1. Ana Sayfa
  2. Genel Gündem
  3. Merkel’den korku dolu kış uyarısı

Merkel’den korku dolu kış uyarısı

Almanya şansölyesi Angela Merkel korona virüs salgınını konu alan video mesajında önümüzdeki kışa dikkat çekerek alınması gereken önlemlere değindi

Merkel’den korku dolu kış uyarısı

Almanya şansölyesi Angela Merkel korona virüs salgınını konu alan video mesajında önümüzdeki kışa dair alınması gereken önlemlere değindi

Önümüzdeki kış hepimizden çok şey isteyecek

Avrupa’da birçok ülke karantina tedbirlerini yeniden uygulamaya başladı. Korona virüs salgınının her geçen gün etkisini arttırmaya devam ettiği Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, haftalık yayınladığı video mesajda halka seslenerek, koronavirüs salgını hakkında uyarılarda bulundu.

Angela Merkel, “Önümüzdeki kış hepimizden çok şey isteyecek. Virüs hayatımızı uzun süre belirleyecek bir rol oynayacak. Bu aynı zamanda virüsle umursamadan yüzleşemeyeceğimiz anlamına da geliyor. Yeni iletişim araçlarının olanakları burada yardımcı olabilir, ancak elbette kişisel karşılaşmaların yerini tutamazlar” şeklinde konuştu.

Rahatlama  fırsatı oluşmadı

Federal eyaletlerin başbakanları ile Kasım ayından bu yana artan Kovid-19 vakalarını ve kısmi kısıtlama durumunu değerlendirmesi beklenen Merkel hükümet tarafından yapılan açıklamada ise, halihazırda rahatlama için hiçbir fırsat görülmediğini ifade edildi.

Merkel, hızlı antijen testlerinin huzurevlerinde ve hastanelerde daha fazla test yapma ve enfeksiyonları daha hızlı tespit etme fırsatı sunduğunu belirtti. Başbakan Merkel, “Güvenilir aşılar mevcut olur olmaz, hastaların bakımından sorumlu olanlar ve bakıma muhtaç olanlar hızla aşı olabilirler” dedi.

Kovid-19 aşısı ile ilgili gelişmeler

Uzmanlar, Biontech ve ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısının oldukça etkili olduğunu bildirmesinin ardından önümüzdeki yılın başında Avrupa ve ABD’de korona virüse karşı ilk aşının ön onayı almasını bekliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap