1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Netflix

Netflix

Netflix nedir? Netflix kimin? Netflix hesabı nedir? Netflix Türkiye ne demektir? Film, dizi ve belgesel yapımcılığı ve yayıncılığı yapan ünlü video tabanlı internet sitesi olan Netflix bu yazımıza konu oldu. O halde hep beraber netflix nasıl online film izleme sektöründe zirveye geldi ve netflix ne demektir inceleyelim. Detaylara haberimizin içinde ulaşabilirsiniz.

Netflix Nedir?

Netflix 29 Ağustos 1997’de Kaliforniya’da kurulmuş bir DVD satış internet sitesiydi. İlk başlarda insanlar tarafından komik bulunan hatta yadırganan, asla tutmaz denilen bu işin bu gün buralara gelmiş olması muhakkak ki kurucularının fikirlerinden vazgeçmemesi sayesinde olmuştur. Netflix adı internet ve Amerikan İngilizcesinde filmler anlamına gelen flicks kelimelerinin birleştirilmesi sonucu üretilmiş bir kelimedir. Netflix 2007 yılına kadar internet üzerinden DVD kiralama hizmeti veriyorken 2007 yılında devrim niteliğinde bir atlım yapmış ve akışkan medya denilen yöntem kullanarak internet üzerinden film ve dizilere erişebilme imkânı sunmuştur. Daha sonra aynı kıtada bulunan Kanada’ya açılan Netflix tarihler 2016 yılının Ocak ayını gösterdiğinde 190’dan fazla ülkede aboneleri olan bir dev haline gelmişti.

Netflix tüm bunların yanında kendi özgün yapımları olan dizi ve filmler üretmeye başladı. İlki 2013 yılında yayınlanan politik drama dizisi olan House of Cards’dır. Yıl 2016 olduğunda ise Amerikan televizyon tarihinin de rekorunu kıran netflix 126 özgün dizi ve film içeriği ile online izlenme rekorları kırmaya başlamıştı. Ülkemizde 2 milyona yakın abonesi olan Netflix dünya çapında 200 milyon abonesi olduğu düşünülmektedir. Son bir yıldır da Hakan Muhafız ve Atiye gibi kendi özgün içeriği olan diziler ile Türk izleyicisinin beğenisini kazanan netflix ayrıca 2500 kadar yapımı da Türkçe seslendirme ve altyazı seçenekleri ile izlemeye izin vermektedir.

Netflix kimin?

Netflix kimin sorusu çok merak edilmektedir. Netflix 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulmuştur. Netflix kurulmadan öncesinde Randolph, Reed Hastings’in şirketi olan Pure Atria şirketinde çalışmaktaydı.

Netflix fikri doğunca Hastings Pure Atria şirketini 700 milyon dolarlık gibi o dönemde rekor kabul edilen bir fiyata satmıştır. Netflix için birçok farklı fikir üzerinde çalışan Reed Hastings yaklaşık 3 yıl boyunca Netflix nasıl olmalı üzerinde çalışmalar yürütmüştür. Günümüzde Netflix kimin sorusuna Reed Hastings şeklinde cevap veriliyor olması kendisini bu işe tam manasıyla adamış olmasından kaynaklıdır. 2007 yılında telsin ettiği 1 milyarıncı DVD teslimatını da yaptıktan sonra yeni bir sistem tanıttı ve internet üzerinden izle ve kirala sistemine geçti.

Netflix kimin şeklinde gelecek haklı soruların muhatabı olan Hastings ise geliştirdiği algoritmalar sayesinde müşterilerine yeni filmler öneren bu sistemi kurmak için büyük paralar harcadı ancak günümüzde yakaladığı başarı da göz önüne alındığında yatırımlarının çok büyük katlanarak geri döndüğü de görülmektedir. Netflix 1997 yılında başladığı DVD satışından on yıl sonra kirala online izle sitemine geçerek bir devrim niteliğinde iş başarmıştır. Bunun mimarı olan Hastings ise halen çalıştırma ve geliştirme konusunda şirketinin başında işine devam etmektedir.

Netflix kimin sorusu aslında halka arz edilmiş olmasına ve değeri milyarlarca doları bulmasına rağmen günümüzde en büyük hiisenin sahibi olan Hastings’den başka bir ismi söylemek yanlış olurdu. Günümüzde başarıyı yakalamaya başlayan birçok şirket el değiştirirken Netflix ilk günkü gibi 23 yıllık sistemini geliştirerek ve değerine değer katarak el değiştirmeden bugüne kadar gelmeyi başarmıştır. Global çapta büyük rakipleri olmayan Netflix hem alanında ilk ve ilkleri devamında getiren bir internet sitesidir.

Netflix hesabı nedir?

Netflix hesabı netflix kullanıcı ara yüzüne erişebilmeni için gerekli olan üyelik işlemlerinin tamamlanması sonucunda erişiminize açılmaktadır. Netflix hesabı açmak için ilk önce karşınıza gelecek sayfada “planınızı seçin” şeklinde bir ifade ile karşılaşılmaktadır. Bu sayfada netflix hesabı açtığınızda taahhüt olmayacağı, düşük bir ücret karşılığında tüm cihazlarınızda sınırsız netflix keyfini sürebileceğinizi belirtmektedir. Ardından “planları görüntüle” sekmesine tıklayarak karşınıza çıkacak olan netflix hesabı planlarından biri seçmeniz gerekmektedir. Bu planlar sırasıyla;

  • Temel
  • Standart
  • Özel

Olmak üzere üç ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Her üç kategorinin avantajları içinde size en uygun olanını seçerek “devem et” butonu sayesinde netflix hesabı oluşturma adımlarının bir sonrakine geçmelisiniz. Bir sonraki adımda ise hesabınızın kurulumuyla alakalı bilgiler verilmektedir. İstediğiniz cihazlarınız ile netflix erişimi sağlayabileceğiniz hatırlatılmaktadır. Bu sayfada da “devam et” butonuna basarak “e posta ve parola” adımına geçmiş bulunuyorsunuz. Ayrıca netflix teklifleri hakkında bilgi edinmek isteyip istemediğiniz hakkında da doldurmanız istenen kutucuğu da isteğinize göre doldurmayabilirsiniz.

E-posta ve Parolanızı burada girerek sonraki adıma geçmeniz gerekmektedir. Bu sayfayı da geçtikten sonra ödeme sayfası ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada belirlediğiniz ödeme yöntemi banka kartı ya da kredi karı olmalı ve ya varsa hediye kodu ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Tamamen güvenli olan bu yöntem sayesinde bilgilerinizi girerek üyeliğinizi başlatabilir ve bir netflix hesabı sahibi olabilirsiniz. Netflix hesabı seçtiğiniz kategoriye göre size farklı hesap açma özelliği vermektedir. Örneğin, eşiniz ya da sevgiliniz veya çocuklarınız için ayrı hesaplar açarak aynı üyelik üzerinden izleme yapmanız mümkündür. Netflix hesabı olan dünya üzerinde toplam 200 milyona yakın ücretli abonesiyle bu şirket adından uzun yıllar söz ettireceğe benziyor.

Netflix Türkiye nedir?

Netflix Türkiye netflix şirketinin ülkemizdeki temsil ismidir. Özellikle netflix Türkiye olarak Türk kullanıcısı için özel algoritmasına göre dizi ve filmler önermektedir. Netflix Türkiye hizmete girdiği andan itibaren Türkçe hizmet veren bir ağdır ve son zamanlarda netflix iç yapımı olan yerli diziler de yayın hayatına başlamışlardır. Özellikle de Hakan Muhafız dizisi ve Atiye dizileri izleyicilerden tam puan almışlardır.

Diğer yandan yerli sinema filmlerimizden ve yerli dizilerimizden birçoğu da ardı ardına Netflix Türkiye izleyicisi ile buluşmaya başlamıştır. Hal böyle olunca da netflix Türkiye pazarında hızlıca yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde Netflix Türkiye platformuna rakip olacak birkaç oluşum bulunuyor olsa da Netflix firmasının maddi gücü ve tarihsel gelişimini de hesaba kattığımızda rekabetin zorlaşacağı da büyük bir gerçektir.

Netflix hem dünya pazarına hakim bir firma hem de girdiği ülkelerde o ülkeye ait yerli oyuncularla çektiği yerli yapımlar ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Bir bakıma TV alternatifi hatta sinemanın da yerini almaya başlayan Netflix izleyici için kolay bir kullanım ara yüzü sunduğu için de oldukça kullanım rahatlığı vardır. Diğer yandan Netflix Türkiye hesaplarında kullanılan algoritmalar sayesinde sizin zevkinize uygun fil ve diziler sürekli önerilmektedir.

Bir diğer güzellik ise gelecek hafta yayınlanması beklenen dizi ve filmlerin de haberi verilmektedir. Netflix Türkiye’de en çok izlenen ilk 10 dizi ve film hakkında da sırlamalar mevcuttur. Bu sayede o gün en çok izlenen yapıtlardan da haberdar olmanız mümkün olmaktadır. Bir diğer kısım ise izlediğiniz dizi ve filmleri yarım bıraktığınız takdirde başka bir cihazdan devam edebiliyor oluşunuzdur. Netflix Türkiye kullanıcılarına sunduğu dünyaca ünlü film ve dizileri Türkçe seslendirme ve alt yazı desteği ile de oldukça mükemmel bir iş başarmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap