1. Ana Sayfa
  2. Dini Konular
  3. İstihare nedir?

İstihare nedir?

İstihare nedir? İstihare duası nasıl yapılır? İstihare rüyası nedir? İstiharede karışık rüya görmek ne manaya gelir? Bu yazımızda istihare hakkında tüm merak edilenleri uzmanların görüşü ve güvenilir kaynakların ifadeleriyle size aktarmaya çalıştık. İstihare hakkında aklınıza takılan diğer detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

İstihare Nedir?

İstihare bir kimsenin kendisi ya da bir başkası hakkında olmasını dilediği ya da yapmak üzere olduğu veyahut da olması muhtemel bir olay karşısında bir işaret bir yol aramak adına başvurduğu, Peygamberimizin de her işte yapılmasını tavsiye ettiği uygulamalar arasındadır. İstihare yapılarak bir işin hakkınızda hayırlı olup olmayacağı hakkında işaretler aranmaktadır. Bu istihare yapıldıktan sonra görülecek rüyada gösterildiği gibi bir hissiyat ile de olabilmektedir. Genel manada istihareden sonra içinize doğan huzur ya da huzursuzluk en büyük işaretler olarak kabul edilmektedir. İstihare için ilk önce namaz abdesti alınmalıdır. Daha sonrasında ise istihare namazı niyeti ile iki rekat namaz kılınması gerekmektedir.

İstihare namazı Hanefi fıkhına göre mendup kabul edilmektedir. Yani farz ya da vacip değil ancak yapılması hoş bir davranıştır. İstihare namazının ilk rekatında Fatiha Suresinden sonra Kafirun suresi okunur. İkinci rekatında da Fatiha Suresinden sonra ihlas suresi okunmaktadır. İstihare namazı kılındıktan sonra istihare duası yapılmaktadır. İstihare duasında peygamberimizin çokça tavsiye ettiği istihare duasını yapmak sünnettir. Bundan sonra ise kişi mümkünse sağ yanı üzere kıbleye muhalif olmayacak şekilde uyumalıdır. Mümkünse sabah güneş doğana kadar kimseyle konuşmamak ve evliyseniz de o gece eşler arası yakınlaşmamak istiharenin sıhhati için faydalıdır. Haram ve kötü olduğu bilinen hiçbir işte istihare yapmak caiz görülmemektedir. Zira istiharenin amacı hayırlı görünen ve helal dairedeki işlerin hakkımızda hayırlı olup olmayacağını öğrenmek adına yapılmaktadır.

İstihare duası nedir?

İstihare duası kişinin içinden geldiği şekillerde yapabileceği bir dua olduğu gibi peygamberimizin tavsiye ettiği ve okunması sünnet olan bir duadır. Hz. Muhammet Müslümanlara şu istihare duası yapılırsa faydalı olacağını söylemiş ve bu istihare duasını onlara tavsiye etmiştir. “Allah’ım, benim için hakkımda hayırlı olan neyse bildirmeni, büyük kudretinle bu kuluna güç vermeni senden diliyorum. O sonsuz fazlı kereminden bana da ihsan ve ikram etmeni diliyorum. Sen her şeye gücü yetensin, ben ise acizim. Sen ki her şeyi bilensin, ben bilmem. Çünkü sen gizli saklı olan her şeyi en iyi bilensin. Allah’ım, yapmak istediğim bu iş benim dinim, hayatım, dünya ve ahretim için hayırlıysa bana bunu kolaylaştır, uğurlu ve bereketli kıl. Eğer ki bu iş benim dünyam, ahretim, dinim ve yaşayışım için kötü olacaksa o işi benden uzaklaştır. Hayır ve güzellik nerede ise beni ona yaklaştır ve beni onunla hoşnut ve mutlu eyle”

İstihare Duası Nedir?
İstihare duası için namaza duran insanı tarif eden bir görüntü.

Birçok hadis kitabında bu duaya benzeyen istihare duaları bulunmaktadır. Çeviriden kaynaklı bazı değişik telaffuzlar olsa da genel manada istihare duası peygamberin tarifiyle bu şekilde yapılmalıdır. İnsan istihare duası yaparken niyetini ve isteğini açık etmeli, geri kalan tüm yolları Allah’a bıraktığını ifade etmelidir. Kul kulluk görevini yerine getirdiğinde Allah onu yalnız bırakmayacaktır. İstihare duası yapıldıktan sonra dünya kelamı sabaha kadar konuşulmazsa çok büyük fayda vardır. Dinimizin de hoş davranışlar içinde gördüğü, Peygamberimizin her iş için istihare yapmayı tavsiye ettiği de dikkatlerden kaçırılmaması gereken bir konudur. İstihare duası ile ilgili uygun sözler ile de dua etmekte bir beis yoktur. Yalnız ne istihare duası yapılırken ne de istihare niyetinde haran işler için bir istekte bulunulamayacağı da akıllarda yer etmesi gereken konulardandır.

İstihare rüyası nedir?

İstihare rüyası hakkında birçok farklı görüş sunulmaktadır. Dinimizde istihare yapmak peygamber efendimizin bizlere her konuda tavsiye ettiği bir iştir. Ancak rüya konusu ise illaki olacak diye bir kaide yoktur. Bir kimse istihareye yaptıktan sonra uyandığında içince bir huzur halk oluyorsa bu iş onun için hayırlı demektir. Eğer ki içinde bir sıkıntı oluyorsa da o işte bir sıkıntı var manasına gelmektedir. İstihare rüyası ise rüya tabiri konusunda ve istihare konusunda ilmiyle amil birisi tarafından yorumlanabilmektedir. Ancak bir kimsenin istiharede çok güzel rüyalar görmüş olması da bazen istihare ile alakalı olmayabilmektedir.

Bu sebeple de dikkatli olmak ve istihareyi amacından saptırmamak çok önemlidir. İstihare rüyası salih bir rüya olduğu belli ise mutlaka tabir etmeyi bilen birisine danışılmalıdır. Çünkü istiharede görülen rüyaları her yerde anlatmak doğru bir davranış olarak görülmemektedir. İstihare rüyası konusunda alimler farklı görüşler bildirmekle birlikte rüya konusunun önemine değinin alimler çok fazladır. Fakat istihare ya da başka bir konuda rüyayla amel edilmemesi konusunda da tüm alimler ittifak etmişlerdir. Bu sebeple de istiharede ilk ele alınacak konu iç huzuru ile ilgili olmasıdır.

İstihare rüyası görmeyebilir ya da içinizde huzur ya da huzursuzluk hissetmeyebilirsiniz. Bu durumda aynı istihare yedi sefere kadar tekrar edilebilir. Yedi seferden fazla istihare tekrarı hoş karşılanmamaktadır. İstihare rüyası bazen çok karışık şekillerde görülebilir. Bu konu hakkında da rüya ilmine önem veren alimlerin ne dediklerini sizlerle konunun devamında paylaşacağız. İstihare rüyası bizim araştırmalarımız ve aldığımız genel görüşlere göre önemlidir. Ancak yine tekrar etmekte fayda var ki, bir kimsenin istihare rüyasında övülmesi makam mevki verilmesi gibi durumlar her zaman olumlu şekilde yorumlanmamaktadır.

İstiharede karışık rüya görmek

İstiharede karışık rüya görmek konusu genel itibari ile yorumlanmayacak rüyalar arasına girmektedir. Çünkü istihare rüyaları genellikle berrak ve bazı işaretlerin olduğu rüyalar olarak tarif edilmektedir. Özünde istihare kalbin ferahlığı olarak tabir edilmekle birlikte rüya görülmesi durumunda da bu rüyaların hayırlı bir biçimde çıkması umut edilmektedir. Bazı alimler istihare rüyası konusunda dikkatli olunmasını tavsiye etmektedirler. Çünkü kişi rüya görmek niyeti ile istihareye yatıyorsa bu sağlıklı bir istihare olmaktan çıkacaktır. İstihare bir Müslüman için en önemli sünnetlerden biri olarak kabul edildiği gibi aynı zamanda bu işte hem Allah’ın rızası hem de kendi iç rızamız önem arz etmektedir. İstiharede karışık rüya görmek gibi durumlar da sıklıkla yaşanmaktadır. Bazı insanlar karmakarışık renkler, karma karışık olaylar görmektedir. Bu tip istiharede karışık rüya görmek de dikkate alınmaması gereken bir durum olarak kabul edilir. İstihare içinize sinmediği durumlarda tekrarlanabilir.

Ancak istiharede karışık rüya görmek durumu tekrarlanıyorsa bu durma fazlaca kafayı takmamak lazımdır. Çünkü her zaman vurguladığımız gibi istihare yapıldıktan sonra o konu ile alakalı olarak kişinin iç huzuru daha önemlidir. İç huzuru olmayan bir durumda iyi gibi görülen bir rüya bile olsa kişi içinin huzurlu olup olmamasına göre istihareye kanaat getirmelidir. Bu gibi birçok ayrıntı bulunmaktadır. Normalde rüya tabirleri çok önemlidir. Fakat istiharede kişi sanki rüya görmek istercesine ve dilediği rüyayı görmek istercesine uyursa o rüyayı görmesi muhtemeldir. Durum böyle olunca da istihare temel amacından sapmış olabilmektedir. Fakat bu sözlerimiz yine de istiharede görülen tüm rüyalar böyledir şeklinde algılanmamalı, istiharede karışık rüya görmek ya da değişik istihare rüyaları görmek gibi konular alimlere danışılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap