1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Uzun Zaman Sonra Yeni Haftaya Sakin Girdi

Dolar Uzun Zaman Sonra Yeni Haftaya Sakin Girdi

Aralık ayının ilk işlem haftasına dolar/TL kuru sakin bir giriş yaptı. Özellikle yaklaşık son bir aylık süreç içerisinde kur, inişli çıkışlı grafikleri ile Kasım ayında neredeyse hiç yerinde durmadı. Son işlem gününü 7,84 TL seviyesinde kapatan dolar/TL kuru yeni haftaya kısıtlı bir yükseliş göstererek 7,85 TL seviyesinde giriş yaptı. TCMB’nin faiz artırım kararının ardından piyasalarda politik reform süreçleri takip ediliyor.

Dolar Uzun Zaman Sonra Yeni Haftaya Sakin Girdi

Dolar/TL kuru tarihi zirvesi olan 8,58 TL seviyesinden geri çekildiği 7,5’li seviyelerde tutunamayarak tekrar yükseldiği 8 TL seviyesinin hemen altında işlem görmeyi sürdürüyor. Özellikle Kasım ayının başlarından bu yana sürekli hareket halinde olan kur, uzun bir aranın ardından ilk kez yeni haftaya sakin bir giriş yaptı. Covid-19 salgınındaki vakaların hızlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek olan kabine toplantısı da kur için yakından takip edilecek. Küresel ekonomi piyasalarında Şükran Günü sebebi ile geçen haftanın son iki işlem gününde, birçok piyasanın kapalı veya kısmen tatil olması ile birlikte dolar/TL kurundaki işlem hacimleri oldukça düşük kalmıştı. Bankacılar ise 2020 yılının kalan son 1 aylık süresinde yabancı hacimlerinin daha da azalacağını ve yeni pozisyon belirleme isteğinin 2021 yılına kalacağını ifade etti. Öte yandan ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuruyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomist Selçuk Geçer Ekonomi Yönetimini Eleştirdi

Ekonomist ve piyasa analisti Selçuk Geçer dolardaki hareketlilikleri değerlendirdi. Selçuk Geçer, Türkiye ekonomisinin yanlış yönetildiğini ve hata yapılmaya devam edildiğini vurguladı. Geçer konuya ilişkin; “Yakın zaman içinde bir kur şoku yaşanabileceğini ifade ediyordum. Daha sonrasında TCMB Başkanı görevden alındı, Hazine ve Maliye Bakanı istifa etti, yerine ise bakan atandı. Peki, ekonomi yönetiminde değişen bir şey var mı? Ne yazık ki hayır… Hala ekonomide aynı hataları çok açık bir şekilde görüyoruz.” dedi.

Geçer: “Bu Yöntemler İşe Yaramayacak”

Ekonomi yönetimindeki değişikliklerin bir işe yaramadığını belirten ve durumu eleştiren Geçer; “Bugün TCMB’nin PPK raporunu incelerken gördüm; sadece dertleri dolar kuru baskılayabilmek. ‘Günü kurtarmak ve tedbirler ve sonrasında bakarız, sonrasında çözeriz’ anlayışı ile ekonomi yönetmeye çalışıyorlar. Bu yöntemler maalesef işe yaramayacak.” dedi. Eleştirilerinin ardından Geçer, Türkiye’nin reel bir ekonomik krize doğru gittiğini iddia etti. Ünlü ekonomist, dolar kurunun büyük bir şoka doğru emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Geçer Yeni Bir Faiz Artırımının da İşe Yaramayacağını İfade Etti

TCMB’nin tek gayesinin dolar kurunu baskılamak olduğunu iddia eden Geçer; “TCMB Para Politikası Kurulu bugün çıktı dedi ki: ‘Ekim ayında enflasyon yükseldi. Kasım ayında yükseliş eğilimi var. Muhtemelen Aralık ayında da yükselecek.’ Bununla ilgili tedbirleri nedir diye baktığımızda, sadece kuru baskılamak, devamlı olarak faiz artış sinyali vermek… Bir kez daha 400 baz puanlı faiz artışı gelsin, dolar en fazla 7,50 TL seviyesine kadar çekilir. Sonrasında kur yine 8,4 – 8,5 seviyelerine kadar çıkar.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap