1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Facebook

Facebook

Facebook nedir? Facebook hangi ülkeye ait? Facebook Türkiye’de ne zaman başladı? Facebook kime ait? Tüm bu sorular birçok facebook kullanıcısı tarafından merak edilen sorular. Dünyanın en büyük sosyal ağlarının başında gelen facebook ile ilgili bu yazımızda aklınızdaki soruları cevapladık. Ayrıntılara haberin devamında erişebilirsiniz.

Facebook Nedir?

Facebook nedir sorusu aslında dünya çapında 2.5 milyar aktif kullanıcısı olan bir platform için oldukça garip kaçsa da çok önemli bir sorudur. Çünkü facebook nedir sorusunu sormadan onun hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak oldukça imkânsız görünüyor. İlk olarak 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg tarafından The Facebook ismiyle kurulan basit bir sosyal ağdı. Peki ne oldu da sadece Harvard üniversitesi öğrenci ve mezunlarının üye olabildiği bu basit sosyal ağ birden dünyanın zirvesine ulaştı? Bu soru en merak edilen sorulardan birisi. İlk önceleri insanlar üniversite arkadaşlarını bulmak ve onlar ile iletişime geçmek için bu sosyal ağı kullanmaya başladılar.

Facebook nedir sorusu aslında bundan sonraki hikâyede kendini daha iyi anlatmaya başlıyor. Aradan bir yıl geçtiğinde Massachusetts eyaleti sınırlarını aşan facebook civar eyaletlerin okullarını da ağına dahil etmişti. Kuruluşunun üzerinden henüz iki yıl geçmemişti ki tüm Amerika Birleşik devletlerindeki okullar facebook ağına katılmış ve tüm bu okullarda okuyan ve mezun olanlar iletişime başlamışlardı.

Facebook ilk başlarda sadece kayıtlı okulların e-mail uzantılı hesaplarına erişim izni veriyorken 11 Eylül 2006 yılından itibaren tüm mail adres uzantılarına kapılarını açarak çığır atladı. Bundan sonra Facebook giderek deniz aşırı ülkelerde tanınmaya ve kendini geliştirerek global bir sosyal ağ olmaya başladı. İşte Facebook nedir sorusunun cevabı olacak hikâyenin başlangıcı buydu. Bir kısım üniversitelinin kendi aralarında iletişim kurmak için kurulan Facebook artık globalleşen dünyanın kapısı olmuştu.

Facebook hangi ülkeye ait?

Facebook hangi ülkeye ait sorusu hem facebook kullanıcıları hem de rakip ağların kullanıcılarının dikkatini çeken bir sorudur. Facebook her ne kadar da global yapılı bir Anonim şirket olsa da namı diğer silikon vadisinin Menlo Park kısmında yer alan Kaliforniya merkezli, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş ve oradan merkezi şekilde yönetilen yapıya sahiptir. Birçok kere değişik veri hırsızlığı iddiaları ile gündeme gelen facebook tüm bu iddiaları Amerikan Hükümetinin yanında yer alarak atlatmayı başarmıştır.

Facebook hangi ülkeye ait sorusu genellikle büyük ölçüde yabancı kullanıcısı olan bir ağ için son derece normal bir soru olmakla birlikte ardına aldığı güç olan melek yatırımcılarının büyük çoğunluğu Amerikalı yatırımcılardır. Facebook kurulduğu günden bu yana çok büyük bir yol kat etmiş ve global çapta hisse değerleri en yüksek şirketler arasına girmeyi de başarmıştır. İlk yıllarında Viacom ve Google gibi büyük şirketlerden 2.3 milyar dolara varan satın alma teklifleri alan Facebook bunları reddederek ileriki zamanlarda bünyesine Messenger, Whatsapp ve İnstagram gibi sosyal ağları da astronomik fiyatlar ile satın alarak katmayı başarmıştır.

Facebook hangi ülkeye ait sorusu aslında doların da gücünü arkasına alan büyük yatırımcıların olduğu Amerika Birleşik Devletleri ile doğrudan ilgili bir sorudur ki global dünyada şirketlerin deniz aşırı olması insanların da bu konuda kafa karışıklığı yaşamasına sebep olmaktadır. Facebook hangi ülkeye ait sorusu aslında çok gerekli ve dünyayı okuyabilmek adına, yeni oluşumların büyüme hikayelerinde örnek olabilmek adına çok yerinde bir sorudur. Sözün özü hikayesi Harvard Üniversitesi’nde Mark Zuckerberg tarafından başlatılan Facebook ilk kuruluşundan bu yana bir Amerika Birleşik Devletleri şirketidir.

Facebook Türkiye’de ne zaman başladı?

Facebook Türkiye’de ne zaman başladı şeklinde bir soru elbette ki biz Türk kullanıcılarının aklına gelmektedir. Daha önceleri Amerika’daki okullarda kullanıma açılan facebook 11 Eylül 2006 yılından sonra kendini tüm mail uzantılarına dolayısıyla dünyaya açmıştır. İlk zamanlar İngilizce olarak hizmet veren ve dilimizde hizmet verme süreci 2008 yılından sonra daha da hızlanan Facebook o zamandan bu yana çok büyük yol kat eden global bir şirket halini almıştır.

Hali hazırda aktif kullanıcı sayısı 2.5 milyar olan facebook, sosyal ağlar içinde yaptığı bir çok etkili satın alma hamleleri ile kendini zirvenin de sahibi yapmaya yetmiştir. Facebook ülkemizde de en çok kullanılan sosyal ağların başında gelmektedir. Mark Zuckerberg ilk zamanlar bu denli büyük bir şirket olacağını hayal etmiş mi bilinmez ancak şuan ücretsiz olmasının yanında çok büyük reklam gelirleri elde ettiği ortada olan ve kitleleri yönlendirme konusunda da çok etkili olan bir ağ olduğu kesindir.

Facebook Türkiye’de ne zaman başladı sorusu aslında sıkça aratılan bir soru olmasına karşılık birçok kişinin hala hatırlamadığı bir cevap içermektedir. Mark Zuckerberg 11 Eylül saldırısının 5.yıl dönümünde Facebook’ u global bir yolculuğa çıkaran ilk adımı atmış ve kapılarını herkese açmıştır.

Göründüğü gibi Facebook Türkiye’de ne zaman başladı sorusunun da cevabı o tarihlere tekabül etmektedir. Ancak ilk zamanlarda gerek İngilizce olması ve gerekse de mobil telefonların çağının tam manasıyla başlamamış olması ülkemizdeki popülerliğini daha sonra ortaya çıkaracaktır. Facebook Türkiye’de hizmete başladığı günden bu yana en çok kullanılan sosyal mecraların başında gelmiş ve halden de bu tahtını korumaya devam etmektedir.

Facebook kime ait?

Facebook kime ait sorusu elbette ki çokça merak ediliyor ve araştırılıyor. Hepimiz Mark Zuckerberg ismini biliyoruz ve onun Facebook’ un tek sahibi olduğunu düşünenler de oldukça fazlalar. Oysa facebook global yatırımcıları olan ve melek yatırımcıları ile bu hale gelen büyük bir anonim şirkettir. Peki facebook kime ait? Bu soru akılda bu şekilde düşünüldüğünde soru işareti uyandırmaktadır.

Facebook’ ta en çok hissesi olan şüphesiz Mark Zuckerberg. Bu da onu şirketin sahibi yapmaya yetecek kadar söz sahibi yapmakta. Bunun yanında büyük Rus yatırım şirketleri ve Wall Street’ de büyük paralar çeviren birçok Amerikalı yatırımcıların da büyük hisseleri olduğu bilinmektedir. Diğer yandan ise oldukça net bir şekilde kurucu ortaklar ve şuan içinde bulunan hissedarlar ile Mark Zuckerberg arasında çatışmalar olduğu da gözlerden kaçmamaktadır.

Facebook kime ait sorusu zaman zaman CIA ve FBI ile çalıştığı iddia edilen Facebook için oldukça manidar olsa da aslında Mark Zuckerberg koltuğunu kimseye kaptıracağa da benzememektedir. Birçok sosyal ağ olduğu halde hatta Facebook’ tan daha iyi yapıda olan birçok ağ zaman içinde tarihe karıştığı halde Facebook’ un yükselişi ise hem mühendislik başarısı hem de ticari bir zekanın ürünü olmasından kaynaklanmaktadır.

Arkasına birçok oyun ve ticari iş birliği ile birlikte reklam anlaşmalarını da alan facebook oldukça katlanarak elde ettiği başarılar ile sosyal medya dünyasında çığır açan bir şirket halini almıştır. Facebook kime ait sorusu aslında global bir şirket olan ve çalışanları ile birlikte çalışan Mark Zuckerberg için oldukça önemli bir başlığı da bizlere açmakta ve bir yandan da bu genç milyarderin hayatı hakkında araştırma yapmaya itmektedir. Ülkemizde pek bilinmese de hakkında birçok iddialar bulunan Mark Zuckerberg elindeki büyük hisse gücü ile Facebook’un sahibidir.

Yorum Yap

Yorum Yap