar arasında fazla miktarda XRP olduğunu Twitter hesabından paylaştı. Fakat o zamandan bu yana birçoğunun HBTC adlı kripto para borsasında satıldığını ifade etti.

Yorum Yap

Yorum Yap