1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Ne Oldu Da Tekrar Yükseliyor?

Dolar Ne Oldu Da Tekrar Yükseliyor?

Yurtiçi piyasalarda, ekonomi yönetimindeki değişimler ve yargı sisteminde yapılacağı söylenen reform hareketlerinin ardından Türk Lirası değer kazanmaya başlamıştı. Sonrasında Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz kararı ile politika faizinin %15 seviyesine çıkması da bu değer kazanımına artı yönde etki etmişti. Fakat tüm bu gelişmelere rağmen bu hafta Türk Lirası dolar karşısında tekrar değer kaybederek 8,00 seviyesinin üzerine çıktı ve bugüne de 8’in üzerinde giriş yaptı.

Dolar Ne Oldu Da Tekrar Yükseliyor?

Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal getirildi ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başına Lütfi Elvan getirildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide yeni bir dönem başladığını açıkladı. Bu gelişmeler ışığında; Türk Lirası dolar karşısında %10’luk bir değer kazandı ve ardından dolar, 7,5 seviyesine kadar geriledi. Fakat bu hafta Türk Lirası, değer kazanımının bir bölümünü geri verdi ve bu yükseliş %5 seviyesinde kaldı. Analistler ise bu durumu, yatırımcıların Erdoğan’dan ekonomi ve yargı reformları ile ilgili daha sağlam adımlar beklemesine bağlıyor.

Orkun Gödek: “Mantıklı Bir Açıklaması Yok”

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek, dolar kurundaki bu yükseliş ve dalgalanmalar ile ilgili Reuter’a açıklamalarda bulundu. Gödek, küresel piyasalardaki risk iştah artışı sürerken, hisse senedi ve tahviller de bu eksende hareketine devam ederken, Türk Lirası’nın son iki günde gösterdiği negatif ayrışmaya, mantıklı bir açıklama getiremediklerini ifade etti. Reuters, Salı günü TL’nin %2 değer kaybı yaşayarak dolar/TL kurunun yeniden 8,00 seviyesi üzerine çıkmasını, yerel yatırımcıların altına yönelmiş olmasına bağladı. Öte yandan dolar kuru bu ay 8,58 seviyesine ulaşarak tarihi zirvesini görmüştü. Türk Lirası’nın yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı %26 oranını buldu. Reuters’a konuşan bankacılar, yerel yatırımcıların ilk kez Salı günü 8 TL seviyesinden dolar satmaya başladıklarını dile getirdi.

TL’deki Değer Kaybında Bülent Arınç’ın İstifası Etkili Oldu Mu?

Bir diğer yandan birçok analiste göre, Türk Lirası’ndaki değer kaybında Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa etmesi de etkili oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bülent Arınç’ın geçen hafta eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluk sürelerine ilişkin eleştirilerine, sert tepki göstermişti. Yaşanan gelişmeler üzerine ise Bülent Arınç üyeliğinden istifa etti.

Piotr Matys Açıklamalarda Bulundu

Hollanda merkezli Rabobank’tan, Gelişen Piyasalar Kıdemli Döviz Stratejisti Piotr Matys ise yaptığı açıklamada, dolar/TL kurundaki yükselişin temel sebebinin; yerli yatırımcıların Türk Lirası varlıklarını satarak, döviz varlıklara yatırım yapması olduğunu ifade etti.

Matys Kurun Aşağı Yönlü Devam Edeceğini Düşündüklerini Belirtti

Faiz artırım kararına rağmen, TL’ye olan algının hala kırılgan olduğunun altını çizen Matys, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yaşanabilecek gerilimlerin de TL’yi kolayca etkileyebileceğini dile getirdi. Öte yandan Matys, son günlerde kurdaki yükselişe rağmen, faiz artırım kararı ve yüksek reel faiz sebebi ile dolar/TL kurunda, yakın vadedeki görüntünün aşağı yönlü olduğunu düşünmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap