1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. FBI Kripto Para Saadet Zinciri Suçlusunu Yakaladı!

FBI Kripto Para Saadet Zinciri Suçlusunu Yakaladı!

Kripto para madenciliği ile alakalı iki farklı “saadet zinciri” ile bağlantısından ötürü aranan suçlu, FBI’dan kaçmaya çalışırken yakalandı. Hollywood filmlerinden bir sahneyi canlandırıyormuş gibi görüntüler ortaya koyan kovalamacada, dolandırıcı FBI tarafından yakalandı. Elde ettiği fonlar ile kripto para madenciliği yaptığını söyleyen suçlu, kendisini yakalamaya çalın FBI ekiplerinden, bir deniz scooterı ile kaçmaya çalıştı ancak başarılı olamadı.

FBI Kripto Para Saadet Zinciri Suçlusunu Yakaladı!

Kripto para madenciliği ile alakalı iki farklı “saadet zinciri” ile bağlantısından ötürü aranan suçlu, FBI’dan kaçmaya çalışırken yakalandı. İlginç yöntemlere başvurarak kaçmaya çalışan dolandırıcı FBI tarafından yakalandı. Elde ettiği fonlar ile kripto para madenciliği yaptığını söyleyen suçlu, kendisini yakalamaya çalın FBI ekiplerinden, bir deniz scooterı ile kaçmaya çalıştı ancak başarılı olamadı.

Sanki Hollywood’da Aksiyon Filmi Çekiliyordu

İki kripto para madenciliği ile ilgili saadet zinciri şirketini işletmek ile suçlanan adam, önce kamyonetiyle ve ardından deniz scooterı ile FBI ekiplerinden kaçmaya çalıştı. FBI ajanlarının, “dolandırıcılık” ve “kara para aklama” gibi suçlamalarla aradığı 44 yaşındaki Matthew Piercey, Hollywood’da aksiyon sahnelerini aratmayacak kaçma girişiminde başarısız oldu ve yakalandı.

Kripto Para Piyasasının “Robin Hood’u”

Sacremento Bee’den alınan habere göre; Dolandırıcı Matthew Piercy, 2015 yılından bu yana yatırımcılarını 35 milyon dolardan fazla dolandıran, iki farklı sahte yazılım şirketini işletiyordu. Matthew Piercy’nin hedefinde, kurduğu şirketlerle sadece varlıklı yatırımcılar yer alıyordu. Family Wealth Legacy LLC ve Zolla Financial LLC isimli şirketlere yatırım yapabilmek için gerçekten varlıklı yatırımcı olmak gerekiyordu. Çünkü her iki yatırım şirketi için de minimum yatırım tutarı 50 bin dolar sınırlandırılmıştı. Her ne kadar dolandırdığı paraları yoksullara dağıtmasa da Matthew Piercy’nin sadece zenginleri hedef alması, akıllara Robin Hood’u getirdi.

Sır Saklama Konusunda da Beceriksiz

Yatırım şirketleri tarafından elde edilen fonları; kripto para madenciliği, hayat sigortası ve bazı diğer varlıklara yatırıldığı iddia ediliyordu. Fakat şirketlerin kurucusu Matthew Piercey, sır saklama konusunda da tıpkı kaçmak konusunda olduğu gibi epey beceriksiz olduğu için, faturayı ağır ödedi. Piercey ortaklarından birine aslında ortada bir “yatırım fonu” olmadığını söylediğinde her şey gün yüzüne çıkmaya başladı.

Kripto Para Konusunda Çok Az Şey Biliyormuş

Matthew Piercey, boş bir anında ortaklarından birine itiraf ettiği gerçek ile kendi sonunu hazırladı. Daha sonra ise Piercey’in aslında kripto para birimleri ile ilgili çok az bilgiye sahip olduğu ortaya çıktı. Piercey’nin müşterilerden topladığı fonları yalnızca bir kenarda tutarak lüks yaşamına harcadığı düşünülüyor.  Toplanan fonların 8.8 milyon dolarının ise kazanılan kâr gibi gösterilerek yatırımcılara geri ödendiği de iddialar arasında.

FBI tarafından elde edilen verilere göre, 26 milyon dolarlık net paradan geriye çok az bir miktar kalmış. Piercey ve henüz net olarak doğrulanmayan suç ortaklarının paralar ile lüks harcamalar yaptığı iddia ediliyor. Kalan para ile mağdur yatırımcıların yarısının dahi zararının karşılanamayacağı belirtiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap