1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İstifa Kararı Sonrası Dolarda Düşüşler Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İstifa Kararı Sonrası Dolarda Düşüşler Başladı

ABD’deki başkanlık seçimlerinden ötürü hareketli ve sıcak günler geçiren dolar, Kasım ayının ikinci haftasına da hareketli başladı. Bir süredir, küresel virüs salgını sebebi ile ülkelerin aldığı virüsle mücadele ve önlemler kapsamında uygulanan kısıtlamaları ve koronavirüs teşviklerine bağlı olarak dolar fiyatı 8.3 seviyesinde işlem görüyordu. Vatandaşlarımız doların bu hafta başıyla birlikte ne seviyede olduğunu merak ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İstifa Kararı Sonrası Dolarda Düşüşler Başladı

ABD’deki başkanlık seçimlerinin ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa kararı sonrasında doların hangi seviyelere geldiği merak ediliyor. TCMB Kasım ayının ilk haftasında faiz kararını sabit tutmuş ve bu kararın ardından dolar fiyatlarında da artış yaşanmıştı. Geçtiğimiz hafta 8.3 seviyesinde hareket eden dolar, haftayı da 8.3 sınırında kapatmıştı. TCMB’nin dolar kurunu düşürme kapsamında çalışmaları devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın ortalama enflasyon beklentisini açıklamasından sonra dolar fiyatları 8.3 seviyesinde fiyat belirliyor. Elinde dolar birikimi bulunanlar da doların hareketliliğini merak ediyor. Dolar yatırımı yapmış olan vatandaşlar ise doların yükselip yükselmeyeceği konusunda araştırmaları yapıyor.

Dolar Hareketli Günler Geçiriyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın likidite çalışmaları, ABD’deki işsizlik oranı açıklamaları, ABD bakanlık seçimleri, Covid-19 teşvikleri yaşanırken dolar sürekli olarak hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını sonrası devamlı ivmelenen dolar fiyatlarının ne kadar olacağı merak ediliyor. Doların kaç TL olacağı ekonomiyi doğrudan etkileyince, vatandaşlar da dolar araştırmalarına devam ediyor.

9 Kasım 2020 Dolar Kuru Hangi Seviyede Bulunuyor?

Geride bıraktığımız Kasım ayının ilk haftasında dolar hareketleri vatandaşları merakta bırakmıştı. Dolar haftayı 8,3586 TL’den kapatmıştı. Bugün %-1.84 oranında bir hareketlilik yaşayan doların bugünkü satış fiyatı 8,3629 TL’den başladı. Dolar, 9 Kasım 2020 tarihine 8,3544 TL alış fiyatından başlamış oldu.

Euro Ve İngiliz Sterlini Kurları Hangi Seviyede?

Euro önceki kapanışını 9,9489 TL’den yapmıştı. Bugün ise Euro’da %-1.68 oranında bir hareketlilik yaşandı ve Euro satış fiyatı belirlendi. Euro bugüne dikey yönde bir hareketlilikle başladı ve satış fiyatı 9,9564 TL’ye geldi. 9 Kasım 2020 tarihinde Euro kurunda alış fiyatı 9,9416 seviyesinde kaldı.

İngiliz Sterlini öncekikapanışını 11,0291 TL’den yapmıştı. İngiliz Sterlini’nde bugün %-1.55 oranında bir hareketlilik yaşandı ve İngiliz Sterlini satış fiyatı 11,0376 TL olurken, alış fiyatı 11,0207 TL seviyesinde kaldı.

Kasım Ayının İlk Haftası Hangi Seviyede Kapatılmıştı?

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in ortalama 2 enflasyon hedefleyeceğini açıklamasının ardından dolar fiyatlarında hareketlilik başlamıştı. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının yanı sıra; Rusya ve ABD’nin aşı açıklamaları da doların hareketlenmesinde etkin rol oynuyor. Yapılan açıklamaların ve yaşanan sıcak gelişmelerin ardından döviz kurlarında bu hafta hareketlilik başladı.

Geçen haftayı; Dolar 8,3586 TL’den, Euro 9,9489 TL’deni İngiliz Sterlini ise 11,0291 TL’den kapatmıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap