1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Gary Wagner Altın Yatırımcılarını “Kara Cuma” İçin Uyardı

Gary Wagner Altın Yatırımcılarını “Kara Cuma” İçin Uyardı

Kitco analisti Gary Wagner, dünkü yazısında yatırımcılar için altın fiyatlarını yorumladı. Dünkü yazısında bugünkü Şükran Günü ile ilgili dileklerini de dile getiren analistin yorumları oldukça dikkat çekti. Wagner paylaştığı yazıda; “Şükran Günü tatilinin yarın başlaması ile birlikte, çok zor zamanlarda yaşıyor olsak da sahip olduklarımız için her zamankinden daha fazla minnettar olmalıyız.” sözlerine yer verdi. İşte haberin detayları…

Gary Wagner Altın Yatırımcılarını "Kara Cuma" İçin Uyardı

Altın fiyatlarındaki dalgalanma küresel anlamda devam ediyor. Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru gram altındaki düşüşleri frenliyor olsa da altının ons fiyatındaki sert düşüşler yine de gram altına yansıyor. Küresel ekonomi piyasalarının da ons altın endeksli olması ile birlikte, altın fiyatlarındaki global dalgalanma sürüyor. Bu dalgalanmalar karşısında yatırımcılar uzman isimlerden gelen altın yorumlarını değerlendiriyor. Bu kapsamda, Kitco Gold Analisti Gary Wagner, dün bir yazı paylaşarak, altın fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Paylaştığı yazısında “çok zor zamanlar da yaşıyor olsak da sahip olduğumuz her şey için minnettar olmalıyız” diyen Wagner, yatırımcılar için önemli analizlerini paylaştı.

Yatırımcılar “Kara Cuma” Gününe Dikakt Etmeli

Alım satım yapan yatırımcıların, “Black Friday” (Kara Cuma) olarak bilinen Şükran Günü’nden sonraki güne odaklanmaları gerekiyor. Yılın en yoğun alışveriş günü olması, hatta bu alışveriş boyutlarının çılgınlık derecesine çıkıyor olmasının yanı sıra, yatırımcıların büyük emirler vererek ve fiyat değişikliklerini abartarak hafif likidite ve düşük işlem hacminden yararlanma fırsatı olarak da bugünü kullandıkları görülüyor. Kara Cuma, ABD’deki Şükran Günü tatilinin hemen arkasından gelen ilk cuma gününe verilen ver resmi olmayan bir addır. Uzun yıllardır Kara Cuma, tatil sezonunun ve Noel alışverişlerinin başlangıcını temsil ediyordu. Fakat “tüketici kapitalizmi” nin bu kutlamaları, 1952 yılında başladığından bu yana ABD’deki yapının ayrılmaz bir bütünü olmuştur.

Büyük Yatırımcılar “Kara Pazartesi”nin de Farkında

Dünyanın her bir yanındaki yatırımcılar, ekonomi piyasalarının serbest düşüşe geçtiği farklı zaman noktalarını belirten “Kara Pazartesi” gününün son derece bilincindedir. Fakat bunun gibi atıfta bulunulan tek gün, bu değildir. Büyük yatırımcılar için Kara Cuma çok başka bir anlama sahiptir. Büyük yatırımcıların çok daha uğursuz bir kişisel anlama sahip olmasının nedeni, o gün ekonomi piyasalarında meydana gelen olaylardır. Olaylar çok ender olsa da önemliydi ve birçok büyük yatırımcıyı fazlasıyla şaşırttı. Kara Cuma, kimi yatırımcılar tarafından piyasayı abartılı şekilde hareket ettirmek adına hafif işlem hacmi ve likidite yokluğundan faydalanmak için kullanıldı.

Kara Cuma Sadece Alışverişle İlgili Değildir

Birkaç yıl önce meydana gelen bir “Kara Cuma” altın skandalı örneği var. New York piyasalarının sadece yarım gün açık olduğu Cuma gününden itibaren büyük yatırımcı tüccarlar, parodi adı verilen bir numara kullanarak, hafif likidite yaratan yatırımcıların çoğunluğunun yokluğundan faydalandı. Sahtekarlık, bir kişinin fiyatları artırmak için bir satın alma emri koyması ve aynı anda siparişi iptal etmesi ve bu sayede yeni abartılı seviyede piyasaya büyük satış emri vermesidir. Bu durum normal bir durum olmamasına rağmen, yatırımcıların her zaman farkında olması gereken bir şeydir. Kara Cuma sadece alışveriş ile ilgili değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap