1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Hackerlar Japon Oyun Şirketi Capcom’dan 11 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidye İstedi!

Hackerlar Japon Oyun Şirketi Capcom’dan 11 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidye İstedi!

Ünlü oyun şirketi Capcom siber saldırıya uğradı! Hackerlar oyun şirketi Capcom şirketinin hassas verilerini ele geçirdiğini duyurdu ve şirketten adeta fidye istedi. Devi May Cry, Resident Evil; Street Fighter gibi bilindik oyunların üreticisi, ünlü Japon oyun şirketi Capcom hack saldırısına uğradı. Hackerlar, Capcom şirketinden 11 milyon dolar değerinde Bitcoin talebinde bulundu.

Hackerlar Japon Oyun Şirketi Capcom’dan 11 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidye İstedi!

Dünyaca ünlü Japon oyun şirketi Capcom’un hackerların saldırısına uğradığı haberi geldi. Devil May Cry, Resident Evil; Street Fighter gibi ünlü oyunların yaratıcısı şirkete siber saldırı düzenleyen hackerlar, Capcom şirketinden Bitcoin (BTC) talebinde bulundu. Siber saldırı için bir yazılım geliştirdikleri öğrenilen hackerlar, bu yazılımla birlikte Capcom şirket sunucularına sızdı.

Gerçekleşen siber saldırıdan sonra Japon oyun şirketi, her ne kadar doğrudan saldırıya uğradıklarını dile getirmemiş de olsa; 4 Kasım tarihinde, “yetkisiz erişim” başlığında bir duyuruda bulunmuştu. Duyuruda, 2 Kasım tarihinde Capcom networkunun içerdiği bazı sürücü, e-posta ve sunuculara erişimde sorun yaşandığı dile getirilmişti. Gerekli yerlere durumun bildirildiğini ve yetkililerle iletişim halinde olduklarını belirten oyun şirketi; yaşanan bu olayın, çevrim içi oyunlara veya web sitelerine etkisi olmayacağını, kullanıcıların endişelenmelerine gerek olmadığını da belirtti.

Siber Güvenlik Uzmanı Fidye Yazılımını Keşfetti

Capcom şirketi yaptığı açıklamalarda, saldırıya ilişkin net bir şey söylemedi. Bunun yanı sıra; konuya ilişkin çalışmaların ve araştırmaların devam ettiğini, ağ üzerinde bulunan bazı işlemlerin durdurulduğunu ve gerekli yerlere olayın iletildiğini belirtti.

Cryptopotato’nun aktardığı habere göre; “Pancak3lullz” takma adını kullanan bir siber güvenlik uzmanı, Capcom networkundaki kötü amaçlı yazılımını inceledi bu yazılımın ve “Ragnar Locker” isimli bir grubun ortaya çıkardığı bir fidye yazılımı olduğunu keşfetti. Pancak3lullz, isimli siber güvenlik uzmanı, 2 terabayt boyutundaki verilerin kodlandığını ve bu kodu çözmek için 11 milyon değerinde Bitcoin ödenmesi gerektiğini açıkladı.

Capcom Direkt Olarak Doğrulamadı

Dünyaca ünlü Japon oyun şirketi Capcom’un uğradığı siber saldırı sonrası konuyu takip edenler neler olduğunu merak ederken, saldırı konusuna ilişkin olarak, Uzman Jamie Hart açıklamalarda bulundu. Threatpost’a yaptığı açıklamalarda Hart şunları dile getirdi: “Raporlara göre, saldırıdan Ragnar Locker fidye yazılımı varyantı kullanan kişiler sorumludur. Ancak Capcom bunu direkt olarak doğrulamadı. Ayrıca bu kişiler, yüksek ödeme potansiyeli sebebiyle video oyun endüstrisindeki şirketleri hedef alabilir.”

Müşteri Bilgileri Sızdırıldı Mı?

Siber saldırıya uğrayan Japon oyun şirketi Capcom, saldırıyı kabul etti ve müşteri bilgilerinin sızdırılmadığını açıkladı. Şirketin oyunlarına erişim sağlayanların hiçbir şekilde etkilenmediğini bildirdi. Yetkili mercilere durumu ilettiklerini ve yetkililerle temas halinde olduklarını ileten şirket, yeni bilgi ve haberler oldukça bunları paylaşmaya devam edeceğini açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap