1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Gram Altın Ons ve Dolara Göre Şekilleniyor

Gram Altın Ons ve Dolara Göre Şekilleniyor

Kasım ayının sonlarına doğru yaklaşırken son işlem haftasında altın fiyatları merak ediliyor. Altın yatırımcıları, Perşembe günü işlem saatlerinin kapanmasına az bir zaman kala altın fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini araştırıyor. Küresel haberlerin direkt olarak etkilediği enstrümanlardan biri olan altın fiyatları, gelen aşı haberleri ile yönünü bulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Covid-19 salgını dolayısıyla ortaya çıkan belirsizlik, ons altın fiyatlarında yukarı yönlü harekete sebep olmuştu. Gelen aşı haberleri ise ons altın fiyatlarında düşüş yaşanmasını sağladı. Fiyatlarda yaşanan bu dalgalanmalar ile yatırımcılar gözünü uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi.

Gram Altın Ons ve Dolara Göre Şekilleniyor

Ons Altın, hafta başında Pazartesi ve Salı günleri hızlı bir gerileme hareketi gösterdi ve 200 günlük ortalaması ile 1795 dolar destek seviyesine geldi. Öte yandan ons altın ve dolar/TL kurunun hareketliliğine paralel olarak değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışın %0,8 oran altında ve 461,4 TL seviyesinden kapattı. Ardından gram altın yeni güne kısıtlı da olsa değer kazanarak başladı ve önceki kapanışının %0,3 oran üzerinde 462,8 TL’den işleme alındı. Yaşanan dalgalanmalar ile birlikte sarı metal yatırımcıları, altın alım satımı için uzmanlardan gelen yorumlara ve analizlere gözünü çevirdi.

Topçu: “Gram Altında Aşağıda Daha %15’lik Alan Var”

Gram altın şu sıralar 462 TL seviyesinde işleme alınıyor. Altının ons fiyatı ise 1.816 dolar seviyesinde işlem görüyor. İnvestAZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu konuya ilişkin; “19 Kasım’da faizlerin sert bir şekilde yukarı çekildiği bu sıkılaşma döneminin devamı halinde gram altında aşağı yönde bir %15’lik alan daha bulunmakta.” dedi.

Gram Altın Yeni Güne Hareketli Başladı

Gram altın fiyatı, dün dolar/TL kuru ve ons altın fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybederken, yurtiçi piyasalarının kapanış saatinde 465 TL seviyesine doğru hareketlilik gösterdi. Gram altın fiyatı yeni güne ise 463 TL seviyesinden başladı. Yeni güne de düşüş hareketi ile başlayan gram altın, gün içinde en düşük 460,11 TL seviyesini, en yüksek ise 464,11 TL seviyesini gördü. Gram altın fiyatı, öğlen saatleri itibariyle %0,01’lik bir düşüş yaşayarak 461,83 TL seviyesinden işleme alındı.

Ons Altın Dolara Bağlı Hareketini Sürdürüyor

Öte yandan ons altın ise dolar endeksinin Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelere inmesi ile desteklenmiş oldu. Gün içinde en yüksek 1.818 dolar seviyesini gören ons altın fiyatı, en düşük ise 1.804 dolar seviyesini gördü. Şu sıralarda ise altının ons fiyatı %0,54’lük bir artış ile 1.816 dolar seviyesinden işleme alınıyor.

Topçu: “Uluslararası Yatırım Bankaları da Bunu Bekliyor”

İnvestAZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, gram altının fiyatlanma hareketlerine dair yorumlarda bulundu. Topçu; “Gram altın fiyatında 1 aydan kısa sürede %15’lik düşüş yaşandı. 19 Kasım’da faizlerin sert bir şekilde yukarı çekildiği bu sıkılaşma döneminin devamı halinde gram altında aşağı yönde bir %15’lik daha alan bulunuyor. Uluslararası yatırım bankalarının da neredeyse tamamı TL bacağında bu yönde bir hareket bekliyor.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap