1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Gram Altında Düşüş Eğilimi Devam Ediyor

Gram Altında Düşüş Eğilimi Devam Ediyor

Kasım ayında dalgalı grafikler çizen gram altın fiyatları, dalgalı seyrini düşüş eğilimine bıraktı. Kasım ayı başlarındaki ekonomi yönetimi değişimleri, ve küresel piyasalarda ons altın fiyatındaki düşüşlerle birlikte iç piyasada gram altın da düşüşe geçti. Düşüş eğiliminde olan gram altın bu grafiğini sürdürerek bugüne de düşüşle başladı. Gram altın bu düşüşü ile birlikte güne 464 TL seviyesinden işleme alındı.

Gram Altında Düşüş Eğilimi Devam Ediyor

Kasım ayında, dalgalı grafik seyrini düşüş seyrine bırakan gram altın bugüne de düşüşle başladı. Dün dolar kurundaki yükselişle beraber ons altın fiyatlarında sert düşüş yaşanmasına paralel olarak gram altın da değer kaybetti. Gram altın dün günü, bir önceki kapanış fiyatının %0,1 altında 465,2 TL’den tamamlamıştı. Gram altın bu kapanışın adından yeni güne de değer kaybederek başladı ve 464 TL’den işleme alındı.

Ons Altın Aşağı Çekti, Dolar/TL Kuru Dengeledi

Dün altının ons fiyatındaki sert düşüşle birlikte düşüşe geçmesi öngörülen gram altını, dolar/TL kurundaki ani yükseliş dengede tuttu. Ancak Ons altın fiyatlarındaki sert düşüşler devam edince bu durum iç piyasalarda gram altına da yansıdı ve gram altın dün günü bir önceki kapanışın %0,1 oran altında 465,2 TL seviyesinden kapattı. Dolar/TL kuru bugün tekrar 8 TL seviyesinin üzerine çıktı ve bununla birlikte piyasalarda gram altında yükseliş hamlesi beklenirken, ons altın fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte gram altın yatırımcıları yanılttı ve bir kez daha düşüşe geçti. Dün 465,2 TL’den işleme alınan gram altın bugün 464 TL seviyesinde bulunuyor.

Analistler Ons Altındaki Destek ve Direnç Noktasını Değerlendirdi

Ons altın fiyatı, dünkü %1,6 oranındaki değer kaybından sonra şu sıralar 1.814 dolar seviyesinde işleme alınıyor. Analistler, Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşılara ilişkin olumlu haber akışı ve ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizliğin giderilmesinin, altının ons fiyatını baskıladığını dile getirdi. Bugün ABD’de, büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantı tutanaklarının izleneceğini bildiren analistler, teknik açıdan ons altın fiyatında direnç noktasını 1.850 dolar ve destek noktasını 1.800 dolar seviyesinde öne çıktığını ifade etti.

Altından Sonra Petrol Gündeme Geldi

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını adeta altın fiyatlarını besliyordu. Fakat gelen aşı haberleri ile birlikte altın yükselişinde tıkanmalar başladı ve ardından düşüler meydana geldi. Bazı analistler, aşının altın fiyatlarındaki yükselişine daha sert darbeler vurabileceği görüşünde ve aşılardan sonra hayatın normalleşmesi ile birlikte petrol fiyatlarının yükselebileceğini dile getiriyor. Analistler böyle bir durum söz konusu olursa petrol fiyatları yükselirken, altın fiyatlarının düşeceği konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Güncel Altın Fiyatları

  • Gram altın alış 464,1 TL – satış 464,3 TL
  • Çeyrek altın alış 743,6 TL – satış 762,2 TL
  • Tam altın alış 2.974,5 TL – satış 3.039,6 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.089,6 TL – satış 3.136,2 TL
Yorum Yap

Yorum Yap