1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Döviz

Döviz

Döviz nedir? Döviz kuru ne demek? Düz kur nedir? Çapraz kur nedir? Para piyasalarıyla iç içe olanların ve döviz alıp satanların çok iyi bildiği bu tabirler, özellikle bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin merek ettiği sorulardır. Bu makalemizde sizlere dövize dair bu soruların cevaplarını sunacak ve bazı ipuçları vereceğiz.

Döviz Nedir?

Döviz nedir sorusu bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken temel bilgiye cevap verme niyeti ile sorulan bir sorudur. Döviz, bir başka ülkenin para birimini ya da paraya kolayca çevrilebilecek çek, senet ve bunlara benzeyen, geçerliliği olan resmi belgelerin tümüne verilen isimdir. Fransızca kökenli devise kelimesinin Türkçemize uyarlanmış şekli olarak da bu alanda yatırım yapanlar tarafından bilinmektedir.

Döviz nedir sorusu muhakkak ki başta da bahsettiğimiz üzere kağıt parayı tanımlayacak bir cevap içermemektedir. Örneğin Türk Lirası karşısında maddi değeri olan yabancı tüm belgeler döviz olarak kabul edilmektedir. Döviz borsalar aracılığı ile değeri belirlenen ve gerek piyasada gerekse de ticari mallar karşılığı alınıp satılabilen bir yapıya sahiptir.

Döviz nedir?

Bu bakımdan incelendiğinde de döviz nedir sorusuna cevap bulabilmek mümkündür. Döviz ülkelerin kendi aralarında yaptığı ticari faaliyetlerde de kullandığı karşılıklı para birimi ve resmi belgelerin tümü olarak da adlandırılabilir. Bu bakımdan incelendiğinde bir alım satım değeri de olduğu için döviz nedir sorusuna ticari değeri olan bir maldır seklinde de cevap vermek mümkün olmaktadır. Bu da ülkeler arası borsa denilen yapının oluşmasını sağlamıştır. Borsa denilen yapı günün her saati açık ve canlı olarak döviz değerlerinin yükselip alçaldığı bir mekanizmaya sahiptir. Bu açıdan da döviz nedir sorusu önem arz etmektedir ki, bir ülkenin parasal değerinin yükselip alçalması da döviz borsası sayesinde olmaktadır.

Döviz kuru ne demek?

Döviz kuru ne demek sorusu elbette ki yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi para piyasaları ile ilgilenen kişilerin bildiği, para piyasalarına girmek ve alım satım işlemleri yürütmek isteyen kişilerin ise merak ederek sorduğu bir sorudur. Döviz kuru kısaca kendi ülkenizin para biriminin diğer ülkelerin kullandıkları para birimi karşısındaki değerini ifade eden tanımdır. Yani anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse Türk Lirasının diğer para birimleri karşısındaki değeri, onları değeri üzerinden ifade edilen fiyatı döviz kuru ne demek sorusuna cevap olacaktır.

Döviz kuru ne demek sorusunu cevaplarken elbette ki döviz kuru yükselmesi ve döviz kuru düşmesi durumlarında ne olur sorusuna da cevap vermek gerekir. Döviz kuru yükselmesi durumunda ülkenin para birimi değer kaybetmeye başlamış demektir. Eğer ki döviz kuru düşüşe geçmiş ise de ülkenin milli parası değer kazanmaya başlamıştır. Döviz alım ve satım işlemlerinde bu dengelerin çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Döviz kuru ülkenin refah seviyesine, mali ve siyasi durumuna, alım gücü gibi kriterlerine ve uluslar arası krizlerde oluşacak etkilere göre düşüp yükselebilmektedir.

Bu da genel manada çok olumlu ya da yıkıcı etkileri ile kendini göstermektedir. Burada en dikkate alınması gereken husus ise borsalar arası spekülatif durumların da siyasi sebepler ile yapılabileceğidir. Elinde yüksek oranda döviz bulunması ortaya çıkması muhtemel siyasi krizleri atlatmak adına büyük bir destek sağlayacaktır. Döviz kuru ne demek sorusuna cevap arayan bir yatırımcı ya da konuya merak salan birisi dört çeşit kur olduğunu da hesaba katmak zorundadır. Ancak genel itibari ile en çok merak edilen çapraz kur ve düz kur konularıdır.

Düz kur nedir?

Düz kur nedir sorusu aslında çok basit bir cevabı olan ve günlük hayatta bir ekonomist olmadan da kullanılan ifadeyi temsil eder. Düz kur aslında dolaysız kur olarak da para piyasalarında ifade edilmektedir. Düz kur nedir sorusuna basit bir şekilde cevap vermek gerekirse 1 Türk Lirasının 1 Dolar karşısındaki değeri ya da 1 Türk Lirasının yabancı bir para birimi karşısındaki değeridir. Düz kur milli paranızın yabancı para karşısındaki değerini sizlere arz eden terimdir.

Bu sayede kişiler ya da şirketler ya da oluşumlar düz kur nedir sorusunun cevabına göre alım ve satım işlemleri yürüterek para kazanabilmektedirler. Düz kur en basit şekilde ülkenin para birimi karşısında yabancı parayı takip edebilmemize olanak sağlayan sistemdir. Düz kur nedir konusu en basitinden alım gücünden tutun da ülkenin kendi para değerine kadar birçok alanda kullanılan bir terim olarak ortaya çıkmaktadır.

Düz kur anlık olarak değişebildiği gibi para piyasalarını da çok yakından ilgilendiren bir terim olarak bilinmektedir. Düz kur döviz ile alım satım yapılmasında ne gibi fayda ya da zara sağlanacağı konusunda bizlere fikir veren sistemdir. Düz kur nedir sorusu aslında günlük hayatta dolar ne kadar oldu, sterlin şuan kaç Türk Lirası gibi soruların cevabının verildiği piyasa dilindeki terimdir. Düz kur karşılığı olarak çapraz kur sistemi gösterilmektedir ki o da diğer konu başlığında sizlere sunmak istediğimiz bir bilgidir.

Örnek vermek gerekirse döviz kuru kısmında da anlattığımız örneklemelerden yola çıkarak düz kur ne kadar aşağıya düşerse ülkenin milli parası o kadar değer kazanmış demektedir. Para konusunda yatırım yapmak dönemsel bazda riskler ve artılar taşısa da bazen milli refleksler gereği milli paranın değer kazanması adına müdahaleler ile düz kur aşağıya çekilmesi için çabalar gösterilebilir.

Çapraz kur nedir?

Çapraz kur nedir şeklinde sorulan sorular oldukça fazladır. Çünkü gün içinde ve piyasa takiplerinde Merkez Bankası çapraz kur değerini ilan etti gibi sözler ile karşı karşıya kalmaktayız. Böyle bir durumda bilmeyenler çapraz kur nedir sorusuna cevap aramaktadırlar. Çapraz kur iki döviz türünün üçüncü bir döviz karşısındaki değeri olarak anlaşılmalıdır. Dünyada dolar kullanımı yaygın olduğu ve dolar güçlü bir döviz olduğu için genellikle iki farklı döviz için çapraz kur değeri dolara göre belirlenmektedir. Ülkemizde de Merkez Bankası çapraz kur değerlerini açıklarken dolar bazında açıklamaktadır. Çapraz kur örneklemek gerekirse şu şekilde anlatılabilir. Diyelim ki bir Türk Lirası 2 dolara tekabül etsin.

Bir Japon Yeni de 5 dolara tekabül etsin. Türk Lirası ve Japon yeni arasındaki çapraz kuru belirleyen unsur bu iki paranın dolar karşısındaki aksiyonuna ve gücüne bağlı olarak belirlenmektedir. Çapraz kur genellikle ülkeler arası alış verişlerde ve anlaşmalarda kullanılmaktadır. İki farklı döviz arasında çapraz kur belirlenirken ülkenin milli parası kıstas olarak belirleyici kur karşısında ne kadar değerliyse alışveriş o kadar karlı olacaktır.

Çapraz kur nedir sorusu genel manada bu şekilde anlatılabilir. Para piyasalarını çok yakından ilgilendiren bu konu özellikle farklı para birimleri için yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yakından takip ettiği bir konudur. Ülkemizde çapraz kur belirleyen fonksiyon Merkez Bankası olarak geçmektedir. Bir paranın borsadaki diğer yabancı paralar karşısındaki değerini dolar cinsinden çevrilmesi çapraz kur sonucunda olmaktadır. Bu sebepten dolayı çapraz kur nedir diye merak eden yeni yatırımcılar genellikle dolar artış ve düşüşlerini yakından takip edere farklı para birimlerinden alım ve satım işlemleri de yürütebilmektedirler.

Yorum Yap

Yorum Yap