1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Erdoğan’ın “Ekonomideki Yeni Dönem” Açıklamaları Sonrası Dolar Yüzde 3 Düşüşle 7,87 Seviyelerine Çekildi

Erdoğan’ın “Ekonomideki Yeni Dönem” Açıklamaları Sonrası Dolar Yüzde 3 Düşüşle 7,87 Seviyelerine Çekildi

Hafta sonu gelişen yoğun haber akışının ardından Kasım ayının ikinci haftasına sert düşüşle giren Dolar/TL kuru hafta başındaki dalgalanmalar ile tekrar ivmelenerek tekrar yükselişe geçmişti. Dinamik bir seyir izleyen dolar / TL kurunda hafta ortasında da düşüşler yaşandı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar 8 TL seviyesinin altını gördü.

Erdoğan’ın “Ekonomideki Yeni Dönem” Açıklamaları Sonrası Dolar Yüzde 3 Düşüşle 7,87 Seviyelerine Çekildi

Dolar/TL kuru hafta sonu yaşanan sıcak gelişmelerin ardından Kasım ayının ikinci işlem haftasına sert düşüşle giriş yapmıştı. Ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler, uluslararası piyasalarda TL varlıklarına değer kazandırdı. Önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) eski başkanı Murat Uysal’ın görevden alınıp yerine Naci Ağbal’ın getirilmesi ve ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı eski bakanı Berat Albayrak’ın gayri resmi istifasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabulü ile yerine Lütfi Elvan’ın atanması haberleri, dolar / TL kurunda olumlu karşılanmış ve TL değer kazanarak haftaya giriş yapmıştı. Ardından TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın banka genel müdürleri ile toplantısı, piyasalardaki düşüş hareketine hız kazandırmıştı. Son gelişme olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile bugün, dolar 8 TL seviyesinin altına indi.

“Ekonomideki Yeni Dönem” Açıklamaları ile Hareketlilikler Yaşandı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı “ekonomideki yeni dönem” açıklamaları sonrası TL varlıklara olan talep hızla arttı. Dolar, %3’lük bir düşüşle 7,87 seviyelerine kadar geriledi. Bu artan taleple birlikte uluslararası piyasada Türkiye’nin risk primi (CDS) 450 seviyelerinden 410’a kadar gerileme yaşarken; yurt içinde borsa yükselişe geçti, altın ve döviz fiyatlarında gerileme yaşandı.

Döviz Kurlarıve Gram Altın Hangi Seviyelere Ulaştı?

Dolar/TL, bugün 8,20’nin üzerini test etse de açıklamaların ardından sert düşüşe geçti. Açıklamalar sonrası yaklaşık yüzde 3 değer kaybeden dolar/TL en düşük 7,8747’yi gördü.

Dolar/TL, önceki kapanışın yüzde 2,6 altında 7,9460’tan işlem görüyor.

Euro/TL’de de düşüş sürerken, şu dakikalarda yüzde 3 değer kaybıyla 9,3480’den alıcı buluyor.

Dolar kurundaki sert düşüşe paralel gerileyen gram altın da yüzde 2,4’lük değer kaybıyla 479,5 liraya indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamasında Neler Vardı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada; istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlattıklarını söyledi. Serbest piyasadan ödün verilmeyeceğini dile getiren Erdoğan, TCMB’nin yanında olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası TL varlıklara olan talep hızla arttı. Dolar, %3’lük bir düşüşle 7,87 seviyelerine kadar geriledi. Bu artan taleple birlikte uluslararası piyasada Türkiye’nin risk primi (CDS) 450 seviyelerinden 410’a kadar gerileme yaşarken; yurt içinde borsa yükselişe geçti, altın ve döviz fiyatlarında gerileme yaşandı. İlerleyen dakikalarda dolar/TL kurunun nasıl bir hareket izleyeceği merak ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap