1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Bir İndi Pir Çıktı!

Dolar Bir İndi Pir Çıktı!

Güncel döviz kurları ile ilgili gelişmeleri yakından takip edenler Euro ve Dolar’ın alış ve satış fiyatlarının hangi seviyelerde olduğunu merak ediyor. Kasım ayının ilk haftasının son işlem gününde önce iniş gösteren ardından tekrar rekor seviyeye ulaşan dolar kuru dikkat çekiyor. Piyasalarda ise ABD başkanlık seçimleri sonrasında, odak noktasının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB)  devam eden sıkılaştırma adımları ve 19 Kasım’da gerçekleştirilecek olan bir sonraki faiz kararı olması ön görülüyor.

Dolar Bir İndi Pir Çıktı!

Haftanın son işlem gününde dolar, 8,50 seviyesini aşarak en yüksek banda ulaştı. Gün içinde yaşanan düşüşlerin ardından öğlen saatleriyle beraber yeniden bu seviyenin üzerine çıktı. Euro 10 TL seviyesine yakın bir noktada ilerlerken Sterlin ise 11 TL bandından işleme alındı. ABD başkanlık seçimlerinde devam eden belirsizliklerle birlikte döviz piyasasından da veriler gelmeye devam ediyor. 8,55 seviyelerinde işlem gören dolar ile birlikte Euro 10,14 seviyesinde seyretti. Kurlar arasında yüksek değere sahip İngiliz Sterlini ise 11,15 TL bandından işlem gördü.

Faiz Yükselirse Üretim Düşer ve İstihdamda Azalma Yaratır

Ekonomi analistleri ve bankacılar %14.75 seviyesine doğru hızla devam eden sıkılaştırma adımlarının Türk Lirası’nda daha fazla oluşacak olan değer kayıplarının önüne geçtiği konusunda aynı fikirdeler fakat Merkez Bankası’ndan daha belirgin hamleler görmek istiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın beklentilerin çok üzerinde olmadığını dolara müdahale fikrinin henüz gündeme alınmadığını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, dövizin faizle baskılanabileceğinin mümkün olduğunu ancak faiz yükselirse üretimin düşeceğini ve istihdamda azalmalar yaratacağının endişesi ile bu yöntemi gündeme almadıklarını belirtti.

Rekorlar Tazelendi

ABD’de devam eden başkanlık seçimleri, Covid-19 küresel salgını gibi nedenlerle ekonomideki hareketlilik de devam ediyor. Döviz kurları dün güne yeni rekorlarla giriş yapmıştı. Sabah saatlerinde dolar 8,43 seviyesinde, Euro ise 9,96 seviyesinde işlem görmüştü. Öğle saatlerinde Dolar/TL  8,560 civarına, Euro/TL ise 10,168 civarına yükselmişti. Haftanın son işlem gününün akşam saatlerinde ise Dolar/TL bandı 8,579 olurken Euro/TL bandı 10,201 seviyesine ulaştı. Böylece; Dolar ve Euro kurları rekorlarını tazelemiş oldu.

Başkanlık Seçiminin Etkileri Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimlerinin belirsizliği, 3 kasım tarihinden bu yana döviz kurlarında ivmelenmelere yol açıyor. Joe Biden ve Donald Trump’ın başkanlık yarışında tüm sandıklar henüz açılmış değilken Joe Biden’ın şansı daha yüksek görünüyor. Özellikle sonucu dört gözle beklenen, Pensilvanya ve Georgia eyaletlerinden gelecek olan sayımların başkanı belirlemesi bekleniyor. Trump’ın seçimlerde “oylar çalındı” iddiaları ve hala sonuçlanmamış olan sandık sayımlarının ekonomi üzerindeki etkisi de devam ediyor.

Koronavirüs Salgını ve Kısıtlamalar

Dolar/TL ve Euro/TL kurlarındaki hareketliliğin tek sebebi ABD’deki başkanlık seçimleri değil. Covid-19 salgını da küresel çapta ekonominin etken sebeplerinden biri. Devam eden vaka sayısı artışlarının Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinin bu ayın başlarında getirdiği kısıtlamaların devam etme ihtimalini de güçlendirdi. Bu ülkeler 2 hafta sonra yeni bir değerlendirme açıklayacaklarını duyurmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap