1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ons Altın Sert Düştü, Dolar Gram Altını Dengede Tuttu

Ons Altın Sert Düştü, Dolar Gram Altını Dengede Tuttu

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan Covid-19 virüsüne karşı, arka arkaya gelen aşı haberleri sonrası altının ons fiyatında yaşanan sert düşüşler, iç piyasalardaki dolar/TL kurunda yaşanan artışlar nedeni ile gram altın fiyatına yansımadı. Ons altın gün içinde 1.816 dolar seviyesine kadar gerilemesini, dolar/TL kurunda yaşanan artışlar dengeledi ve gram altın 465 TL seviyesinde işleme alındı. Gram altının fiyatlanma hareketleri karşısında yatırımcılar, uzmanlardan gelen altın yorumlarını değerlendiriyor.

Ons Altın Sert Düştü, Dolar Gram Altını Dengede Tuttu

Kasım ayının son işlem haftasında dolar/TL kurunda yükseliş hareketleri başladı. Bu yükselişlerle birlikte altının ons fiyatında sert düşüşler yaşanması ile birlikte gram altın fiyatı dengede kaldı ve yatay seyirde ilerlemeye devam ediyor. Yaşanan aşı gelişmeleri ile birlikte piyasalarda hareketlilik yaşanırken gram altının nasıl bir yön belirleyeceği henüz bilinmiyor. Altın yatırımcıları da alım satım adımını belirleyebilmek adına uzmanlardan gelen altın yorumlarını değerlendiriyor.

Doların Artışı, Altının Düşmesini Engelledi

Altının ons fiyatında sert düşüş yaşanmasına rağmen gram altın fiyatları 465 TL seviyesinde denge noktası oluşturdu ve bu seviyede bulunmaya devam ediyor. Ons altın fiyatında sert düşüşler yaşanmasına karşın dolar/TL kurundaki yükseliş gram altının fiyatlarını düşmesini engelliyor. Dolar kuru bugün tekrar 8 TL seviyesinin üzerine çıktı. TCMB’nin faiz artırım kararı ve normalleşme adımlarından biri olan, bankaları kredi vermeye zorlayan aktif rasyosunun kaldırılması, dolar kurundaki artışı durdurmaya yeterli olmadı.

Kaan Kutsar Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

GCM Yatırım Yardımcı Analisti Kaan Kutsar, altın fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kutsar, dolardaki artışın, altının ons fiyatında yaşanan düşüşün gram altın fiyatlarına yansımasını önlediğini dile getirdi. Kaan Kutsar açıklamasında; “Dolardaki yükseliş hem gram altın fiyatlarının düşüşünü sınırlıyor hem de toparlanmasına destek oluyor. Haftalık görünümde beklentimiz gram altının 455 – 470 TL seviyeleri arasında seyretmesi.” ifadelerine yer verdi.

ÜNLÜ & Co Ons Altındaki Baskının Arttığını Belirtti

ÜNLÜ & Co, ons altın üzerindeki baskının arttığını belirtti. Paylaşılan notta; “Aşı gelişmelerinin pozitif yönde ilerlemesi ve tedavi için birden çok aşının bulunması, küresel risk iştahının canlı kalmasını sağlarken güvenli liman ihtiyacının düşmesi ile altın fiyatlarının giderek daha fazla baskı altında kaldığını gözlemliyoruz.” ifadeleri yer aldı. Durumun teknik açıdan değerlendirildiği notta; “Bu baskı kendini net bir şekilde gösteriyor. Öyle ki zaman zaman oluşan hareketliliğe karşın 1900 doları geçmeyen altın fiyatları aşağıda ise en güçlü destek noktası olan 1850 doların kırılması ile beraber net şekilde geri çekildi.” sözlerine yer verildi.

Küresel Piyasalarda Olumlu Aşı Haberleri Etkisi

Öte yandan hem Pfizer ve BioNTech hem de Moderna geliştirdikleri aşıların virüs üzerinde %90 ve %94,5 oranında etkili olduğunu gösteren sonuçları açıkladı. Bugün ise Oxford Üniversitesi’nin AstraZeneca şirketi ile ortak geliştirdiği aşının virüse karşı %70 oranında sağladığı açıklandı. Gelen son aşı haberi ile birlikte bu aşının çok daha ucuz olacağının ve dağıtımının da kolayca gerçekleştirilebileceğinin açıklanması üzerine küresel piyasalarda olumlu hava iyice artmış oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap