1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Robot Avukat, Robot Hâkimin Huzurunda Robot Savcıya karşı

Robot Avukat, Robot Hâkimin Huzurunda Robot Savcıya karşı

Yapay zekânın Yargı sisteminde kullanımına dair etik kurallarını açık bir şekilde ortaya koyacak şekilde hazırlıkları süren Avrupa sözleşmesinde sona gelindi.

Robot Avukat, Robot Hâkimin Huzurunda Robot Savcıya karşı

Yargı sisteminde yapay zekânın kullanımına dair etik kurallarını açık bir şekilde ortaya koyacak şekilde hazırlıkları süren yargı kalitesini arttırmak, mahkeme ve yargı personelinin çalışmalarını desteklemek amacıyla hazırlanacak Avrupa sözleşmesinde temel hak ve özgürlükler koruma altına alınacak.

Yapay zekâ ile öngörülen yargı kavramı

Yapay zekâ sayesinde “öngörülen yargı kavramıyla” daha etkili, çabuk ve adil bir yargı sistemi üzerinde çalışılıyor.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren “Yargı etkinliği için Avrupa Komisyonu”, (European Commission for the efficiency of justice) CEPEJ tarafından Eylül ayında Letonya’da düzenlenen bir konferansta, Avrupa ülkelerinden yargı kurumlarının temsilcileri, akademisyenler ve yargının diğer paydaşlarının katılımıyla, yapay zekanın yargıda kullanımı, ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılmıştı.

Aynı kuruluş, Aralık ayında Strazburg’da yapacağı toplantıların ardından bu konuda hazırlanan ilk sözleşmeyi kabul edip, üye ülkelerin onayına sunacak.

Bilim Kurgu filminden gerçeğe

Konsey yetkililerinin CEPEJ resmi sitesine yaptıkları açıklamalarda, yapay zeka sayesinde “öngörülen yargı kavramıyla”, daha etkili, çabuk ve adil bir yargı sisteminin hedeflendiğine dikkati çekilirken bu durum daha önce Tom Cruise’un oynadığı bilim kurgu filmindeki bilgisayar verileri aracığıyla işlenebilecek suçların önceden öngörülebilirliği konusunu hatırlattı

Öte yandan aşırı yetenekli bilgisayarların yargı sistemine artı katkı verirken yargının, tarafsız, adil ve bağımsız yapısının zarar görmemesi en önemli öncelik olarak ortaya çıkıyor.

Robot Avukat, Robot Savcı, Robot Hâkim

Yapay zeka, Tıp, Astronomi ve Matematik bilimlerinin yanı sıra İletişim, Turizm, Pazarlama ve benzeri bir çok alanda insanlığa hizmet sunmaya çoktan başlamış durumda. Yapay zeka kullanımının bu alanlarda yaygınlaşması ile birlikte Şimdi de bunun yargıda kullanımına dair planlar arttı.

Yapay zekaya sahip bilgisayarlar çeşitli verilerin tasnifi, analizi veya depolanması gibi konularda hukukçulara yardımcı oluyor. Ama bundan daha da şaşırtıcı olanı ise bir avukatla yarışabilecek kadar geliştirilmiş yapay zeka yazılımlarının kullanılacak olması veya bir savcın tezini veyahut bir hakimin kararını nasıl vereceği merak ediliyor.

Eğer bu gerçekleşirse  buna yönelik  programlanmış bir yapay zeka yazılımı ile 20 deneyimli avukatın yapabileceği bir işi daha etkili ve çabuk yapılabilecek. Buna en büyük kanıt olarak ABD’de bir hukuk bürosunda işe alınan IBM tarafından geliştirilen Ross isimli bir robotun , icra ve iflas hukuku alanında çalışan 50 avukata yardımcı olması ve Amerika’nın en büyük dolandırıcılık davası olan Bernie Madoff davasında verdiği bilgilerin faydalı olması gösteriliyor

Yorum Yap

Yorum Yap