1. Ana Sayfa
  2. Dini Konular
  3. Namaz nedir?

Namaz nedir?

Namaz nedir? Namaz vakitleri nelerdir? Namaz nasıl kılınır? Namaz sureleri hangileridir? Namazı niçin kılarız gibi sorular bir çoğumuzun aklına gelen ve bazen sesli olarak sorduğumuz bazen de araştırdığımız konulardandır. Hal böyle olunca da bizler de sizler için namaz konusunu incelemeye ve sahih kaynaklardan araştırmaya karar verdik. Namaz konu hakkındaki bilgiler haberimizin detayında sizlerle.

Namaz Nedir?

Namaz konusu bilindiği üzere İslam dininde çok önemli ve beş vakit de farz olan ibadetler içinde yer almaktadır. Aslen farsça bir kelime olan namaz Arapçada ve Kuran’da salah olarak zikredilmektedir. Namaz dinin direğidir sözü çok haklıdır. Çünkü tüm Müslümanlar namaz vakti mescitlerde ve camilerde toplanıp hem ibadet hem de sohbetler ile dini manada bütünleşmektedirler. Namaz da bu olaylara çok büyük vesile görevi yürütmektedir. Namaz kılmak İslam’ın ikinci şartıdır. Bilindiği gibi kelimeyi şahadet getiren birisi İslam dinine girmekte ve hemen o kişiye namaz da farz olmaktadır.

Bundan dolayı namaz oldukça dikkat ve titizlik isteyen konuların başında gelir. Bir çok dini kaynak ve alimden de duyduğumuza göre namaz Hz. Adem peygamberden beri var olan bir ibadet şeklidir. Bazı farlıklar ihtiva etmesinin yanında çok da değişmemiştir. Fakat kesin deliller ile sabit olan ise Hz. İbrahim Peygambere ve ümmetine de namazın farz kılındığıdır. Bazı farklılıkları dışında günümüzde kıldığımız namaz ile Hz. İbrahim ümmetinin kıldığı namaz birbirine benzemektedir. Namaz kılan kişi rahatladığını ve yalnızca ona kul olduğunu hatırlamaktadır. Namazınızı dosdoğru kılınız şeklinde yüce kitap Kuran’da da bir çok yerde ayet bulunmaktadır. O halde bir Müslüman namaz kılma görevini en uygun şekilde yerine getirmelidir. Zira namazı dosdoğru kılmak konusu üzerinde değinilmesinin sebebi namaz konusunda yaratıcının çok hassas olmasıdır.

Namaz vakitleri nelerdir?

Namaz vakitleri nelerdir sorusu doğal olarak her Müslüman’ın merak ettiği ve namaz başlayan kimselerin uyması gereken kurallı vakitlerdir. Bazı kesimlerce bu konunun yanlış yerlere çekiliyor olması zaman içinde gündeme gelmiş olsa da cumhur ulema ve günümüzde bilimin geldiği nokta namaz vakitleri konusunda oldukça net sonuçlar almamıza vesile olmaktadır. Namaz bilindiği üzere beş vakit olarak kılınır ve doğal olarak da beş ayrı vakitte kılınmaktadır. Evvela namaz vakitleri nelerdir sorusuna sabah namazı ile başlamak daha doğru olacaktır. Sabah namazı ikinci fecir denilen fecri sadık ile beraber başlayıp güneşin doğuşuna kadar olan sürede kılınmaktadır.

İki adet fecir vakti vardır ki birinci fecir vaktinde yatsı namazının vakti çıkmış olmaz ve sabah namazı kılınmaz. Fecri sadık yani imsak vaktinin girmesi ise doğu ufkundan yayılmaya başlayan hafif bir aydınlık olarak tarif edilmektedir. İkinci olarak öğle namazı vakti ele alınmaktadır. Namaz vakitleri nelerdir sorusunu soran kişilerin bir diğer merak ettikleri konu da budur. Öğle namazı vakti bulunduğunuz noktada güneşin en tepede durup batıya doğru dönmesi ile başlayan vakittir. Bir diğer vakit ise ikindi vaktidir. İmam-ı Azam ikindi vaktinin her şeyin gölgesi iki misli olduğunda girdiğini ifade etmiştir. Diğer bir çok alim ise gölgeler bir misli olunca ikindi kılınabilir demektedir.

Güneş batana kadar ikindi namazı kılınabilmektedir. Namaz vakitleri nelerdir sorusuna bir diğer konu olan vakit de şüphesiz akşam namazı vaktidir. Akşam namazı vakti kesin olarak güneşin tamamen batması ile başlar ve şafağın kaybolması ile de sona erer. Bir diğer vakit de en son kılınan yatsı namazı vaktidir. Yatsı namazı vakti akşam kızıl şafağın kaybolmasından ikinci fecre kadar geçen süredir. Namaz vakitleri nelerdir sorusu tüm İslam dünyasında kurulan komisyonlarca belirlenen vakitlere dayandırılır. Bu sayede en doğru vakitte namaz kılmamızı sağlayan ülkemizdeki kurum da Diyanet İşleri Başkanlığı’dır.

Namaz nasıl kılınır?

Namaz nasıl kılınır sorusu namaza yeni başlayanların , yeni Müslüman olanların ve ilk kez namaz kılacak olanların haricinde aslında hepimizin hatalarımızı düzeltebilmek adına sorduğu bir sorudur. Namaz farz, vacip, sünnet ve nafile namazlar olarak kılınabilmektedir. Günde beş vakit namaz farz kılınmıştır. Doğal olarak da namaz kılmak için namaz nasıl kılınır bilmek gerekmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse ilk önce kişi temiz olmalıdır. Yani namaz kılmak için gusül abdestiniz olmalıdır. Daha sonra namaz abdestiniz olmalıdır. Bu konuyu daha sona ayrıca inceleyeceğiz. En sonunda da kıbleye karşı dönerek niyet etmemiz gerekmektedir. Misal “niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya” şeklinde olmalıdır. Sabah namazının farzı iki rekattır. İlk önce niyet edilir ve tekbirler beraber eller kulak hizasına kaldırılır. Daha sonra sol el altta kalacak şekilde sağ el ile sol bilek kavranır. İlk önce Subhaneke duası okunur. Ardından Euzü besmele çekilerek Fatiha suresi okunmalıdır. Fatiha suresi bitince de bir zammı sure ya da kurandan ayetler okunmalıdır. Hemen ardından tekbir getirilir ve rüküya gidilir. Rükudayken üç sefer subhane rabbiyel azim denir. Ardından semi Allahu hamideh ve Rabbena lekel hamd denir. Tekrar tekbir getirilerek secdeye varılır.

Secdede de üç sefer subhane rabbiyel ala denilir. Tekbir ile oturur vaziyete gelinir ve tekrar bir tekbir ile secdeye giderek tekrar aynı okunması gerekenler okunur ve tekrar tekbir okunarak ayağa kalkılır. Kıyamdayken besmele çekilir ve tekrar Fatiha ve zammı sure ya da Kuran ayetleri okunarak tekrar rüku ve secdeye gidilir. Eğer ki dört rekatlık bir farz ise ikinci secdeden sonra ettehiyyatü okununca tekbirle kıyama kalkılır ve tekrar aynı işlemler uygulanır ancak bu sefer Fatiha’dan sonra zammı sure okunmaz. Bu rekatta zammı sure hariç birinci rekat gibi kılınır ve dördüncü rekatta da secdelerden sonra oturulur. Sabah namazında ikinci rekatta oturunca ettehiyyatü okununca salli, barik ve Rabbena sureleri okunup önce sağa sonra sola esselamu aleyküm ve rahmetullah denilerek yapılan selamlama dört rekatlık bir namazda da dördüncü rekatta yapılmaktadır. Namaz nasıl kılınır konusu daha sonraki yazılarımızda da daha detaylıca değineceğimiz bir konu olarak karşımıza çıkacaktır.

Namaz sureleri nelerdir?

Namaz sureleri dendiğinde Kuran’ı Kerim’den başka bir kaynak karşımıza çıkmamalıdır. Çünkü namazın içinde okunan surelerin her birisi Kuran ayetlerinden oluşur. Namaz sureleri diye bilinen özel sureler olmamasının yanında bir nevi okunması kolay ve adet haline gelen bazı surelere de namaz sureleri denildiği biliniyor. Genellikle Fil Suresi ile Nas suresi arasında okunan kısa sureler namaz suresi olarak bilinse de Fatiha İle Nas sureleri arasındaki her ayet miktarlarınca namazda okunur. Namaz sureleri okunurken kısa sureleri sonuna kadar okumak en doğru olanıdır. Uzun surelerde ise en az üç ayet okumak en doğru olandır. Namaz sureleri bir sıra ile okunduğunda daha doğru olacaktır. Bu sebeple de alimler namaz sureleri ya peş peşe okunmalı ya da iki atlayarak okunmalı demektedirler.

Bu sünnet olmasının yanında daha çok sure ezberlenmesi açısından da Müslümanlar Çin bir avantaj sağlamaktadır. Aynı sure ile namaz kılmak mümkün olmakla birlikte daha çok ayet ve kısa surelerden ezberlemek hem Müslüman için hem de Kuran açısından çok büyük sevap olacaktır. Namaz sureleri namazın haricinde de okunabilen ve bir çoğu da dua niyeti içeren ayetlerden oluşmaktadırlar. Ayetel Kürsi bakara suresinde bir ayet olmasına rağmen dua olarak da okunan bir ayettir. Bu sebeple namaz sureleri ve akabinde Kuran’da bulunan her bir ayet çok önemli ve farklı işlevleri olan anahtarlar gibi şifa kaynaklarının kapısını açmaktadırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap