1. Ana Sayfa
  2. Genel Gündem
  3. “Oltaya Geldi” ve 14 Bin Doları Çalındı

“Oltaya Geldi” ve 14 Bin Doları Çalındı

Kripto para piyasalarında sahte Ledger sürümü yüzünden bir kullanıcı, kripto para yatırımları ile elde ettiği 14 bin dolarını çaldırdı. 81 bin Ledger hesabı ile ilgili bir e-posta ile dolandırılan kullanıcı Reddit’teki diğer kripto para yatırımcılarını “phising” konusunda uyardı. Yaşadığı kötü deneyime dair açıklamalarda bulunan kullanıcının yaşadıkları, kripto para kullanıcılarını endişelendirdi.

"Oltaya Geldi" ve 14 Bin Doları Çalındı

Kripto para sektöründe endişeye yol açan dolandırılma hikayesi, kripto para kullanıcılarını hayrete düşürdü. Sahte Ledger sürümünün kurbanı olduğunu dile getiren bir kripto para kullanıcısı, kripto para yatırımı ile elde ettiği 14 bin dolarından oldu! Tehlike altında bulunan 81 bin Ledger hesabı ile ilgili bir e-posta alan kullanıcı, bu kötü amaçlı e-posta ile dolandırıldı. Dolandırılan kullanıcı, Reddit’teki diğer yatırımcıları da “phising” konusunda uyardı.

Phising Nedir?

Phising” en kaba tabiri ile “oltalama” anlamına gelir. Genel olarak birinin parolasını, banka hesabını, kredi kartını veya kripto para cüzdanını ele geçirmek amacı ile kullanılır. Hacker tarafından hazırlanan phising e-postası, resmi bir kurumdan geliyormuş gibi veya gerçek bir e-postaymış gibi görünür. Saldırganın hazırladığı e-posta yolu ile kullanıcılar sahte sitelere yönlendirilir ve parola bilgilerini vermesi sağlanır. Sadece siteye yönlendirerek değil, e-posta yardımı ile saldırgan, kullanıcıların bilgisayarını da ele geçirebilir. Yani phising, bir “yem atma” yöntemidir.

Dolandırılan Kullanıcı Yaşadıklarını Anlattı

Kendisine gelen psihing e-postası ile dolandırılan kullanıcı, yaşadıklarını şu sözler ile anlattı: “14 bin dolar benim için çok şey ifade ediyor. Yılsonuna kadar ödemem gereken faturaları da hesaba katarsanız elimdeki para aşağı yukarı bu kadar. Yaklaşık 4 sene önce 2 bin dolar yatırdım. Ardından bin dolar daha yatırdım. Birkaç işlemde şans bana güldü ve Bitcoin’in o zamanki değeri ile 20 bin dolarım olmuştu. Fakat hepsini kaybettim.”

Bu Kez Gafil Avlanmış

Ledger e-postası ile güne başladığını ifade eden Reddit kullanıcısı, kimlik avı konusunda fazlasıyla bilgili ve donanımlı olduğunu fakat bu kez gafil avlandığını dile getirdi. Reddit kullanıcısı gelişmeleri; “E-postada gönderilen bağlantıyı laptopumdan açtım veledger.com sitesine yönlendiren adese tıkladım. E-posta Mailjet aracılığı ile gönderilmiş. Orijinal adresinden Ledger’i güncellemek yerine bu linke tıkladım.” sözleri ile anlattı.

“Kaybetmekten Korkmadığın Kadar Kripto Para Al”

Reddit platformunda dolandırılma olayının nasıl geliştiğini adım adım anlatan kullanıcı, Ledger’in yeni sürümünü yüklemeye başladığını, kurulumunun da hatasız sürdüğünü ifade etti. Birkaç yıldır sahip olduğu kripto paralara hiç dokunmadığını dile getiren kullanıcı, uygulamaya girerken şifresini girdikten sonra “cihaz tanınmadı” uyarısı almış. Sonrasında ise tüm problemler arka arkaya gelmeye başlamış. Phising saldırılarının standart olduğunu, işleyişini bildiğini söyleyen kullanıcı bu kez bunun aklına gelmediğini dile getirdi.

10 dakikada, içinde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve DOGE’nin de bulunduğu kripto para cüzdanı boşaltılan kullanıcı, işinin siber güvenliği de kapsadığını ve olayın trajikomik yanının da bu olduğunu ifade etti. Parasının çalınmasına çok üzülmediğini fakat “Kaybetmekten korkmadığın kadar kripto para al” tavsiyesine uymadığı için üzüldüğünü belirten kullanıcı, bu olayı telafi etmek için çok çalışması gerektiğini vurguladı.

Yorum Yap

Yorum Yap