1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Japon Yeni Karşısında Bile Yüzde 0,7 Değer Kaybetti

Dolar Japon Yeni Karşısında Bile Yüzde 0,7 Değer Kaybetti

Covid-19 salgınının etkisi ile Mart ayında 102,82 ile 2020 yılının zirvesini gören dolar endeksi, Kasım ayı boyunca gelen aşı haberleri ve Merkez Bankasının olumlu adımlarının devam edeceğine dair açıklamaları üzerine %2,4 değer kaybetti. Dolar endeksi dün akşam saatlerinde 91,55’e kadar gerileyerek 2018 yılının Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye ulaşmış oldu.

Dolar Japon Yeni Karşısında Bile Yüzde 0,7 Değer Kaybetti

Yabancı para birimleri karşısında, yaklaşık iki yılın en kötü aylık performansını sergileyen dolar, hisse piyasalarının yeni rekorlar kırdığı Kasım ayında, döviz kurlarında “güvenli liman” olarak bilinen Japon Yeni karşısında dahi değer kaybetti. Covid-19 salgınının küresel ekonomileri içine düşürdüğü krizde, devam eden çalışmaları ile birlikte umutlar da yeşerdi. Öte yandan artan risk iştahı ile Kasım ayında küresel çapta hisseler ralli yaptı, bunun bedelini dolar ve altın ödedi. Japonya’nın en büyük banka kuruluşu olan MUFG, dolarda kısa vadeli pozisyonların yüksek seviyelerde devam ettiğine dikkat çekti ve Credit Suisse tekrar 1,20 yönünde hareketlenen paritede 1,2145’e doğru tırmanış beklentisi sürüyor.

Dolar Endeksinde Dip Nokta Görüldü

Kasım ayı süresince %2,4 değer kaybeden dolar endeksi, dün akşam saatleri itibariyle gün içerisinde 91,55 seviyesine kadar geri çekildi ve 2018 yılının Nisan ayından bugüne kadar hiç inmediği bir al seviyeye inmiş oldu. Dolar endeksi, salgın sürecinin ekonomik etkilerinin tam da zirve yaptığı 20 Mart tarihinde, 2020 yılının zirvesi olan 102,82 seviyesine kadar çıkmıştı.

Risk İştahı Altını da Etkiledi

Öte yandan ortaya çıkan risk iştahının kötü etkilediği bir diğer değerli yatırım varlığı da altın oldu. Kasım ayı süresince %5,6 değer kaybeden altın, dün akşam saatleri itibariyle %1’e yakın bir düşüş hamlesi ile birlikte, ons başına 1.770 dolar seviyesinden işleme alındı. Euro/dolar paritesi ise tekrardan 1,20 yönünde hareket eğilimi gösterirken, Credit Suisse paritenin 1,2145 yönünde hareket eğiliminin sürmesi tahmin ediliyor. Japonya’nın en büyük banka kuruluşu MUFG, dolarda kısa vadeli pozisyonların hala yüksek seviyelerde olduğuna dikkat çekti. Dolar, yabancı para birimleri karşısında son iki yılın en kötü aylık performansını gösterdi ve döviz kurunun güvenli limanı Japon Yeni karşısında dahi %0,7 değer kaybetti.

Yatırımcılar Daha Riskli Varlıklara Yöneldi

Gelen aşı haberlerinin yarattığı olumlu ve iyimser havanın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nde, finansal genişlemenin süreceği beklentisi ile yatırımcılar Kasım ayı süresince rezerv para biriminden çıkışlar gösterdi. Analistler, aşı çalışmalarından gelen olumlu haberlerin piyasalarda güvenin tekrar iyileştirilmesine bağlı olarak, yatırımcıların portföylerinin dağılımında, değişikliğe yöneldiklerini ve güvenli liman olan altından daha riskli değerli varlıklara yöneldiğini belirtti. Fakat analistler, hızla artmaya devam eden Covid-19 vaka sayılarının, ekonomik durumların aniden terse dönebileceğine işaret ettiğini ve bunun altın fiyatlarında bir miktar toparlanma getirdiğini dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap