1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Euro

Euro

Euro nedir? Euro’nun diğer adı nedir? Euro ne zaman Türkiye’ye geldi? Euro bölgesi neresidir? Euro denildiğinde aklımıza bu tip sorular geliyor. Para piyasalarıyla ilgilenen ya da yani ilgilenmeye başlayanların da Euro gibi para birimlerini araştırırken bu soruları sordukları da bilinen bir gerçek. Euro hakkındaki araştırmalarımıza ve sorularınızın cevaplarına haberin detaylarında ulaşabilirsiniz.

Euro Nedir?

Euro nedir sorusu ilk çıktığı günden bu yana para ile ilgilenen ve döviz alıp satmak isteyen herkesin cevabını araştırdığı bir sorudur. Günlük hayatta dövizle alış veriş yaparken ya da birçoğumuzun yatırım amaçlı aldığı euro nedir sorusunun cevabı nedir bir bakalım. Euro ilk önce 1995 yılında Avrupa birliği tarafından senato onayı ile kabul edilmiştir. Ancak finans piyasalarına tanıtıldığında tarihler 1 Ocak 1999 tarihini göstermektedir. İlk çıktığı tarihte 1 Euro yaklaşık 1,18 Amerikan Dolarına karşılık gelmekteydi.

Euro hem banknot hem de madeni olarak 1 Ocak 2002 tarihinden başlayarak piyasalarda dolaşıma sokuldu. Günümüzde dünyadaki rezerv bakımından incelediğimizde ilk sırada Amerikan Doları gelmektedir. Bu da Amerikan dolarını en çok kullanılan para yapıyor. Fakat dolara göre henüz çok genç olan euro ise şuanda rezerv bakımından dünyanın ikinci büyük rezervine sahip para birimidir. Bu da Euro’yu Amerikan dolarından sonra dünyanın en çok kullanılan ikinci parası yapmaktadır.

Euro nedir sorusuna tanım olarak Avrupa Birliği ülkelerine bağlı kurumlar ve vatandaşları tarafından aynı zamanda da yapılan anlaşmalar ile Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerce de kullanılan bir para biriminin adıdır. Avrupa Birliği ülkelerinin resmi para birimidir. Avrupa’da olup da Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler de yapılan anlaşmalar çerçevesinde euro kullanımına başlamışlardır. Euro değer bakımından Türk Lirası karşısında güçlüdür. Bunun en büyük sebebi ise arkasına aldığı Avrupa Birliği’nin ekonomik istikrarı ve üretim gücüdür. Euro nedir sorusunun cevabının da bu şekilde anlaşılmış olduğunu umuyoruz.

Euro bölgesi nedir?

Euro bölgesi yapılan anlaşmalar kapsamında tüm şartları taşıyan Avrupa Birliği ülkelerinin üyesi olduğu ekonomik ve parasal topluluk olarak kabul edilmektedir. Resmi olarak euro alanı olarak kabul edilen bu toplulukta toplam 19 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin içinde Brexit Antlaşmasına dayanarak topluluktan ayrılan İngiltere ve Maastricht Antlaşmasındaki haklarını kullanan Danimarka kendi istekleri ile katılmamışlardır.  Ayrıca İsveç’de ülkesindeki referandumda halkının karşı çıkması sebebiyle kendi para birimini kullanan ülkeler arasında yer almaktadır. Romanya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Bulgaristan da yeterli koşulları sağladıkları zaman Euro bölgesine katılmak zorunda olan ülkeler arasında yer almaktadırlar.

Günümüzde genişleme çalışmaları yürüten Euro Bölgesi içinde şu 19 ülke bulunuyor; Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, Estonya, Hollanda, Finlandiya, İtalya, İrlanda, ispanya, Litvanya, Kıbrıs, Letonya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan. Bu saydığımız ülkeler resmen şartları taşıyan ve hem ekonomik olarak hem de parasal olarak kurulan euro bölgesi birliğine dahil olan ülkelerdir. Euro bölgesi haricinde euro kullanılabilir ancak bu birliğin faydalarından yararlanılamaz.

Ayrıca euro bölgesi dışında Avrupa Birliği üyesi olmayan Vatikan, Monaco, Andorra, San Marino ise yapılan özel antlaşmalar çerçevesinde resmi olarak euro kullanan ülkeler arasındadır. Ayrıca yine euro bölgesi ve Avrupa birliği üyesi olmadığı halde Euro kullanan Kosova, Karadağ ve Zimbabwe gibi ülkeler ile de herhangi bir bağlayıcı antlaşma yapılmamıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere remi adıyla euro alanı yani euro bölgesi Avrupa Birliği içinde ekonomisi güçlü olan ve şartları taşıyan 19 ülkenin kurduğu bir birliktir.

Euro’nun diğer adı nedir?

Euro’nun diğer adı nedir sorusu sıkça sorulmaktadır. Sebebi ise hem telaffuzundaki farklılıklar hem de bazı resmi yazılardaki sıkıntılar olarak belirtilmektedir. 1998 yılında TDK Euro’nun diğer adı nedir sorusuna karşılık Avro kelimesini kabul etmiştir. Ancak günümüzde halen bu terimin de pek kabul görmediği açıktır. Ekranlarda bile baktığımızda bir çok ekonomist bazen yuro, bazen oyro, bazen avro bazen de yiro gibi şekillerde telaffuzlarda bulunmaktadır.

Avrupa birliği genel olarak resmi yazışmalarında euro olarak yazılmasını kabul etmiş ve bu şekilde uygulanmasını istemektedir. Ancak yine birçok Avrupa Birliği ülkesinde bile halk içinde farklı telaffuzları olduğuna sıkça rastlanmaktadır. Bu sebeple de hem ülkemizde hem de diğer birçok ülkede Euro’nun diğer adı nedir sorusu sıkça sorulmaktadır. Bir yandan da gündeme gelen başka terimler de vardır.

Ekü bunlardan birisidir. Ekü genel manası ile ortak Pazar antlaşması yapılan ülkelerin kabul ettiği para biriminin adıdır ve ülkemizde de Euro ortak Pazar antlaşmalarına göre ekü olarak kabul edilmiştir. Euro’nun diğer adı nedir sorusu özellikle başta da belirttiğimiz gibi telaffuz kaynaklı sebeplerden kaynaklanıyor olsa da resmi kurumların haricinde TV ve birçok mecrada para hakkında konuşan kişilerin de farklı şekillerde telaffuzu en çok etkili olandır.

Çünkü insanlar Euro hakkında bu insanları dinleyerek fikir sahibi olmakta hatta bazen de küçük çaplı yatırımlarını da bu insanların bilgilerine göre yapmaktadırlar.  Özünde Euro ya da Avro olması pek bir şey fark ettirmesi de anlaşılabilirlik yüzünden ortak bir paydada buluşulması herkes için faydalı olacaktır. Euro’nun diğer adı konusunda çıkan tartışmalar da ortak terim dili sayesinde çözülecek ve daha önemli konular tartışılır hale gelecektir.

Euro ne zaman Türkiye’ye geldi?

Euro Türkiye’ye ne zaman geldi sorusu çok yerinde bir sorudur. Çünkü daha önceki makalelerimizde bahsettiğimiz euro bölgesi gibi konular ile karıştırılma ihtimali bulunan bir durumdur. Hazır yeri gelmişken belirtmekte fayda var ki Avrupa Birliği döviz kontrolü olmayan bir ülkedir. Tam da bu sebepten dolayı ülkemiz de yabancı para birimi olarak Euro alıp satmaya 1 Ocak 2002 tarihi itibari ile başlamıştır. Bu sebepten dolayı da o dönemde ülkemizde var olduğu düşünülen 90 milyar Mark sahipleri tarafından ya nakit olarak ya da banka hesapları üzerinden Euro’ya çevrilmiştir. Bu da euro ne zaman Türkiye’ye geldi sorusu içi çok ne t bir cevaptır.

Euro resmi olarak ülkemizde ticari anlaşmalara dahil edilen bir dövizdir. Bundan dolayı da spekülasyonlar yapıldığında ve yükseldiğinde yine insanların alım güçleri etkilenmektedir. Diğer yandan Türkiye bir çok ülke ile kendi para birimi üzerinden alış veriş yapmak için antlaşmalar imzalamakta ve bunlara uymaktadır. Euro ve dolar karşısında dayanabilmenin kaynağı yerli üretim ve katma değeri yüksek ürünleri ihraç etmek olarak görülmektedir. Ülkemiz de son zamanlarda yaptığı bu ataklar ile döviz karşısında Türk Lirası’nın değer kaybını önlemeye çalışmaktadır.

Euro Türkiye’ye ne zaman geldi sorusu muhakkak ki çok önemlidir. Çünkü Euro ülkemize geldiğinden itibaren Avrupa birliği ülkelerine ait paraları Euro’ya çevirmek isteyen kişiler yastık altı denilen parayı gün yüzüne çıkarmış ve bu konuda ekonomistlerin de daha sağlıklı tahminler yürütmesi öngörülmüştür. Euro Bölgesi dışında da anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak euro kullanan ülkeler bulunmakta ve onlar da Euro kullanımına 1 Ocak 2002 itibari ile başlayabilmişlerdir. Euro dünya pazarında önemli miktarda likidi olan bir paradır. Dünya üzerinde 1.5 trilyon Euro olduğu sanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap