1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Gram Altın Sadece Birkaç Günde 80 TL Düştü!

Gram Altın Sadece Birkaç Günde 80 TL Düştü!

Gram altın sadece birkaç günde 80 TL’ye yakın düşüş yaşadı ve buna bağlı olarak gram altına bağlı kayıp yüzde 14’ü aştı. Zaten düşüş eğilimi gösteren gram altındaki bu harekete dolar kurundaki sert düşüş de eklenince gram altın 458 TL seviyesine kadar çekildi. Böylelikle gram altındaki kayıp yüzde 14’ün üzerine çıkara sadece birkaç günde 80 TL’nin üzerine çıktı.

Gram Altın Sadece Birkaç Günde 80 TL Düştü!

Gram altın özellikle geçtiğimiz haftadan bu yana bir düşüş eğilimindeydi. Gram altının bu düşüş grafiğine bir de dolar/TL kurundaki sert düşüşler eklenince, gram altın fiyatı 458 TL seviyelerine kadar geriledi. Ve böylelikle gram altın fiyatı sadece birkaç günde %14’ün üzerinde bir düşüş yaşayarak 80 TL’lik bir kayıp yaşamış oldu!

Erdoğan’ın Açıklaması Belirsizliği Dağıttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki AK Parti Grup Toplantısı’nda ekonomi ile ilgili; “Faiz sebep, enflasyon neticedir ve bunu başaracağız. İnşallah buradaki engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte, ardından kademeli olarak orta vadeli hedeflerimize doğru indirmekte kararlıyız.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası dolar/TL kuru 7.59 seviyesine kadar geriledi. Uzmanlar, Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların piyasalar için olumlu olduğunu ve piyasalardaki risk iştahını artırdığını ve belirsizliği dağıttığını dile getirdi.

Altın Belirsizlikleri Sever

Gram altın fiyatlarında yönü ons altın ve dolar/TL kurundaki hareketlilik belirliyor. Uzmanlar, altının belirsizlikleri sevdiğini ve Covid-19 salgın sürecinden gelebilecek tedavi ve aşı haberlerine karşı çok duyarlı olduğunu vurguladı.

Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanı Düşüncelerini Aktardı

Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanı Onurcan Bal, katıldığı bir yayında altına dair değerlendirmelerde bulundu. Onurcan Bal yaptığı açıklamada; “Zaman zaman salgınla ilgili endişeleri artıracak gelişmeler altın fiyatlarında kısa vadeli yükseliş hareketlerini beraberinde getirebilir. Ancak Pazartesi günü gördüğümüz gibi aşı kaynaklı gelişmeler, buradaki olumlu haber akışları da düşüşleri beraberinde getirebilir.” sözlerini dile getirdi. Aşı haberleri ile birlikte hisse senedi piyasalarında bir ralli gözlemlendiğini fakat altın fiyatlarında ciddi bir düşüş gözlemlendiğini belirten Bal, “Salgın kaynaklı gelişmeleri ve koronavirüs aşı haber akışını yakından takip edeceğiz.” dedi. Covid-19 endişelerinin yükselmesiyle birlikte piyasalardaki risk iştahının baskılanmasının, kısa vadede altına olan ilgiyi de beraberinde getirebileceğini vurgulayan Bal, “Ama aşı kaynaklı olumlu gelişmeler kısa vadede altın fiyatları için baskı unsuru oluşturuyor ve burada yukarı yönlü hareketleri sınırlandırdığını görebiliriz.” dedi.

İntegral Yatırım’dan Özer Beklentilerini Açıkladı

İntegral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer de gram altınla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özer, gram altındaki düşüş eğiliminin 453 TL seviyesine kadar sürmesini beklediğini dile getirdi. Seda Yalçınkaya Özer konuyla ilgili olarak bir de; “19 Kasım merkez bankası para politikası toplantısında faizlerin piyasa beklentisine uyumlu bir şekilde artırılması halinde dolar kurundaki düşüşler hız kazanabilir. Bu noktada ilerleyen dönemde gram altın 430 – 440 TL bandına doğru hareketlenebilir” sözlerini dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap