1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolar Yükselişte Yatırımcıların Gözü Uzmanlarda

Dolar Yükselişte Yatırımcıların Gözü Uzmanlarda

Kasım ayının son işlem haftasına hareketli başlayan dolar, yeni güne 7,90 TL seviyesinden giriş yaptı. Öte yandan Euro ise 9,37 TL seviyesinden Salı gününe giriş yaptı. Öğlen saatlerinde dolar 8 TL, Euro da 9,50 TL seviyesini aştı. Kasım ayının ilk haftasında 8,50 TL barajını aşan dolar, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı sonrası 7,52 seviyesine kadar gerilemişti ancak bu seviyede tutunamayarak tekrar yükselişe geçti. Yaşanan gelişmelerle birlikte vatandaşlar ve yatırımcılar, uzmanlardan gelen yorumları değerlendirdi.

Dolar Yükselişte Yatırımcıların Gözü Uzmanlarda

Son işlem haftasına girdiğimiz Kasım ayının ilk haftasında dolar 8,50 TL seviyesini aşarak tarihi rekoruna imza atmıştı. Ardından 19 Kasım’daki toplantıdan çıkan faiz artırım kararı ile düşüşe geçen dolar, 7,52 TL seviyelerine kadar geri çekilmişti ancak dolar bu seviyelerde tutunamayarak tekrar yükselişe geçti. Yeni güne 7,90 TL seviyesinde giriş yapan dolar, öğleden sonra 8,00 seviyesini aştı. Euro ise güne 9,37 seviyesinden giriş yapmıştı ve Euro da öğleden sonra 9,50 TL seviyesini aştı. Yaşanan gelişmelerle birlikte döviz kurlarının yükselişe geçmesi sonrası vatandaşlar ve yatırımcılar gözünü uzmanlardan gelen döviz yorumlarına çevirdi.

Alan Yatırım Dolar Analiz ve Yorumları

Alan Yatırım Günlük Bülten’den alınan bilgilere göre Alan Yatırım Dolar yorumları şöyle:

Dolar TL kuru yeni haftaya hareketli başladı. Geçtiğimiz hafta 7.50 seviyelerine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle dün 7.95 seviyelerini gördü. 2 yıl aranın ardından Hazine’nin düzenleyeceği 10 yıl vadeli tahvil ihalesi piyasaların takibinde olacak. Kurdaki yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda piyasada gözler TCMB’nin vereceği tepki takip edilecek. Dolar, Türk Lirası karşısında günü 3.24% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 7.6586’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber USD/TRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.9700 ve 8.1300’de, destek seviyeleri ise 7.8200 ve 7.6600’de bulunmaktadır.”

Alan Yatırım Euro Analiz ve Yorumları

Alan Yatırım Günlük Bülteni’nden alınan bilgilere göre Alan Yatırım Euro yorumları şöyle:

“TL varlıklardaki volatilite yükselirken Euro TL kuru dün 9.46 seviyelerine kadar yükseldikten sonra bugün sabah saatlerinde 9.40 seviyelerinde işlem görüyor.  Euro, Türk Lirası karşısında günü 3.01% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 9.0816’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 9.4700 ve 9.6700’de, destek seviyeleri ise 9.2800 ve 9.0900’de bulunmaktadır.”

Ziraat FX Dolar Analiz ve Yorumları

Ziraat FX Günlük Bülten’den alınan bilgilere göre Ziraat FX Dolar yorumları şöyle:

“Aşı konusunda iyi haberlerin gelmeye devam etmesi ile risk iştahındaki toparlanma belirginleşiyor. Ons Altın, bir süredir destek yaptığı 1.850 desteğini kırdı ve sert bir düşüş gösterdi. Diğer yandan, ABD’de Hazine Bakanlığı için eski Fed Başkanı Yellen’in konuşulması da risk iştahı açısından olumlu bir gelişme olarak izleniyor. Yellen, güvercin duruşu ile biliniyor.  Bu sabah S&P500 vadelisi %0,8 civarında yükseliş kaydederken, petrol yükselişte. Yurtiçi tarafa baktığımızda, TCMB kararının ardından geçen hafta perşembe günü değer kazanmaya devam eden TL, son üç işlem gününde sert tepki ile karşılaşıyor. Şu aşamada, gerek Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik olumlu algı gerekse de ülke risk primimizdeki iyileşme trendi nedeniyle kurda yükseliş marjının azaldığını ve Dolar /TL’nin aylık ortalamanın yakın seyrettiği 8,03 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 7,85 desteğinin altında 7,75 desteği hedef olabilir.”

Yapı Kredi Euro/TL Analiz ve Yorumları

Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten’den alınan bilgilere göre Yapı Kredi Euro/TL yorumları şöyle:

“USD/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Bu sabah 9,37 civarında işlem gören paritede 9,27 ve 9 destek; 9,50 ve 9,64 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.”

Yorum Yap

Yorum Yap