1. Ana Sayfa
  2. Genel Gündem
  3. Ethereum 2.0 Güncellemesinin İlk Adımında Gizemli Mesaj!

Ethereum 2.0 Güncellemesinin İlk Adımında Gizemli Mesaj!

Yazım sırasında 604 dolar seviyesinde bulunan Ethereum (ETH) için beklenen büyük adım atıldı! Temmuz ayında duyurusu yapılan Ethereum 2.0 güncellemesinin ilk adımı bugün atıldı ve ETH 2.0’ın ilk basamağı olan Beacon Chain başlatıldı. Kripto para piyasasında, özellikle de ETH kullanıcılarının merakla beklediği güncellemenin ilk adımda dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ETH 2.0’ın ilk bloğuna yerleştirilen gizemli bir mesaj, tüm kullanıcıların dikkatini çekti. İşte haberin detayları…

Ethereum 2.0 Güncellemesinin İlk Adımında Gizemli Mesaj!

Yakın zamanda lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ayaklanması ile birlikte, diğer altcoinlerde de bir yükseliş hareketi başlamıştı. Bitcoin’in Kasım ayında özellikle ilk büyük sıçramasında kripto para kullanıcıları, beklenen altcoin sezonunun da başlayacağını düşünmüştü. Bitcoin gibi diğer altcoinler de yükselişe geçmiş olsa da bu sezonun henüz başladığı söylenemez. Ardından lider kripto para biriminin ikinci kez adeta şahlanması, altcoin sezonunun başlaması için ateşleyici kıvılcım olarak heyecanlandırdı fakat yine beklenen patlama olmadı ve altcoinlerde beklenen boğa sezonu başlamadı. Hatta öyle ki lider altcoin Ethereum’un (ETH) bu sezonda başı çekeceği düşünülürken, ETH 2.0 tanıtım gününde hem de tam da tanıtım saatlerinde 600 dolar barajının altına düşmesi, ETH kullanıcılarında hayal kırıklığı yarattı. Ardından bugün toparlanan Ethereum (ETH) tekrar psikolojik direnç bölgesi olan 600 dolar üzerine çıkarak yeniden umutlandırmış oldu. Yazım sırasında ETH/USD paritesi 604 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para kullanıcılarına ve analistlere göre bu umutlandırıcı toparlanmada, Ethereum 2.0’ın etkisi çok büyük. Zira ETH 2.0 için ilk büyük adım bugün atıldı. Fakat ETH 2.0’ın ilk bloğuna yerleştirilen gizemli ve özel bir mesaj oldukça dikkat çekti.

“Proof of Work” Sisteminden “Proof of Stake” Sistemine

Büyük heyecanla ve merakla beklenen Ethereum 2.0 için ilk büyük adım atıldı. Temmuz ayında duyurulan ETH 2.0’ın ilk basamağı olan Beacon Chain başlatıldı fakat ETH 2.0’ın ilk bloğundaki gizemli mesaj dikkat çekiciydi. Lansmanda, operasyon modunun mevcut “proof of work” sisteminden “proof of stake” sistemine geçirildiği yeni bir Ethereum (ETH) sistemi tanıtıldı. Geliştirici uzmanlar ve ETH ekibi, proof of stake sisteminin ETH sorunlarını oranlanabilir (ölçeklendirilebilir) ile iyileştirmeye yardımcı olmasını hedefliyor.

ETH 2.0’ın İlk Adımı Beacon Chain Başlatıldı

Etherum’u (ETH) büyük oranda geliştirecek olan ETH 2.0 güncellemesinin ilk adımı Beacon Chain, kısa süre önce aktif edildi. ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi oldukça uzun zamandır bekleniyordu. Geçen Aralık ayında yayına girmesi beklenen güncelleme, şimdiye kadar çeşitli sorunlardan dolayı ertelenmişti. Ethereum Vakfı ile çalışan bir araştırmacı olan Danny Ryan, ETH 2.0’ın geliştirilmesi ve son tanıtımının oldukça uzun bir yolculuk olduğunu dile getirdi. Ryan’a göre, ekip networkte 2/3 oranında bir katılım bekliyor.

Gizemli Mesajda Ne Vardı?

ETH 2.0 canlı yayını esnasında Danny Ryan, tanıtıma olan güvenini ve mühendislerin olası sorunları derhal çözmek için beklediğini belirtti. Networke katılan bir kullanıcı, ilk doğrulayıcı olarak birinci bloğu oluşturdu ve bu beklenen bir adımdı. Fakat ilk bloğa yerleştirilen bir mesaj oldukça dikkat çekti. Mesajda: “Şu anda doğrulayıcılar hala networke akın ediyor ve şimdiden 21 bini aştı. Sonuçta tanıtım şu anda %80’in üzerinde bir başarı oranına ulaşıyor. Temel olarak, network hızlandırıcıları daha fazla doğrulayıcı, network için daha iyi sağlamlık anlamına geliyor. Network hala kaçırılan blok sorunları yaşıyor, sadece networke daha fazla doğrulayıcı katıldığında bu problemin çözülmesi bekleniyor. Her doğrulayıcının, yaklaşık 19 bin dolar değerinde minimum 32 ETH yatırması gerekiyor. Yaklaşık 900 bin ETH mevcut durumda stake edilmiş durumda.” ifadeleri yer aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap