1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Gram Altın

Gram Altın

Gram altın nedir? Gram altın fiyatı nasıl belirlenir? Gram altın yorumları nelerdir? Gram altın hesabı nedir? Bu yazımızda sizlere son yıllarda oldukça rağbet gören gram altın hakkında bilgiler vereceğiz. Altın piyasasındaki durumları incelediğimiz bu yazımızda gram altın ile ilgili bilgilere haberimizde ulaşabilirsiniz.

Gram altın nedir?

Gram altın özellikle çeyrek altında yükselişin başlaması ile insanların yoğun rağbet gösterdiği bir birikim aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle cemiyet ve düğünlerde halkımızın çok rağbet etmeye başladığı gram altın 22 ayar ve 24 ayar olarak satışa sunulmaktadır. İstanbul Altın rafinerisi tarafından üretilen gram altının 0.5 gram, 1 gram, 2.5 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram ve 100 gram olmak üzere sekiz farklı çeşidi piyasaya sunulmaktadır. Gram altın ile ilgili yaptığımız araştırmalar altın piyasasındaki yüksek artışlar kadar insanların alım gücüne dayalı olarak da gram altına rağbetin arttığını bizlere gösteriyor. Özellikle de başta da bahsettiğimiz düğün ve cemiyet geleneğinde altın takma adetlerimiz bizleri çeyrek altının yüksek fiyatları sebebiyle gram altına doğru yönlendirmekte.

Gram altın nedir?

Özellikle de birikim yapmak isteyen ve düşük maaşlarda çalışan bir çok kişi de gelecek kaygısı ile altına yönlenmekte ancak alım gücü dolayısıyla da gram altından yana tercihlerini kullanmaktadır. Bu gün gram altın yoğunlukla kuyumcularda satılan ve yukarda da belirttiğimiz ağıtlıklarda küçük külçe formuna sokulmuş halde satılan altınlardır. Sıklıkla piyasada talep gören ve tüm zamanlarda geçerliliğini koruyacak olan altın günümüzde gram altın adı ile yastık altı dediğimiz şekilde de halkımız tarafından alınıp tedbir ve birikim amacıyla muhafaza edilmektedir. İleriki yazılarımızda değineceğimiz bir başka gram altın alıp satma yöntemi de gram altın hesabı açmak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gram altın fiyatı

Gram altın fiyatı hakkında çok sayıda insan araştırma yapmakta ve piyasada üç aşağı beş yukarı oluşan fiyatlardan alım satımlar yapılmaktadır. Gram altında diğer altın cinsleri gibi altın piyasasında altının ons cinsinden alım ve satım fiyatlarına paralel olacak kendine alıcılar bulmaktadır. Bu değerler günlük ve anlık değişikler ile kendini göstermektedir. Gram altın fiyatı özellikle halkın alım gücüne dayalı olarak daha alınabilirlik taşıdığından dolayı ok büyük önem arz ediyor. Birikim olarak daha yüksek fiyatlara satılan ve 100 grama kadar olan gram altınlar da saklanılabilirlik ve daha az yer kaplaması gibi durumlardan ötürü çeyrek altına oranla daha çok tercih edilebilmektedir.

Gram altın fiyatı piyasadaki alım satıma yani arz ve talep durumlarına göre ons fiyatı üzerinden belirlendiğini açıklamıştık. Bu da piyasaların günlük siyasi ve ekonomik olaylardan nasıl etkilendiğinin yani sıra uygulanan bir politika olarak da karşımıza çıkmaktadır. Gram altın fiyatı ve alım sayımlarını belirlemede altın piyasasının en önemli aktörü Kapalı çarşı ve kuyumcu esnafı olarak da görülmektedir. Bu gibi yerlerde kili ile alınıp satılan altın değer kazanmakta ya da değer kaybetme eğilimi göstermektedir.

