1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Sıkıştığı Bant Aralığından Hangi Yönde Çıkacak?

Dolar Sıkıştığı Bant Aralığından Hangi Yönde Çıkacak?

Geçtiğimiz ayda tarihi zirvesini gören dolar kurunda, yaşanan gelişmeler sonrası başlayan düşüş hareketliliği, dar bir bantta sıkışıp kalmış durumda. 8,58 TL seviyesinden sonra 7,52 TL seviyesine kadar çekilen dolar kuru, atılan adımlar ve yurtdışında yaşanan gelişmeler ile birlikte 7,5 – 8,0 TL aralığında fiyat oynaklığını sürdürüyor. Dolar kuru fiyat belirlemek için yön arayışını devam ettiriyor. Bu süreçte ise ABD ve AB taraflarından gelecek olan haberler önemini koruyor.

Dolar Sıkıştığı Bant Aralığından Hangi Yönde Çıkacak?

Dolar/TL kuru 6 Kasım tarihinde 8,58 TL ile tarihi zirvesini görürken, Berat Albayrak’ın istifa haberi ve Merkez Bankası yönetimine Naci Ağbal’ın getirilmesi ile birlikte hızlı bir düşüşe geçmişti. Bu düşüşler devam ederken dolardaki değer kaybına, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı hız kazandırmıştı. 19 Kasım tarihindeki kritik toplantıdan, piyasadaki beklentilere paralel olarak 475 baz puan faiz artırım kararı gelmiş ve bu kararla birlikte dolar kuru 7,52 TL seviyelerine kadar çekilmişti. Ancak kurdaki hareketlilik yönünü bu kez de yukarı çevirmiş ve 8 TL seviyesini yokladıktan sonra tekrar düşüş yaşamıştı. Bu kez de 7,85 TL seviyelerinde hareket etmeye başlayan dolar kuru için bir süredir alt seviye 7,5 civarı ve üst seviye de 8,0 civarı olmuş durumda. Dolar/TL kuru yaşanan gelişmelerle birlikte yönünü ne tarafa çevirecek bilinmiyor fakat öte yandan ABD ile AB’nin yaptırım tehditleri kurdaki riski artırıyor. Ekonomi yönetiminin adımları ve yurtiçinde yeni ekonomi döneminin başladığı söylemleri kurun 8 TL üzerine çıkmasını frenliyor fakat ABD ve AB kanadından gelen yaptırım tehditleri, kurun 7,50 TL seviyesinin altına inmesini de engelliyor. Hal böyle olunca dolar/TL kuru da 7,5 – 8,0 bandında sıkışıp kalarak, bu bölgede hafif dalgalı hareketlerini sürdürüyor. Bu bant sıkışıklığına değinen ekonomist Tunç Şatıroğlu da yayınladığı video ile olası yaptırım durumlarında neler olabileceğini yorumladı.

Şatıroğlu’na Göre AB’den Değil, ABD’den Yaptırım Gelecek

AB Liderler toplantısından, 11 Aralık tarihinde Türkiye için bir yaptırım kararı çıkacak mı, henüz bilinmiyor. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın, 5 Ocak tarihindeki senato seçimlerinden demokratların kazanması halinde Türkiye üzerinde yaptırım uygulayıp uygulamayacağı ve 5 trilyon dolarlık teşvik paketini yürürlüğe koyup koymayacağı bilinmiyor. Fakat bu ihtimallerin gerçekleşmesi durumunda, dolar/TL kurunda ne gibi hareketliliklerin yaşanacağına dair ekonomist Tunç Şatıroğlu bir video yayınladı. Şatıroğlu’na göre, 10 – 11 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan AB Liderler toplantısından Türkiye için bir yaptırım kararı çıkmayacak. Ancak öte yandan Şatıroğlu, ABD’den gelebilecek olan yaptırım kararlarının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

AB Liderler Toplantısından Oy Birliği İle Kararlar Çıkacak

AB Liderler toplantısını değerlendiren Şatıroğlu, bu toplantıdan çıkacak olan herhangi bir kararın oy birliği ile belirleneceğini ve bu yüzden Türkiye için bir yaptırım kararı beklemediğini dile getirdi. Tunç Şatıroğlu’na göre, bu toplantılarda yaptırım kararı için en aktif rolü Fransa oynayacak fakat Fransa tek başına bu kararın alınmasında etkili olamaz. ABD yaptırım tehdidi için ise Şatıroğlu, neredeyse kesin olarak bir yaptırımın gerçekleşeceğini öne sürdü. Konuya ilişkin Şatıroğlu; “ABD’den illa ki bir yaptırım kararı çıkacak ancak 3 seçenek içinden en zayıf olanı tercih etmek zorunda kalacaklar.” dedi.

Şatıroğlu İlerleyen Dönemlerde Dolarda Düşüş Bekliyor

AB ve ABD kanatlarından gelebilecek yaptırım kararlarını değerlendiren Şatıroğlu bir de dolar/TL kuru ile ilgili teknik analizlerini paylaştı. Şatıroğlu ekrana yansıttığı teknik analizde, Kaufman Uyumlu Hareketli Ortalamasını grafikte ele adlı. Bu grafiğe göre Şatıroğlu, doların haftalık bazda yükseliş çizgisinin altında kapanışlar yaptığını ifade etti ve ilerleyen günlerde dolar kurunun 7,50 seviyesine kadar ve ilerleyen haftalarda da kurun 7,26 seviyesine kadar gerileme ihtimalinin olduğunu ifade etti.

Yorum Yap

Yorum Yap