Sonbakış Haber sitemizin Kullanım Sözleşmesi, telif haklarının korunması, üyelik şartlarımız, hak ve yükümlülüklerimiz ile site üyelerine karşı sorumluluklarımızı kapsamaktadır.

Kullanıcı Sözleşmesi Genel Hüküm

Sonbakis.com internet sitesi ve uygulamasını kapsayacak şekilde hazırlanan bu kullanıcı sözleşmesi ilgili siteye üye olmak isteyen ve kullanıcı olarak giriş yapan kişinin ya da kişilerin uyması gereken birtakım hususları içermektedir.  Sonbakis.com internet sitesi ve uygulamasına giren her kullanıcı sözleşmenin tüm kurallarına riayet etme ve uygulama yükümlülüğünü kabul etmiş sayılır. Ayrıca bu beyannameyi kabul eden tüm kullanıcılarımız sonbakis.com tarafından bildirilen tüm bildirim ve beyanlara uyacağını da aleni olarak ilan etmiş sayılmaktadır. Sonbakis.com haber sitesine ve uygulamasına giren her kullanıcı bu kullanıcı sözleşmesini okumuş, anlamış ve bilgi sahibi olmuş olarak kabul edilmektedir.

Kullanıcı Sözleşmesi Konusu

Sonbakis.com tarafından hazırlanan bu kullanıcı sözleşmenin konusu açıkça bir ifade ile kullanıcıların ve sonbakis.com sitesinin sunulan hizmetlerden faydalanırken her tarafın hak ve yükümlülüklerine riayet edeceklerini beyan etmeleri üzerindir. Sonbakis.com sitesi ve uygulaması üzerinde her istediği değişiklikleri yapma hakkını saklı tutmaktadır. Uygun görülen durumlarda yapılan değişiklikler ve kullanıcı sözleşmesi üzerinde yapılan güncellemeler tüm kullanıcıları bağlamaktadır.

Telif Haklarının Korunması

Sonbakis.com internet haber sitesi ve uygulaması tamamen özgün ve veri güvenliği kurallarına uygun olarak tasarlanmıştır. İnternet sitemiz ve uygulamamızdaki tüm haber, makale, resim, video, fotoğraf, çeşitli belgeler ve bunların tüm kullanım hakları sonbakis.com a aittir. İnternet sitemiz ve uygulamamız üzerindeki hiçbir içeriğin yazılı ve sözlü bir izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin kopyalanması, kullanılması ve işlenmesi kanunlar önünde yasaktır. Bunların yanında haber ajanslarından çektiğimiz ve bunlardan ayrı olarak özgün şekilde sunduğumuz tüm içeriklerimizin fikri mülkiyeti ve kullanım hakları yine bize aittir. Bunların kullanıcılar tarafından yazılı ya da basılı şekilde kopyalanması, görsel ya da sesli olarak alınması ve ya kullanılması yazılı ve sözlü izin almadan ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. Bu kurallara uymayan kişi ya da kişilere, internet sitesi ya da basılı ve yazılı tüm organlara kanunu haklarımızı her mercide arayacağımızı beyan ederiz. İçeriği ve tüm argümanları bizim telifimize giren haber ve araştırma konuları ile ilgili kullanıcı haklarınızı öğrenmek ve bu konuda yardım almak için sonbakis.com haber sitesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Üyelik Şartlarımız

Sonbakis.com haber sitemize direk olarak ya da uygulama üzerinden üye olan ve ya kullanıcı olarak giriş yapan herkes kendi kullanımından doğan sorumlulukları üstlenmektedir. Üyelik kısmında ise kullanıcıların iletmiş olduğu bilgilerin işlenme süreci tamamlanır tamamlanmaz aktifleştirilmesi sağlanmaktadır. Üyelik haklarını kullanan tüm kullanıcılar bu kullanımları esnasında oluşabilecek tüm sorumlulukları üstlendiklerini kabul etmektedirler. Bundan dolayı da kullanıcıların yaptıkları yorumlar ve eleştiriler konusunda kanunlara riayet etmeleri ve diğer kullanıcılar ile iletişimleri de kendi sorumlulukları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Sonbakis.com haber sitesi ve uygulaması kullanıcı ve üyelerine tutulamayacak sözler ve garantiler vermemektedir. Kullanımınızdan doğan ve internetten kaynaklanan tüm sorunlar direk olarak kullanıcıların ve üyelerin sorumluluğundadır. Sonbakis.com haber sitesi üyelerin ve kullanıcıların kişisel bilgilerini hukuksal çerçevenin gerektirdiği durumlarda üçüncü taraflar ile paylaşma hakkına sahiptir. Aynı zamanda üye ve kullanıcıların kayırlı kişisel bilgileri ve çerezler tarafından toplanan kişisel bilgiler bağlı şirketlerimize aktarılmak üzere hukuksal güvenilirlik çerçevesi içinde aktarılabilir ve gerekli duyulan ürün reklam ve piyasa araştırmaları konusunda anket çalışmaları ve benzeri durumlarda da kullanılabilir. İnternet sitemizde ve uygulamamızda bulunan reklamlar üzerinden ilgili ürün ve sitelere link verilmektedir. Bu linkleri tıklayan kullanıcıların ilgili isteler üzerinden yapacağı hiçbir işlem ve içerik hakkında sonbakis.com sorumluluk üstlenmemektedir.

Üye ve Kullanıcıların Sorumlulukları

Sonbakis.com internet sitesi ve uygulaması kullanıcıları bir dizi sorumlulukları kabul etmiş sayılmaktadırlar. Bunlar bu kişilerin üyelik ve yorumlarda sundukları kişisel bilgilerinin doğruluğu ve kullanım süreleri boyunca oluşabilecekleri aksaklıklar konusunda bu bilgilerden faydalanılacağını kabul etme gibi durumları da içermektedir. Üye ve kullanıcılar kesinlikle internet sitemiz ve uygulamamız üzerindeki içerikleri izin almaksızın kullanamayacaklarını, herhangi bir yolla çoğaltamayacaklarını ve yayınlayamayacaklarını kabul etmekle birlikte aksi durumda tüm hukuksal sorumluluklarını üstlendiklerini kabul etmektedirler. Kullanıcılarımız ve üyelerimiz kullanım süreleri boyunca tüm diğer kullanıcı ve üyeler da dahil olmak üzere şirketimizin de haklarını gözetme ve küfür, argo, şiddet, tehdit, şantaj, korku verme, taciz gibi kanuna aykırı durumlarda bulunmama, tüm kullanıcı ve üyelerin uygulamayı ve internet sitemizi kullanmasını engellememe gibi kıstasları kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca tüm kullanıcılar takma isim ve rumuz gibi konular da dahil olmak üzere yorumlarında da genel ahlak ve hoşgörü kurallarına uyacaklarını teyit etmiş sayılmaktadırlar. Ayrıca internet sitemiz ve uygulamamız da dahil olmak üzere diğer kullanıcıların da veri güvenliklerini ve kişisel bağlantı cihazlarının tümünü etkileyecek şekilde veri hırsızlığı ve internet korsanlığı, hackerlik gibi durumlara giren kullanıcı ve üyelerimiz bunun sonucunda oluşması muhtemel olan yazılımsal ve donanımsal arızalardan kaynaklanan tüm maddi manevi tazminatların yükümlülüğünü de kendi üstüne aldığını kabul etmiş olmaktadır. Sonbakis.com internet sitesi, uygulaması ve bağlı olduğu kurumlar asla bu tip bir konuda sorumluluğu maddi açıdan ve manevi bakımdan üstlenmemektedir. Kullanıcı ve üyelerimiz kişisel verilerinin silinmesini isteme, üyeliklerinin sonlandırılmasını talep etme haklarını da ellerinde bulundurmakla birlikte, üye ve kullanıcı oldukları süreç boyunca bize ve kullanıcılarımız da dahil üyelerimize karşı işledikleri tüm fillerden daha sonra da sorumlu tutulacaklarını kabul etmiş sayılmaktadırlar. Kullanıcılar ve üyeler işleyecekleri olumsuz fiil ve davranışlar karşısında Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca sorumlu olacaklarını unutmamalıdırlar.

Sonbakış Haber’in Hak ve Yükümlülükleri

Sonbakis.com internet haber sitesi bir takım sorumluluk ve haklarını beyanla sorumludur. Bunların içinde bazıları şunlardır. İnternet sitesi ve uygulamamızın kullanımını kalıcı olarak durdurma, dondurma ve tekrar kullanıma açma hakkımız saklıdır. Ayrıca tüm kullanım koşullarını sağlamakla yükümlü olduğumuz internet sitemiz, uygulamamız ve kullanıcı sözleşmemiz üzerinde dilediğimiz zamanlarda geliştirme ve güncelleme çalışmaları yürütme hakkına sahibiz. Ayrıca sitemiz içinde bulunduğunuz süre boyunca sizlerin kişisel bilgilerinizin korunması için en üst seviyede çalışmalar yürütmekteyiz. Bunların yanında ayrıca kullanıcılarımızın yorumlar yaparken başkalarının fikir ve sınai haklarını çiğnemelerinden dolayı asla sorumluluk kabul etmemekte ve gerekli bildirimlerin ardından telif hakkına takılan yorumdaki ilgili bilgileri ve yazıları silme hakkına da sahibiz. Bu ihlali gerçekleştiren ve üçüncü kişi ve kurumların telif haklarını gasp eden tüm kullanıcılarımız ve üyelerimiz de hukuk önünde bizzat sorumluluk sahibi olduklarını bilmelidirler. Sonbakis.com olarak aldığımız reklamlar ve yayınladığımız bazı linkler sayesinde kullanıcı ve üyelerimizin ilgili internet sitelerine ulaşmalarını sağlayabiliriz. Ancak bu tür çalışmalarımız bizlerin ilgili internet sitelerinin içerikleri ve paylaşımları konusunda ve güvenilirliği konusunda garanti verdiğimiz anlamını taşımamaktadır. Bu sebeple ilgili internet sitelerine gidenler ve hizmetlerinden faydalananlar kesinlikle kendi sorumluluklarını üstlenmektedirler. Zorlayıcı durumlar karşısında sonbakis.com sitesi bu sözleşme kapsamındaki bazı kriterleri yerine getirmeme gibi durumlarda hiçbir sorumluluk taşımamaktadır. Daha önce de değinmiş olduğumuz herhangi bir sebepten kaynaklı iletişim kopması, virüs, bilgisayara korsanlığı ve hackerlik gibi durumlar da başta olmak üzere tüm benzer durumlardan doğacak problemlerden dolayı sorumluluk üstlenmektedir.

Üyelik İptali

Sonbakis.com sitesine üye olan kullanıcılarımızın üyelikleri olumsuz koşullar oluşmadığı sürece devam edebilmektedir. Ayrıca karşılıklı olarak üyenin başvurusu sonucunda geçmişteki fiil ve davranışlarının sorumluluklarını da üstlenerek üyelik iptali yapılabilmektedir. Ancak oluşsuz şartlar sonucunda sonbakis.com sitesi tek taraflı olarak üyelik feshine gidebilmekte, bu durumu bildirme yükümlülüğü taşımadığı gibi kullanıcının sebep olduğu durumlardan kaynaklı olarak uğranılan tüm zararların tahsil edilebilmesi için de hukuksal süreci başlatabilmektedir. Bunlar içinde kullanıcının yazılımsal korsan yöntemler ya da bazı yazılımsal açıklarımızı fark ederek internet sitemiz ve uygulamamıza saldırılarda bulunması gibi durumlar bulunmaktadır. Bunların dışında diğer kullanıcılara karşı insan hakları ihlalleri oluşturması, hakaret ve taciz gibi kusurlar işlemesi yanında profilini üçüncü kişilere devretmesi gibi kusurlar da bu üyelik tek taraflı iptal edilme sebepleri içinde yer alır. Ayrıca kullanıcıların eksik ve yanlış bilgiler içerecek şekilde yanıltıcı birtakım argümanlar kullanarak üye olduğunun tespiti sonucunda da üyelik iptali tek taraflı olarak yapılmaktadır.

Bu sözleşmede belirtilen durumlardan doğacak her türlü sorunun çözümlenmesi aşamasında Türkiye Cumhuriyeti Kanunları uygulanacak ve Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri bu sorunun çözümünde yetkili olacaktır.