1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Faiz Artırım Kararı Doları Sert Düşürdü!

Faiz Artırım Kararı Doları Sert Düşürdü!

Dolar güne 7,72 TL seviyesinden giriş yaptı. Euro ise 9,15 TL seviyesinden başladı. Sabah saatlerinde Dolar 7,65 TL seviyesine, Euro ise 9,06 TL seviyesine geriledi. TCMB’nin beklenen faiz artırım kararının hemen öncesinde ise dolar 7,70 TL, Euro ise 9,12 TL seviyesinde bulunuyordu. Politika faizinde 475 baz puan artırıma gidilmesiyle birlikte %10,25 olan faiz oranı, 4,75 puanlık artışla %15 seviyesine çıktı. Bununla birlikte dolar 7,53 TL’ye, Euro ise 8,91 TL seviyesine geriledi.

Faiz Artırım Kararı Doları Sert Düşürdü!

Piyasaların beklediği faiz artırım kararı, bugün açıklandı. TCMB’nin faiz artırım kararından hemen önce 7,70 TL seviyesinde bulunan dolar, kararın açıklanmasıyla birlikte 7,53 TL seviyesine geriledi. Kararın hemen öncesinde 9,12 TL seviyesinde bulunan Euro/TL ise kararın açıklanmasıyla birlikte 8,91 TL seviyesine geriledi.

Faiz artırım kararıyla birlikte gerileyen dolar/TL kuru ve Euro/TL kuru, kısa süre sonra dengelendi. Dolar, 7,63 TL seviyesine yükseldi, Euro ise 9,03 TL seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası’ndan Şaşırtmayan Karar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni başkan Naci Ağbal yönetimdeki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Piyasaların ve vatandaşların dört gözle beklediği toplantıda, beklentilerin aksi yönünde bir karar çıkmadı ve TCMB faiz artırımı kararını açıkladı. Bu kararla birlikte %10,25 olan politika faizi, 4,75 puan artışla %15’e yükseldi. Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi.

Piyasalar Güçlü Bir Faiz Artırım Kararı Bekliyordu

Dolar, Çarşamba gününü 7,7063 TL seviyesinde kapatmıştı, bugün sabah saatlerinde yatay bir seyir izledi. Geçen haftaki yoğun haber akışı ile beraber, beklentiler Merkez Bankası’nın politika faizinde güçlü bir artırıma gideceği yönündeydi. TCMB’nin politika faiz oran kararı ise 4,75 puan artışı oldu ve oran %15’e yükseldi.

Dolarda Düşüş Trendini Başlatan Gelişmeler

Kasım ayına rekor seviyelerde giriş yapan dolar/TL kuru, Kasım ayında yaşanan haber akışlarıyla birlikte düşüşe geçmişti.

TCMB’nin Ekim toplantısından bu yana ekonomi yönetiminde köklü değişiklikler yaşandı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla 7 Kasım’da Murat Uysal TCMB başkanlığından alınarak yerine eski maliye bakanlarından Naci Ağbal atandı. Sonrasında ise Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı. Hafta başında yerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Lütfi Elvan atandı.

Dolar Sert Düşüşünü Yumuşak Düşüşe Bıraktı

Kasım ayına tarihi seviyelerle giriş yapan dolarda düşüş devam ediyor. Kasım ayının başlarında rekor seviyelerde hareket eden altın ve dolar fiyatları, küresel ve ulusal piyasalarda yaşanan gelişmelerle birlikte sert düşüşlere geçmişti. Bu sert düşüşler yerini yumuşak düşüşlere bırakmıştı ve dolar/TL kurunda yaşanan düşüş hareketliliği, yumuşak bir şekilde devam ediyor derken, dört gözle beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kutulu (PPK) toplantısından faiz kararı çıktı. Bu kararla birlikte dolar ve altın fiyatları yumuşak düşüş hareketliliğini, sert düşüşlere bıraktı. Faiz kararından sonra 7,53 TL seviyesinde tepki veren dolar, şu sıralar 7,57 TL seviyesinde işlem görüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap