1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. e-Ticaret devi Alibaba’da bekarlar günü çılgınlığı

e-Ticaret devi Alibaba’da bekarlar günü çılgınlığı

Çin’de 11 Kasım Bekarlar Günü dolayısıyla düzenlenen 11 günlük indirim kampanyasında e-Ticaret devi Alibaba’dan 74,1 milyar dolar alışveriş yapıldı.

e-Ticaret devi Alibaba’da Bekarlar Günü çılgınlığı

Çin’de 11 Kasım Bekarlar Günü dolayısıyla düzenlenen 11 günlük indirim kampanyasında e-Ticaret devi Alibaba’dan ( 74,1 milyar dolar) 498,2 milyar yuan’lık alışveriş yapıldı.

Alibaba’da 11.11 Bekarlar Günü alışveriş çılgınlığına yapay zeka formülü

e-Ticaret devi Alibaba Group’tan yapılan açıklamaya göre 11 Kasım Bekarlar Günü’ne özel olarak düzenlenen 11 günlük kampanya kapsamında yapılan 74,1 milyar dolar tutarındaki alışverişte sadece 470 bilinen markanın satışı bile 15 milyon doları geçti.

Alibaba Group e-Ticaret üzerinden verilen siparişleri karşılayabilmek için buna özel bir yapay zeka programı geliştirdi. Geliştirilen bu yapay zeka programı 11 gün boyunca saniyede 583 bin sipariş alarak tam 2 milyar 320 milyon işlem yaptı.

Bekarlar günü nedir? Bekarlar günü ne zaman kutlanmaktadır?

Dünya Bekarlar Günü, 1990’lı yıllarda Çinli üniversite öğrencileri tarafından Sevgililer Günü’ne alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Yalnız ve bekar insanların  kendi günlerini kutlayabilmesi için kutlanmaya başlanan bekarlar günü daha sonra gelenekselleşerek günümüzde alışveriş çılgınlığı şekline dönüştü. Her ne kadar bekarlar günü olarak başlasa da sanal satış devi Alibaba, 2009 yılında bu tarihi indirim günü olarak belirleyince  yerini dev bir alışveriş çılgınlığına bıraktı. 2009 yılından bugüne devam eden 11.11 tarihli indirim ve kampanyalar sayesinde tüketim çılgınlığı yaşanıyor.

Dünya Bekarlar Günü dört adet yalnız 1 anlamında 11/11 (11 kasım) tarihinde kutlanmaktadır

Yorum Yap

Yorum Yap