1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar/TL Kurunda Hareketlilik Sürüyor!

Dolar/TL Kurunda Hareketlilik Sürüyor!

ABD başkanlık seçiminden ötürü oldukça hareketli günler geçiren Dolar/TL kuru yeni haftaya da hareketli başlamıştı. Bir süredir Covid-19 teşviklerinden ve ekonomi yönetiminde yapılan değişikliklerden etkilenen dolar fiyatları 8.0 TL civarlarında hareket ediyor. Bugün ise doların hangi seviyelerde işleme alındığını merak eden vatandaşlar güncel haber akışını ve Kapalıçarşı’dan gelen güncel fiyat listesini takip ediyor.

Dolar/TL Kurunda Hareketlilik Sürüyor!

ABD seçimleri sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın getirilmesi ile Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşılardan olumlu haberlerin gelmesiyle birlikte dolar/TL kurunun hangi seviyelerde olduğu merak ediliyor. Yeni Başkan Naci Ağbal, banka genel müdürleri ile bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantı sonrası piyasada olumlu algılanan sinyallerin ardından gözler 19 Kasım’da gerçekleştirilecek olan toplantıya çevrilmiş durumda.

Geçen Haftayı 8.3 Seviyesinde Kapatmıştı

Geçen hafta 8.3 seviyelerinde hareket eden dolar, haftayı da 8.3 seviyesinde kapatmıştı. TCMB’nin doların yükselişini azaltmak için çalışmaları sürüyor. Fed Başkanı Powell’ın ortalama enflasyon beklentisini açıklamasından sonra dolar fiyatları da 8.3 seviyelerinde fiyat belirlemeye devam ediyordu. Dolardaki hareketlilikler aynı zamanda dolar birikimi yapan vatandaşların ve yatırımcıların da fazlasıyla merak ettiği bir konu durumunda.

TCMB’nin likidite çalışmaları, ABD seçimleri, ABD’deki işsizlik oranları, aşıya dair gelen haberler, Covid-19 teşvikleri derken dolar sürekli olarak hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Doların geçen haftadaki hareketliliğinin ardından vatandaşlar merakta kalmıştı.

Döviz Kurlarında Bugün

Dolar bir önceki kapanışını 7,7954 TL’den yaptı. Bugün ise dolarda %0,09 oranında bir hareketlilik yaşandı ve doların bugünkü satış fiyatı 7,8013 TL’den ve alış fiyatı ise 7,7895 TL’den bugüne açılış yaptı.

Euro bir önceki kapanışını 9,1789 TL’den yapmıştı. Bugün ise Euro’da % -0,07 oranında bir hareketlilik yaşandı ve Euro bugüne dikey yönde bir hareketle ve satış fiyatı 9,1823 TL ile başladı. Euro’nun alış fiyatı ise bugün 9,1757 TL olarak belirlendi.

İngiliz Sterlini bir önceki kapanışını 10,3042 TL’den yapmıştı. İngiliz Sterlini’nde de bugün %0,12’lik bir hareketlilik yaşandı ve bugün İngiliz Sterlini satış fiyatı 10,3177 TL ve alış fiyatı 10,2907 TL ile açılış yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, “Ekonomide girdiğimiz yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi ve yatırımcılara ekonomi yönündeki gelişmeleri destekleyeceği yönünde mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolunun fiyat istikrarından “bir başka ifade ile enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçtiğini” söyledi ve “Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor.” dedi.

TL, dolar karşısında geçtiğimiz haftanın kapanış gününden bu yana yüzde 8’in üzerinde değer kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası düşüşler yaşanmasını sağladı ve geçen hafta 8.58 seviyesini gören dolar/TL kuru 7.8’in altına kadar geriledi.

Yorum Yap

Yorum Yap