1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar/TL Kurunda Hareketlilikler Durulmuyor!

Dolar/TL Kurunda Hareketlilikler Durulmuyor!

Dolar/TL kurunda meydana gelen son dakika hareketlilikleri nedeniyle çeşitli sebeplerle alım yapmayı planlayan ve küçük ve büyük ölçekli yatırım hesabı yapan vatandaşlarımız Dolar/TL kurunu merak ediyor. Bu bağlamda, döviz alımı düşünenler bürolara gitmeden önce “Dolar kaç TL oldu?” gibi soruların cevabını arıyor. Hafta sonunda yaşanan sıcak gelişmeler Dolar/TL kurunda bu haftanın başında hareketliliğe neden oldu.

Dolar/TL Kurunda Hareketlilikler Durulmuyor!

Dolar/TL kuru hafta sonunda yaşanan yoğun haber akışının ardından haftaya sert düşüşlerle başlamıştı. TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı ve yerine Naci Ağbal getirildi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önce istifa kararını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifasını kabul etti ve yerine Lütfi Elvan getirildi, 3 Kasım ABD başkanlık seçiminin kazananı demokratçıların adayı Joe Biden oldu. Pfizer, Covid-19 aşısı ile ilgili olumlu açıklamalarda bulundu. Bu gelişmelerle birlikte, Dolar/TL kuru haftaya sert düşüşlerle başladı.

Düşüşün Bir Kısmını Geri Aldı

Dolar/TL kuru geçen haftayı 8,51 TL seviyesinde kapatmıştı. Hafta sonunda yaşanan sıcak gelişmelerle birlikte, dolar 8,0029 TL’ye kadar gerilemişti. Türk Lirası, dolar karşısında son 2 senenin en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Bugün sabah saatlerinde Dolar/TL kurunda yine ivmelenmeler yaşandı ve dolar 8.38 TL seviyelerini gördü. Türkiye saati ile 09.30’da Dolar/TL kuru %3.7 artış göstererek yaklaşık 8,3730’dan işlem gördü. Hafta sonunda TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın banka genel müdürleri ile toplantısı ve piyasalarda olumlu yorumlanan ilk açıklamaları, yeni haftanın etken unsurları oldu.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Oldu

Hafta sonunda Türkiye, daha önce rastlanmadık bir istifa haberine tanıklık etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı Instagram üzerinden kamuoyuna istifa kararını duyurdu. Bu karar henüz resmiyete kavuşmadan Dolar/TL kuru üzerinde düşüşlere sebep olmuştu. Albayrak’ın kararının, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilip edilmeyeceği pendik escort merak konusuydu. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile Albayrak’ın istifası kabul edildi ve yeni Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan atandı.

AK Parti hükumetlerinde daha önce de bakanlık görevleri yapan Lütfi Elvan, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürüyordu.

TCMB Yeni Başkanı Naci Ağbal Atılacak Adımları Anlattı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Naci Ağbal, yazılı açıklamalarda bulundu. Açıklamada, 19 Kasım’daki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durumun gözden geçirileceğini ve bütün politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını belirtti.

Açıklamada; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Güncel Dolar Kuru

Hafta sonunda ve hafta başında yaşanan sıcak gelişmelerin ardından, sert düşüşler yaşayan doların, TL karşısında hangi seviyelerde yer aldığı ve gelecek günlerde nasıl bir yol izleyeceği merak edilen konular arasında.

Sabah saatleri itibarıyla dolar;

Alış fiyatı 8,3090 TL

Satış fiyatı 8,3253 TL

Önceki kapanış fiyatı 8,0684

En yüksek 8,3857

En düşük 8,0599

seviyelerinde yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap