1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dolarda Haftalar Sonra Düşüş Trendi Başladı!

Dolarda Haftalar Sonra Düşüş Trendi Başladı!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reform açıklamaları sonrası dolar ve altın sert düşüşler yaşadı. Ekonomi piyasası ile ilgili mesajlar veren Erdoğan’ın TBMM’de gerçekleşen AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamalar dolar ve altın fiyatlarında geri çekilme hareketlerini başlattı. Erdoğan’ın “ekonomideki yeni dönem” açıklamalarının ardından, dolar ve altın fiyatları yeni haftada nasıl bir yol izleyecek, vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Dolarda Haftalar Sonra Düşüş Trendi Başladı!

Dolar/TL kurundaki tırmanış Kasım ayının ilk günlerinde, tarihi zirveye kadar devam etmişti. ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizlikler ve küresel Covid-19 salgını ile birlikte rekor seviyeye ulaşan dolar, Türk Lirası karşısında 8,56 seviyesine çıkmıştı. Hafta içerisinde yaşanan gelişmeler ile birlikte bu tırmanış yerini sert düşüşlere bıraktı.

Gözler 19 Kasım’da Çıkacak Karara Çevrildi

Dolar kurunda yaşanan düşüşler ve TCMB yeni başkanı Naci Ağbal’ın göreve gelmesinin ardından gözler ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak karara çevrildi.

Aylık olarak gerçekleştirilen PPK toplantılarının takvimi TCMB tarafından yayınlanmıştı. Buna göre; Kasım ayındaki toplantı 19 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek. Piyasalarda bu toplantıdan, faiz artırım kararının çıkması bekleniyor.

Naci Ağbal Yazılı Açıklama Yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde yazılı açıklamada bulunmuştu. Ağbal; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir. 19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Açıklamalarında Bulundu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada; istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlattıklarını söyledi. Serbest piyasadan ödün verilmeyeceğini dile getiren Erdoğan, TCMB’nin yanında olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolunun fiyat istikrarından “bir başka ifade ile enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçtiğini” söyledi ve “Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası TL varlıklara olan talep hızla arttı. Dolar, 7,7 seviyelerine kadar geriledi. Bu artan taleple birlikte uluslararası piyasada Türkiye’nin risk priminde (CDS) gerileme yaşarken; yurt içinde borsa yükselişe geçti, altın ve döviz fiyatlarında gerileme yaşandı.

Gelişmeler Sonrası Güncel Döviz Kurları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, Naci Ağbal’ın açıklamaları, aşı haberleri ile birlikte yaşanan gelişmeler sonucu döviz kurlarında haftalar sonra düşüş trendi başladı. Bu kapsamda güncel kurlar şöyle:

  • Dolar alış 7,67 TL – satış 7,67 TL
  • Euro alış 9,08 TL – satış 9,09 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,12 TL – satış 10,13 TL
Yorum Yap

Yorum Yap