Ancak son yıllardaki grafikler incelendiğinde ve konunun uzmanlarını yer altındaki altın miktarının giderek azaldığını  ifade etmeleri üzerine altındaki artış giderek artmakta ve eskiden uzun vadede çok kazandıran bir yatırım olan altın şimdi kısa vadede de çok kazandıranlar arasında yerini almaktadır. Bu sebeple de gram altın fiyatı bakımından daha cazip geldiği için çok tercih edilmekte ve halkın bu konuda talepleri de artmaktadır. Genel bir değerlendirme açısından incelediğimizde gram altın fiyatı altının ons fiyatı ile paralellik göstererek artsa da fiyatındaki uygunluk sebebi ile daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Gram altın yorumları

Gram altın yorumları aslında profesyonel analistler ve ekonomistler tarafından para piyasalarını sunan programlarda ele alında da bizler bu yazımızda halkın nabzına göre gram altın yorumları konusuna değineceğiz. Ele aldığımız veriler ve incelemeler ışığında tabandan tavana kadar bir çok konuda yapılan değerlendirmeleri ele alacağız. Özellikle konunun asıl uzmanı olan ve altının dünya coğrafyasındaki durumunu ele alan kişilerin değerlendirmelerine de çok büyük önem verilmesi gerektiğine değineceğiz. Daha önceki kısımda sizlere dünya çapında yer altında kalan altın miktarının yapılan hesaplamalara göre çok azaldığını bildirmiştik. Altın gelen itibari ile içine değişik madenler karıştırılarak işlem gören ve şekil verilen, buna göre de sarı, kızıl ve beyaz gibi renklere bürünen bir madendir. Hal böyle olunca da eskiden bu yana altının değeri giderek artmakta ve genel itibari ile düşüşler çok az olmaktadır.

Gram altın yorumları yapılabilmesi için altının özelde durumu hakkında bilgi sahibi olmakta büyük fayda vardır. Bir çok araştırmacı ve altın çıkarma işi ile meşgul olan kişiler dünya çağında yer altındaki altının bu gün 5000 ton civarında kaldığını bildirmektedirler. Gram altın yorumları konusuna gelince de buradaki ayrıntı şudur. Günümüzde hurda altın denilen kullanılarak tekrar satılmış bir çok altın eritilmekte ve tekrar amacına uygun olarak piyasaya sunulmaktadır. Bu altınların bir çoğu piyasadaki talepler doğrultusunda son yıllarda gram altın olarak arz edilmektedir. Gram altın yorumları incelendiğinde halkın buna teveccühünün de sıklaştığı ayrı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak piyasa analistlerine göre altın her geçen gün yükselmeye devam edecek ve hem günümüzde hem de ileriki dönemlerde en güvenli yatırım aracı olmaya devem edecektir.

Gram altın hesabı

Gram altın hesabı konusunda hizmet veren bir çok banka bulunmaktadır. Hemen hemen tüm bankaların dahil olduğu bu sistemde bankaların kendi belirlemiş oldukları ve değişik avantajlar barındıran paketler bulunmaktadır. Bazı bankalar 0.01 gramdan başlayan yatırım olanakları sunmasının yanında bazıları da açtığınız altın hesaplarında bulunan altın miktarına göre sizlere değişik imkanlar sunmaktadır.

Gram altın hesabı ise genellikle düşük miktarlardaki altın işlemlerine olanak suna  bankaların sunduğu bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Buradan ne t bir bilgi vermek son derece yanlış olacağı için net bir şey söylemek mümkün olmasa da evinde altın tutmak istemeyen bir çok birikimci gram altın hesabı açtırarak dilerse fiziki altınlarını dilerlerse de o anki değeri üzerinden bankaya yatırdıkları miktarlara göre gram altın birikimi yapabilmektedirler.

Gram altın hesabının en büyük avantajları bazı bankaların sunmuş olduğu düşük bütçeler ile hesabınıza katabileceğiniz gram altın değerleridir. Bazı bankalar 1 gramdan başlayan hesaplamalara izin verirken bazı bankaların gram altın hesabı ise 0.01 gramdan başlayan birikimlere bile izin vermektedir. Bunun için imkanınız varsa tüm bankaları gezerek avantajları hakkında iyice fikir sahibi olarak gram altın hesabı açtırabilir ve altınlarınızı her türlü tehlikeye karşı da koruyabilirsiniz.

Ayrıca bu konuda da bankaların sunmuş olduğu bir çok avantajdan elinizdeki altın miktarına göre faydalanabilirsiniz. Gram altın hesabı ya da altın hesabı adıyla hizmet veren bir çok banka bulunduğu gibi faiz hassasiyeti olan kişiler için de hizmet veren bir çok katılım bankası ülkemizde hizmet vermekte ve her geçen gün de sayıları gittikçe artmaktadır. Bu sebeple de özellikle İslami değerlere önem veren kişiler de gram altın hesabı açtırmak için bu bankalar ile çalışmaya başlamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap