1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Yatırımcıları Gözünü Uzman Yorumlarına Çevirdi

Dolar Yatırımcıları Gözünü Uzman Yorumlarına Çevirdi

Küresel Covid-19 salgını endişeleri ve virüse karşı geliştirilen aşı haberleri ile hareketli günler geçiren Dolar/TL kuru, TCMB’nin faiz artırım kararı sonrasında düşmüştü. Bir süredir Covid-19 teşviklerinden etkilenen kur, 7,8 TL yakınlarında işlem görmeye devam ediyor. Yatırımcılar ve vatandaşlar, yaşanan gelişmelerle birlikte dolar kurunun nasıl bir yönde hareket edeceğini merak ediyor. Bu kapsamda yatırımcılar, uzmanlardan gelen döviz yorumlarını takip ediyor…

Dolar Yatırımcıları Gözünü Uzman Yorumlarına Çevirdi

ABD seçimlerinin oluşturduğu belirsizlik Kasım ayı başlarında dolar/TL kurunu zirvesine tırmandırmıştı. Bu zirve tırmanışının ardından, Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı haberleri ve yurtiçinde ekonomi yönetimindeki değişimler ve piyasalarda oluşan olumlu beklenti ile dolar kurunda düşüşler başladı. Geçtiğimiz haftaya kadar düşüş eğiliminde olan dolar kuru, ani bir yükseliş ile 8 TL seviyesini zorladı fakat burada çok kalmadan 7,8 TL seviyesinde yatay seyrine başladı. Dün gerçekleştirilen TCMB toplantısından sonra geçtiğimiz hafta 7,7 seviyelerinde hareket eden dolar, haftayı 7,8 TL seviyesinde kapattı. Dolardaki yükselişi durdurmak için Merkez Bankası’nın çalışmaları devam ediyor. Kurda yaşanan bu hareketliliklerle birlikte, döviz yatırımcıları da doların yükselip yükselmeyeceğini araştırıyor. Bu bağlamda yatırımcılar, uzmanlardan gelen dolar yorumlarını takip ediyor.

2 Aralık Çarşamba Günü Dolar Fiyatı Ne Durumda?

Dolar kuru; TCMB likidite çalışmaları, ABD işsizlik oranları, ABD seçimleri, Covid-19 teşvikleri, ekonomi yönetimindeki değişimler, politik açıklamalar, piyasada oluşan beklentiler ve gelen aşı haberleri derken, hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Bir yükseliş adımı, bir düşüş adımı atan dolar kurundaki fiyat oynaklığı, yatırımcıları endişelendiriyor. Dolar bir önceki kapanışını 7,8263 seviyesinde yaptı ve yeni güne yüzde -0,09 oranında bir hareketlilik ile başladı. Şu sıralar dolar alış fiyatı 7,8243 TL iken satış fiyatı 7,8230 TL seviyesinde bulunuyor.

Euro ve İngiliz Sterlini Yeni Günde Ne Kadar Oldu?

Öte yandan Euro, bir önceki kapanışını 9,4623 TL seviyesinden yaptı ve yeni güne %0,17’lik bir hareket ile başladı. Dolar dışında, Euro ve İngiliz Sterlini de küresel ve yurtiçi gelişmelerden etkilenerek hareketliliğini sürdürmeye ve fiyatlarını güncellemeye devam ediyor. Bu kapsamda hafta ortasında şu sıralar Euro 9,4535 TL seviyesinden alıcı bulurken, 9,4712 TL seviyesinden satışa sunuluyor. Bir diğer yandan İngiliz Sterlini ise bir önceki kapanışını 10,5086 TL seviyesinden yaptı ve yeni güne %0,02’lik bir hareketle başladı. İngiliz Sterlini ise şu sıralarda 10,4979 TL alış fiyatından ve 10,5193 TL satış fiyatından işlem görüyor.

Rıdvan Baştürk Dolarda Kritik Seviyeleri İşaret Etti

Birçok yatırımcının merakla beklediği 2021 yılı dolar tahminlerini, Stratejist ve Özel Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk paylaştı. Rıdvan Baştürk, sosyal medyada Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarında, dolar kurunun “sabah sabah yine hareketlendiğini” belirterek, doların kritik seviyelerini yukarıda 8,05 TL ve aşağıda 7,76 TL olarak işaret etti.

Yorum Yap

Yorum Yap