1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Son 19 Yılın En Güçlü Haftalık Kazancı Kapıda!

Son 19 Yılın En Güçlü Haftalık Kazancı Kapıda!

Geçen hafta sonundan bu yana gelişen yoğun haber akışı ve sıcak gelişmeler, Türk Lirası cinsinden varlıkları desteklemeye devam ederken, kurlardaki düşüşler de sürüyor. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikaları toplantısına yönelik faiz artırım kararı beklentileri güçlendikçe Türk Lirası, son 19 yılın en güçlü haftalık kazancına hazırlanırken, bu hafta TL dolar karşısında %10’un üzerinde değer kazanmıştı.

Son 19 Yılın En Güçlü Haftalık Kazancı Kapıda!

Bu hafta TL cinsinden varlıkları destekleyen yoğun haber akışı ve ekonomi yönetim gündemi ile beraber kurlardaki düşüşler devam ediyor. Euro, 9 TL seviyesinin altını görürken; TL bu hafta dolar karşısında %10’un üstüne değer kazandı!

BDDK’nın ve Cumhurbaşkanı’nın Açıklamaları Etkili Oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yabancı bankalara yapılan swap işlem limitlerini artırmasına yönelik Çarşamba günü yaptığı açıklama ve Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi yönetimine dair verdiği olumlu mesajlar ve bu mesajların piyasalarda sıcak karşılanması, Türk Lirası’ndaki varlıkların yukarı yönlü hareketine hız kazandırmıştı.

Artan risk iştahı ile birlikte tahvil faizleri ve ülke risk priminde bu hafta hızlı bir düşüş gözlemlendi ve 5 senelik kredi temerrüt takas (CDS) primi 500 baz puanın üzerinden 400 baz puanın altına geriledi.

Borsa İstanbul’da Rekor Seviye

Borsa İstanbul’da ise BIST 100 Endeksi, Perşembe gününü %0.58 düşüşle tamamlamıştı ve işlem hacmi yeniden rekor seviyede ve 55 milyar TL olarak gerçekleşti. Bugün öğleden önce tarihi seviyelerine ulaşan endeks, öğleden sonra gün sonuna doğru küresel piyasalara gelen satışın etkisi ile düşüş yaşadı. Endeks yeni güne artış ile başlamış oldu.

2.2 Trilyon Dolarlık Dev Teşvik Paketi

Tüm dünyada artan vaka sayıları, yeni karantina tedbirlerini de tekrardan gündeme getirdi. ABD başkanlık seçimleri sonrası Joe Biden’ın zafere ulaşması, piyasalardaki teşvik paketi beklentilerini artırdı. Demokratlar, Joe Biden’ın kazanması halinde 2.2 trilyon dolarlık teşvik paketini açıklayacaklarını duyurmuştu. Buna bağlı olarak da bu yöndeki beklentiler de güçlendi.

Covid-19’a Karşı Aşı Zaferi Küresel Ekonomiye Yansıdı

Ekonomi piyasaları yeni haftaya tüm dünyada gündem olan Covid-19 aşısı haberiyle girdi. Amerikan ilaç firması Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in ortak olarak gerçekleştirdiği çalışmalardan gelen olumlu haberde, geliştirilen aşının %90’ın üzerinde etkili olduğu açıklanmıştı. Bu haber, küresel çapta devam eden salgına karşı büyük bir zafer olarak algılandı ve etkileri de küresel ekonomiye yansıdı.

Gelen aşı haberinin oluşturduğu olumlu algı ile birlikte piyasalarda, hisse senedi rallileri başladı ve altın fiyatları aşağı yönlü harekete geçti. Altının ons fiyatı 100 dolardan daha fazla değer kaybederek 1850 dolar seviyesine kadar geriledi. Gram altın da ons tarafında şişli escort tersine başlayan hareket ile birlikte düşüşe geçti.

Yorum Yap

Yorum Yap